Čo nemám rada na jablkách

Fanúšikovia môjho blogu radi čítajú oslavné články o Apple a Mac OS X. Opačná skupina odporcov pri ich čítaní chytá záchvaty a nazýva používateľov jabĺk sektármi. Tieto dva extrémy & niekoľko rozhovorov s niekoľkými ľuďmi ma priviedlo k napísaniu tohto článku. Tu je teda môj (poukazujem na subjektívnosť) zoznam jablčných nedokonalostí.

1. Vysoká cena a špeciálne príslušenstvo

Nielen Macy, iPhony, iPody, ale aj komplet Apple príslušenstvo od myší, klávesníc, slúchadiel až po káble a redukcie, sú veľmi drahé. Obyčajná redukcia na pripojenie Macu na externý monitor stojí okolo 30 €. Myš alebo obyčajná klávesnica dvakrát toľko. Bezdrôtová klávesnica Apple stojí dokonca niečo cez 90 €! Sú to veľmi vysoké sumy, ale najhoršie je, že niektoré ani nemajú alternatívu. Čiže napríklad bez originálnej redukcie Mac neprepojíte, a len originálna klávesnica má všetky klávesy, ktoré človek používa v rámci systému. Lepšie je to už v prípade myšiek, pretože tu existuje náhrada vo forme akejkoľvek USB myši.

2. Kompatibilita

K Macu nepripojíte len tak hocičo ako k Windowsu. Väčšina nového hardvéru má podporu aj v Mac OS X, ale staršie typy čohokoľvek sú veľmi riskantnou prípadnou investíciou. To sa mi potvrdilo nedávno, keď som v aukcii kúpila v dobrej nádeji grafický tablet, vraj fungujúci pod Leopardom, ale nefunkčný pod Snow Leopardom. Našťastie som ho posunula ďalej a pod Vistou (!) nemá problém.

3. Softvér

Ako sa hovorí, dobrého býva málo, a v tomto prípade to platí 100%. Dnes je už prekonaný mýtus, že na Mac neexistuje softvér. Existuje. Pokiaľ nejde o vysokošpecializované programy pre profesionálov, ktoré mávajú tiež náhrady, ale väčšinou nie plnohodnotné. Pokiaľ ide o základné programy, tak buď sú na Macu kompatibilné presne tie isté programy, ktoré ľudia používajú na Windowsoch (Firefox, Thunderbird, Opera, VLC, Adobe Suite), ale sú to iné programy, pracujúce na rovnakej filozofii (iTunes, Office, Mail atď.). Horšie je to už s rôznymi “doplnkovými” programami, utilitami atď., vo všeobecnosti platí skôr tendencia, že takmer každý soft, alebo veľká väčšina je platených (aj keď len nejakou symbolickou sumou). Ako v tejto téme na Macblog fóre povedal pepa007:

“Na Macu je prostě zvykem distribuovat jen aplikace, který mají soldní UI, jsou stabilní a vychytaný a dobře vypadají (najdou se samozřejmě výjimky oběma směry – kvalitní a zdarma = Adium, nekvalitní a placeny = Adobe Creative Suite). a za takovou aplikaci má smysl zaplatit. naproti tomu na Win PC je skoro na všechno k dispozici 10 různých freeware aplikací, ale jedna je horší jak druhá, nedá se to ovládat, padá to (ideálně i se systémem) a ještě to zasírá a spomaluje počítač.”

S týmto názorom aj ja súhlasím, lebo som sa zatiaľ nestretla s nejakým vyslovene zlým programom. Ak niečo hľadám, mám na výber síce obmedzené možnosti (napríklad kvalitných aplikácií k iTunes je možno 5, FTP klientov alebo programov na nahrávanie plochy možno do 10), nevedú však k jedinému použiteľnému riešeniu. Dá sa medzi nim rozhodnúť na základe častokrát na vysokej úrovni spravených webov, ktoré ponúkajú podrobné screenshoty a screencasty. To je síce naozaj plus, ale predsa len nedostupnosť a slabú alternatívnosť aplikácií spolu s ich cenou pokladám za moje osobné mínus (pre mňa ako študenta).

4. Office

Hoci sa logicky radí do softvéru, predsa ho len spomeniem ako samostatnú kapitolu. Večná otázka na Macu totiž znie – aký kancelársky balík vybrať? Na Wine je odpoveď jasná. Office – či už 2003, 2007 alebo pripravovaný 2010. Osobne som začala mať rada tento balík až po prechode na Apple. Dovtedy mi išlo na nervy, keď ľudia chceli za každú cenu urobiť všetko vo Worde, pomaly aj zalamovať knihy. Je ale pravda, že na domáce a kancelárske použitie je to skvelý soft. Predsa len je už roky premakaný a stále sa zdokonaľuje. Oproti tomu Office pre Mac, hoci je oficiálne kompatibilný, mi lezie na nervy  svojou nemotornosťou, pomalosťou a užívateľským rozhraním. Alternatíva iWork je zase urobená lepšie, ale zasa sú tu problémy s kompatibilitou. Bezplatné balíky (OpenOffice, NeoOffice) nemôžeme porovnávať s plateným Win Officom, iba s jeho bezplatnou alternatívou (Win OpenOffice). Preto “musím” mať nainštalované všetko a používam vždy to, čo sa mi zrovna hodí. Na písanie poznámok do školy a pre vytvorenie pekných dokumentov používam Pages z iWorku, keď viem, že mi to stačí vyexportovať do PDF. V rámci mailovej komunikácie ale radšej otváram Word, aj keď sa mi hnusí, aspoň mám istotu, že to ten druhý dostane tak, ako to vytvorím.

