Recenzia notebooku Lenovo IdeaPad G575

Pred nejakým časom som sa zapojila do kampane Buzzhunteru. Je to marketingová agentúra, ktorá sa zaoberá aktivitami word of mouth (WOM), čo je prirodzená propagácia produktov a služieb, šíriaca sa medzi ľuďmi viac-menej spontánne. WOM ste už zažili aj vy – ak ste si kúpili dobré jedlo, službu alebo hocijaký produkt a povedali ste o ňom svojim známym (odporučili ste im ho).

Jednou z posledných kampaní Buzzhunteru je kampaň s notebookmi Lenovo od Thinkpro.sk. Z prihlásených ľudí (tentokrát konkrétne blogerov) vybrali 10, ktorým poslali na týždeň notebooky Lenovo. Blogeri ich mohli vyskúšať a podeliť sa so svojimi dojmami, ako to robím práve teraz ja.

Asi je dobré spomenúť, že tento článok nie je platený, ale okrem zapožičania notebooku mi Thinkpro.sk venovalo darček, ktorý som si vybrala – USB kľúč. Takisto mi nikto neurčil, čo a v akom duchu mám písať, takže sú to všetko moje vlastné necenzurované názory.

Výber notebooku

Mohla som si vybrať zo zoznamu 5 notebookov a 1 tabletu niektoré 2 modely, z ktorých mi jeden poslali (v štýle kto prv príde, ten prv melie). Prvým modelom, ktorý som si vybrala, bol podľa špecifikácie z tej najvyššej ligy: Lenovo ThinkPad T420s. Druhým modelom je presný opak. Lenovo IdeaPad G575 je skôr domáci notebook pre nenáročných. Prečo dva extrémy? ThinkPad by som testovala z pohľadu konkurencie pre Mac, keďže ide o podobnú cenovú hladinu i papierový výkon, IdeaPad zase z pohľadu mojich priateľov a rodiny, o ktorých viem, že majú nenáročné požiadavky a notebook vyslovene využívajú na doma. Ako vidíte, nakoniec dorazil IdeaPad, a tak som sa pred týždňom v pondelok pustila do testovania.

Značka Lenovo

Lenovo nikdy nebola značka, ktorú by som pri výbere notebooku preferovala. Vedela som, že nie sú zlé, ale dizajnovo na mňa pôsobili tak odstrašujúco, že ako typická ženská som sa obzerala skôr po oblejších alternatívach Asusu či Toshiby. Raz som dokonca videla Lenovo, ktoré okrem toho, že bolo hrubé hádam 4 cm, malo vzadu vystrčenú batériu, ktorá samotný hrubý plechový vzhľad ešte zhoršovala. Potom sa to niekde zlomilo, videla som aj pekné Lenovo, ľudia okolo mňa boli s Lenovom spokojní, a tak sa môj pohľad na túto značku zmenil.

Dizajn a parametre

Na svoju skutočne lowcostovú cenu 334 € je dizajn notebooku IdeaPad G575 veľmi príjemný. Je to, samozrejme, iba plast, ale páči sa mi, že veko nie je lesklé (na čom vidieť všetky odtlačky prstov), ale matné a jemne vrúbkované, čo mu dodáva šmrnc strednej triedy. Na hranách notebooku sú vpredu LED indikátory, slot na pamätové karty a prepínač WiFi, naľavo VGA, 2 USB porty a sieťový port, napravo okrem DVD napaľovačky štvrtý USB port, a klasika – mikrofón, slúchadlá a pripojenie napájacieho adaptéru.

Klávesnica, pre mňa snáď najpodstatnejšia časť notebooku, by mi pri dlhšom písaní určite vyhovovala. Štýl podobný Applu – klávesy sú odsadené a majú nízky zdvih – mi dlhodobo vyhovuje. Má aj numerickú časť, čo je už ale pri širokouhlých 15.6” displejoch štandard a matný touchpad sa dobre ovláda.

Pre úplnosť pridám ešte základné parametre notebooku: vnútri je procesor AMD E Series E-450 s frekvenciou 1,65 GHz. Displej má rozlíšenie 1366 x 768 bodov, čo je pre 15.6 notebook asi štandard, ako pozerám, no aj tak ja som zvyknutá na rovnaké rozlíšenie na 11” MacBooku Air. Beriem, že je to daň za lowcostovú kategóriu, viac mi prekáža zreteľný modrý nádych, ktorý je viditeľný hlavne v prehliadači pri surfovaní (modrý Facebook je ešte modrejší :). Notebook je vybavený iba 2 GB pamäťou, čo je naozaj úplné minimum, ale páči sa mi, že jeden slot je obsadený 2 GB modulom a ak si chcete pamäť rozšíriť, stačí ďalší 2 GB modul dokúpiť. (Inde to býva tak, že je v počítačí 1 + 1 GB a treba vymeniť oba moduly, takto je to ekonomickejšie.). Disk je klasický 5400 otáčkový, s kapacitou 320 GB, čo taktiež pre základné používanie úplne stačí. Prekvapením nebude ani integrovaná grafika Radeon HD 6320, teším sa z 64-bitového Windowsu 7.

