Kto nečíta, zaostáva (to najlepšie za rok 2014)

Podľa môjho profilu na Goodreads som tento rok prečítala 54 kníh (minulý rok 28). To je 1 kniha za týždeň, čo je celkom slušné, hoci mám kamarátov alebo kolegov, ktorí dajú v pohode aj raz toľko. Aha, tu sú:

goodreads-2014

A aká by som to bola knihomoľa, keby som nemala vlastný zoznam top kníh tohto roka? Hoci väčšina robí zoznam najlepších kníh, ktoré tento rok vyšli, ja vám ukradnem kúsok času zoznamom najlepších kníh, ktoré som tento rok prečítala ja. K niektorým som nestihla počas roka ani písať recenzie, preto aspoň krátke zhrnutie ku každej topke.

Timur Vermes: A je tu zas

Nie je to kniha, pri ktorej by ste sa bavili od začiatku do konca, ale veľký palec hore za ten neskutočne originálny nápad a spracovanie. Bola to kniha, ktorá v prvom rade bavila, ale v pozadí kládla tiež rôzne otázky. Viem si predstaviť, že ten scenár by nemusel byť úplne fantasy…

Joël Dicker: Pravda o afére Harryho Queberta

Jedna z najlepších kníh, aké som kedy čítala a určite kniha roka 2014. Spája sa v nej spája viacero žánrov – je to príbeh o láske, detektívka, alebo ešte inak povedané – akčná bromance. Ani formálne sa nedá len tak zaškatuľkovať – v jednej knihe sa spájajú a prelínajú až 4 knihy. Napriek tomu nejde vôbec o žiadne intelektuálne náročné dielo, práve naopak – aj vzhľadom na rozsah ho zhltnete za dva dni.

[moja recenzia]

Haruki Murakami: Na juh od hranic, na západ od slunce

Murakami je jeden z mála autorov, ktorých diela čítam jedno za druhým a postupne si dopĺňam ich zbierku. Veľa ľudí sa ma preto pýta, ktorým jeho dielom sa oplatí začať. Zatiaľ za top považujem 1Q84, ale to je 1100-stranová trilógia, Tancuj, tancuj, tancuj je zase druhý diel trilógie o ovci. Preto je táto kniha zatiaľ najväčším kandidátom na vyskúšanie a jednoznačne najlepšou Murakamiovkou, ktorú som čítala tento rok.

Franck Thilliez: Syndróm E

V-Ý-B-O-R-N-É od prvej po poslednú stranu. Miestami viac horor ako detektívka, zo začiatku akoby silno inšpirované Kruhom. Schizofrenický komisár a príliš ambiciózna policajtka vytvorili skvelú dvojicu. Dvojka (Gataca) sa trochu pomalšie rozbieha, ale potom príbeh pekne rozvíja. No čo chcete, keď už Artforum vydá detektívku, tak to musí byť niečo špeci.

Vanda Rozenbergová: Moje more

K tejto knihe som sa dostala len náhodou. Je od slovenskej autorky, ktorej meno ste pravdepodobne nikdy nepočuli. Napriek tomu (alebo práve preto?) si zaslúžila miesto v mojom výbere a bez akýchkoľvek hipsterských ambícií. Dokazuje totiž: že na Slovensku máme talentovaných autorov, a nemusí to byť vždy ťažké čítanie ako v prípade finalistov Anasoft litery.

Fredrik Backman: Muž jménem Ove

Na výborné škandinávske detektívky sme si už zvykli, ale akoby sme nečakali, že chlapci zo severu vedia napísať aj niečo iné. Okolo Oveho bol veľký rozruch, no zo začiatku som bola ešte mierne skeptická. Keď sa kniha rozbehne, vznikne z toho také švédske Gran Torino. P. S.: Môjmu dedovi sa kniha moc nepáčila. Asi sa v nej našiel… :P

Maria Sempleová: Kam si zmizla, Bernadette

Škoda, že u nás nevychádza viac takýchto kníh! Možno by stálo za to začať importovať menej škandinávskych detektívok (ktoré už tuším vydávajú všetci) a viac sa zamerať na kvalitné preklady pohodovej adult fiction. Táto obsahuje okrem originálneho deja aj akurátnu dávku humoru a kopec odkazov na dnešnú dobu.

[moja recenzia]

Jozef Karika: Strach

Hororov veľa nečítam, ale tento ma dostal. Ako správny horor je založený na psychike, pretože to, čo je skryté vnútri, pod povrchom, čo nikto netuší, lebo to visí len niekde vo vzduchu, toho sa bojíme najviac… Zároveň je to moja prvá kniha od Jozefa Kariku, ktorému som dala prvýkrát šancu a hneď mi dokázal, že písať naozaj vie – aj keď jeho knihy mnohí považujú len za komerciu.

[moja recenzia]

Jo Nesbo: Syn

Prvá Nesbova kniha po dokončení série s Harryho Holeom, preto boli (aj) moje očakávania veľké. Našťastie, žiadne sklamanie sa nekoná – Syn bol dokonalý! Prežívala som pri ňom taký ten pocit, keď sa ani nestíhate načiahnuť po šálke kávy, keksíku, či telefóne, aby ste urobili na Instagram fotku, ako čítate.

Čiže čistá detektívková esencia v jednej knihe. Dúfam, že sa podobnej dočkáme odteraz každý rok.

[moja recenzia]

Lisa Gardnerová: Ničoho sa neboj

Nadpriemerná detektívka, ktorú robia výnimočnou rôzne psychologické detaily. Hanibalolecterovský krvák síce nie je pre slabé povahy, ale kto má rád podobný štýl, príde si na svoje. Z tohtoročných detektívok ju radím určite hneď za Nesbovho Syna, a to vôbec nie je zlé umiestnenie.

[moja recenzia]
2 comments
  1. Aj ja som takýto “knihofil” aj, keď musím uznať, že kniha za týždeň, tak to je nad moje sily. Ja si vždy objednám jednu knižku za mesiac, prevažne z martinusu, pretože som objavil túto zľavu na poštovné tak je to výhodné a nezaťažuje to moju peňaženku.

    1. Majo sme na tom podobne. Ja som tiež nakupoval na maritnuse ale bux sa mi zdá prehladnejší a mal niektoré knihy ktoré martinus nemal. A majú viac zliav ved pozri

      Skoro každý týžden pribudne nejaká nová a ja už mám cca 20 kníh nakúpených dopredu len nestíham čítať ;

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

You May Also Like
prečítať

Samuel Bjork: Sova

Jednou z najočakávanejších kníh tejto zimy bolo druhé pokračovanie detektívok s Holgerom Munchom a Miou s názvom Sova.…
prečítať