5. Nadradenosť a snobstvo

Teraz trochu  nakydám do vlastných radov. Nepáči sa mi, keď vlastníctvo nejakého Apple kúsku dáva niekomu pocit naradenosti nad tými, ktorí ho nemajú. Keď sa mne dostal do ruky Mac, a po istej dobe jeho používania som sa rozhodla písať o Apple nie preto, aby som zhodila všetkých chudákov PC-čkárov. Ak niekto používa Windows a je s ním spokojný, prečo nie? Vychádzala som ale z vlastných skúseností mnohých premnohých problémov s PC-čkami, a tak som svojim článkami chcela ponúknúť príťažlivú alternatívu.  Niektoré propagandy sú ale už naozaj trápne, a občas mám pocit ako keby to boli ľudia s komplexom menejcennosti, ktorí sa chcú prejaviť. Iste, príslušnosť k Apple obci dáva pocit výnimočnosti a nedavovosti. Keď som ja bola nováčik, vnímala som to skôr tak, že tým, že je to pomerne málo početná skupina, je tam priateľskejší prístup poväčšine normálnych (už pracujúcich) ľudí, ktorí k svojmu životu používajú Apple vecičky a tešia sa z toho. V poslednej dobe sa mi ale zdá, že je tu obrovský prílev nových tvárí – arogantných puberťákov, ktorí si kúpilia “Ajfon” a sú z toho celí ……… (doplňte si). Ale to už by bolo na nový článok :).

Toľko môj zoznam nedostatkov. Poteším sa, ak v komentoch napíšete, čo sa vám nepáči na Apple, predsa len toto je veľmi stručný “čárt”. Pozdravujem všetkých, ktorým som opäť zdvihla mandle ;). Možno tentokrát už aj z radov Apple ovcí :D.

12 comments
  1. Este by som doplnil niektore az zbytocne extremne prepojenia. Uz vyssie spominany iTunes je ceresnickou. S iPodom alebo iPhonom sa nikde inde pracovat neda a toto obmedzenie povazujem za velmi nestastny priklad toho ako Apple diktuje a Uzivatel pocuva.
    Dalsim nedostatkom je kvalita produktov ktore sa dostavaju do obehu. Ako bolo X-krat spomenute neexistoval vazdny Mac Pro ci PowerBook s PowerPC zato dnesne modely su omnoho nizsej kvality avsak bez zmeny ceny. Rovnako ako nedavna chyba v SL, Blikajuci iMac ci kratka vydrz iPhone po aktualizacii niesu to co Apple slubuje.

  2. 1. Vysoká cena – jak u čeho. Hliníkový MacBook není v porovnání s konkurencí vůbec drahý. Doplňky? Nakupuji na eBay nebo z Číny (Dealextreme). Nemám problém.

    2. Kompatibilita – asi mám samý nový hardware (ne to kecám), ale zatím mi vše fungovalo. to je subjektivní. Některý hardware mi korektně nechodí ani pod Windows

    3. Software – mám spoustu kvalitního softu zdarma, ale asi jsem nenáročný. Samotný systém obsahuje dost užitečného, takže opět hodně subjektivní.

    4. Office – to že to vypadá a funguje divně (taky jsem zkusil), tak to je chyba Microsoftu. “Tisknu” do PDF a nemám problém s kompatibilitou

    5. Elitářství – takové tendence jsem zaznamenal i na tomto blogu, proto jsem jej odsunul na okraj mého zájmu. Elitáři jsou mezi uživateli všeho možného a snaží se dělat přednost z toho, co mají a používají.
    Mac/PC jste si KOUPILI, nevyrobili jste jej. Stejně tak si ho může koupit kdekdo, takže nějaká nabubřelost není na místě.
    Nezáleží na čem pracujete, ale co s tím umíte.

  3. Jojo, souhlasím. Ty Office mi vadí asi nejvíc. Co mi dál vadí : připojení na externí monitor – nepraktické když chce mít člověk jen jednu hlavní obrazovku. Proč to jde ve win dvěma kliknutíma a na Macu ani kdyby se člověk rozkrájel? (vím o triku s USB).
    Pak mi občas haprují české znaky u názvů souborů.
    No a to je po ročním používání asi vše podstatné. Jinak maximální spokojenost.