Používanie

Mať požičaný notebook na týždeň a objektívne zhodnotiť jeho možnosti sa podľa mňa nedá. Úprimne priznávam, že hoci sa z možnosti testovania teším, kým by som si tam preniesla potrebné dáta, nainštalovala všetky programy a pod., polovica času by prešla a moja produktivita by len zbytočne klesla. Preto som sa rozhodla posunúť ho do vedľajšej izby mojej mame.

Mama je v podstate cieľovou skupinou pre tento model – počítač využíva len na úplne základné veci (hlavne internet, skype, prezeranie fotiek a sem-tam nejaké video). Bežne používa starý biely 13” MacBook, ktorý už má svoje roky, ale tieto činnosti v pohode zvláda. Myslela som si, že keď jej dám na týždeň možnosť používať pekný nový notebook, dokonca s väčším displejom, že si ho bude chcieť ešte nakoniec nechať :).

O čo bolo moje prekvapenie väčšie, keď ju síce na začiatok ešte bavil (je to pekné, nové a lesklé), ale potom som si všimla, že Lenovo je väčšinou vypnuté a zase je späť pri MacBooku. Sem-tam som ju počula pofrflať, že je to akési pomalé. Iste, nedá sa z toho vyčítať takisto objektívne nič, asi je to tiež otázka zvyku, ale zdalo sa mi vtipné to sem napísať.

Takisto sa ťažko recenzuje notebook len z pohľadu hardvéru, keďže zákonite je jeho používanie spojené so systémom, ktorý v ňom beží, v tomto prípade Windows 7. Mňa osobne otravuje, že pri prvom spustení Internet Exploreru sa hneď inštaluje Google Toolbar, nech je akokoľvek užitočný, že pri prvom otvorení hocijakého obrázku na mňa vybafne Windows Live Essentials a robí to pri každom ďalšom otvorení až dovtedy, kým nesúhlasím s jeho podmienkami. Otravujú ma predinštalované programy typu McAfee antivírus alebo to, že ešte aj po týždni stále vyskakujú nové a nové aktualizácie systému, ktoré sa chcú inštalovať (to sa nemôžu všetky naraz?). Naopak nájsť program na pokročilé robenie screenshotov je fuška a neviem, prečo takú jednoduchú vec systém neobsahuje v základe. To sú však, ako som spomenula, záležitosti skôr sa týkajúce systému ako samotného notebooku. Preto ich spomínam až nakoniec a do konečného hodnotenia ich nezohľadňujem.

Kúpiť alebo nekúpiť?

Podčiarknuté a zhrnuté, v tejto cenovej kategórii je Lenovo IdeaPad G575 celkom príjemný stroj – jeho parametre budú ďalšie nové modely určite prevyšovať, ale ak bude z nejakého dôvodu v užšom výbere modelov, medzi ktorými sa budete rozhodovať, nemáte s ním čo stratiť. Môžete si ho zakúpiť priamo u predajcu notebookov Lenovo Thinkpro.sk.

Matej Pilát, ktorý je majiteľom tohto obchodu, vám určite rád poradí ten najlepší model vhodný pre vaše využitie – na takýto individuálny prístup vo veľkých obchodoch typu Alza len ťažko narazíte.

5 comments
  1. U Mateja som pred rokom nakupoval aj ja, aj som si pravdepodobne s ním musel trocha pokecať cez telefón, keď som nevedel nájsť faktúru, ktorú som čakal v krabici a miesto toho bola prilepená na krabici :) Vybral som si samozrejme tú vyššiu triedu T420, ja na krásu nehľadím, zaujímam sa o vnútro, takže preto, taký výber. “S” na konci značí, asi že má dotykový displej, však? Písať o tom mám v pláne aj ja, len musím prísť to výročie, škoda len, že som sa nezapojil do Buzzhunteru, tak veľmi by som chcel otestovať nejaký tablet…

  2. Notebook na pohlad velmi pekny parametre obstojne, manzelka ma starsie HP550, kde bezi plne vyuzity Kubuntu linux krasne svizne. Mne by toto stacilo na programovanie :)

    1. Toto je už starý článok a tým pádom starý model, ale keďže išlo len notebook v „základnej výbave“, na hry by som ho určite neodporúčala.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

You May Also Like