  4. Hurfo: iTunes je genialni koncept – to, ze v nasich zemich neni iTunes Store nam bohuzel neumoznuje docenit genialitu toho spojeni a integrace. S tim, ze kvalita provedeni hw se zhorsila musim jen souhlasit – ale urcite ne s tim, ze by cena zustavala stejna (ve smyslu nedostupna – naopak, rekl bych, ze nikdy nebyly apple pocitace cenove pristupnejsi … nicmene doufam, ze to bude jeste lepsi :-) P.S.: delam na Macu pres 12 let a uz jsem mel asi 6 stroju, tak snad dokazu docela objektivne tu situaci porovnat.
    K tomu elitarstvi – to neni problem apple – ale lidi :-) Ja rikam kazdymu – delejte na cem chcete – kdyz vam to vyhovuje. Doby, kdy byly ty OS skutecne naprosto neporovnatelne (ve prospech Mac OS) jsou pryc … tim vsak nechci rict, ze bych nekdy premyslel nad zmenou :-)

  5. Hm, Jozef Remen pise na MacPlanet, nick ma zhujo, nie pepo007 a nepise cesky. Je to Slovak. To len tak na okraj.
    Jozef Remen-senior

  6. Radek: když zapojím monitor do stroje, nemůžu si vybrat, abych měl jedinou a hlavní plochu na tom monitoru. Můžu ho mít jako rozšířenou plochu nebo zrcadlení, ale ne POUZE externí. Chápu, že to vlastně s notebookem nepotřebuji (často užívaný argument), ale chci mít tu MOŽNOST.

  7. “lebo som sa zatiaľ nestretla s nejakým vyslovene zlým programom. ”

    tak to si len zle hladala :-) takmer vsetko, co som doteraz videl a malo nejaku suvislost s RAR bolo udesne :-) a nezostava nic, len mat na RARovanie 3-4 rozne programy a skusat, ktory zaberie :-)

    Samozrejme cmd verzia rar je ok :) len tie nadstavby, to je nieco :) zazitok.

  8. rony: nevim, pouzivam jen a pouze unrar x a nemel jsem nikdy problem s rozbalenim jakehokoli rar archivu (a ze jich teda bylo pozehnane)
    Honza: mozna uplne nechapu, k cemu by to melo slouzit, ale reseni to podle me ma – bud zapnout notas a zavrit ho – tim budes mit jen jeden monitor a to ten externi – pripadne pri otevrenem notasu muzes customizovat nejen vzajemne rozmisteni tech monitoru vedle sebe (nebo nad sebou), ale jednoduchym pretazenim menubaru take to, kde se bude menubar zobrazovat – jestli na primarnim, nebo sekundarnim LCD (v system preferences – displays).

  9. Taky přidám trochu do mlýna.

    Apple MacBook Pro 13″ je můj první Mac. Zakoupil jsem jej v říjnu, na radu všech, že bílý za to nestojí. Za čtrnáct dní vyšel nový MacBook White, ten už ovšem za to stojí a dodnes si vyčítám, že jsem mohl počkat.

    První měsíc jsem zažíval muka. Řeči kolem stability, rychlosti a použitelnosti OS vzaly za své. Způsobeno to bylo naprostou nepřipraveností mnou používaných aplikací pro Snow Leoparda. CyberDuck, TextWrangler, OpenOffice vše padalo jako zralé jablka ze stromu. Nyní je to už v pořádku, otázka zda to nemohlo být dříve, přeci jen bych ušetřil spoustu nervů.

    Mám tendenci porovnávat hodně s Windows 7, jako student mám přístup k MSDNAA a tak jsem si mohl vyzkoušet final verzi (Professional). Musím říct, že Snow Leopard celkem pokulhává.

    iWork mě absolutně neoslovil, OpenOffice je strašný. Musím spořit na MS Office. Zatím dočasně používám kombinaci Google Docs a Neo Office.

    Trápí mě na Macu také nedostatek kvalitního freewaru – kdo zná PSPad pochopí. Samozřejmě už opět spořím, tentokrát na aplikaci Coda. Ta mi velmi vyhovuje. TextWrangler je opravdu bídná náhrada PSPadu, ale něco mít musím.

    O tom, že je Apple drahý snad nemá smysl mluvit. Přiznali to i kluci z Digitu. Ovšem za tu cenu bych čekal kvalitní HW. Po koupi mého Macu jsem musel reklamovat levý speaker, prostě odmítal hrát. To bych si u stroje této třídy vyprosil.

    Vše zachraňuje parádní design a multitouch trackpad. Také podsvícená klávesnice je skvělá, jinak si omluvit nákup MBP omluvit nemohu, protože teď bych koupil bílý.

    Celý můj “switch” je nějak rozporuplný a vůbec ho neprovází “boom” a “wow” o kterém Applisté tak rádi mluví. Asi jsem výjimka.

    Výjimka potvrzující pravidlo… možná.

    Všem zdůrazňuji, že je to má subjektivní zkušenost a omlouvám se za délku komentáře :)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

You May Also Like