Muriel Barbery: S elegancí ježka

Hneď na začiatok musím povedať, že túto knihu som nečítala. Počúvala som ju ako audioknihu, ktorú mi poskytol Audiolibrix. Dopredu som o nej veľa nevedela – len niekedy dávnejšie som niekde čítala, že je dobrá, takže som ju mala v to-read liste. A keďže väčšinu obľúbených audiokníh na Audiolibrixe som už mala prečítaných, potešila som sa, keď som tam narazila na knihu, ktorej čítanie som odkladala.

Kniha S elegancí ježka má dve rozprávačky – 12-ročnú Palomu a 54-ročnú Reneé. Obe bývajú v jednom dome v luxusnej parížskej štvrti, avšak v rôznych podmienkach. Paloma je dcérou z bohatej rodiny obývajúcej jeden z apartmánov, Reneé je domovníčka a býva v malom byte na prízemí.

Moji bývalí vyučujúci z katedry literatúry by hneď išli interpretovať os vysoké – nízke, bohatstvo a chudobu, avšak našťastie nie je kniha zameraná na zobrazenie rozdielov obyčajných ľudí v porovnaní so smotánkou. Vlastne úplne naopak – hoci Paloma a Reneé žijú v odlišných svetoch, majú niečo spoločné.

Zo začiatku to zistíte podľa ich (často) filozofických úvah, opisov správania sa obyvateľov domu, vlastnej rodiny a reakcií na drobné každodenné udalosti. Musím sa priznať, že táto časť pre mňa nebola až taká zaujímavá, pretože tej filozofie tam bolo niekedy veľa. No úplne iné grády to naberie, keď sa obe postavy začnú stretávať.

Keď človek číta o rozdieloch v postavení medzi ľuďmi, predstavuje si skôr dobu začiatku 20. storočia a skoršiu, nie rok 20XX. Reneé ako domovníčka má síce bohatý vnútorný život, no navonok sa snaží pôsobiť ako jednoduchá a úplne obyčajná stará žena, od ktorej sa neočakáva nič výnimočné. Svoj svet si starostlivo stráži a možnosť, že by sa o jej múdrosti a sčítanosti mali dozvedieť napríklad obyvatelia domu, ju dokáže riadne vystrašiť. Aj preto potrebuje Palomu, na svoj vek zase duševne vyspelé dievča, ktoré sa naopak potrebuje presvedčiť o tom, že žiť má zmysel a že jej výnimočnosť jej dáva k tomu obrovské možnosti.

s eleganci jezkaS elegancí ježka je kniha na pomalé počúvanie – ideálne ak si k nej otvoríte fľašu vína či zoberiete pastelky a antistresovú omaľovánku, aby ste sa mohli dokonale sústrediť na myšlienky v nej.

A pokiaľ ide o audioknihy ako také, musím pochváliť Audiolibrix, že od mojej poslednej recenzie riadne nabrali na kvalite. Nielen že majú už naozaj široký výber súčasných bestsellerov (to len ja som taká, že mám už všetko prečítané, ale keby nie, tak by som si hneď vybrala Marťana, Babičku, která pozdravuje a omlouvá se, Nesba, Keplera či Petra Maya a majú dokonca aj lahôdku Podvolení!), načítaných skúsenými hercami.

Pamätám sa, že som kritizovala nepohodlnosť sťahovania, čo je dnes vyriešené fakt dobrou iPhone appkou, ale má dokonca aj downloader pre PC/Mac! Sú to samé dobré a praktické veci, ktoré človek, počúvajúci audioknihy častejšie, určite ocení. Verím, že sa k audioknihám opäť v blízkej dobe vrátim aj ja.

Hneď na začiatok musím povedať, že túto knihu som nečítala. Počúvala som ju ako audioknihu, ktorú mi poskytol Audiolibrix. Dopredu som o nej veľa nevedela - len niekedy dávnejšie som niekde čítala, že je dobrá, takže som ju mala v to-read liste. A keďže väčšinu obľúbených audiokníh na Audiolibrixe som už mala prečítaných, potešila som sa, keď som tam narazila na knihu, ktorej čítanie som odkladala. Kniha S elegancí ježka má dve rozprávačky - 12-ročnú Palomu a 54-ročnú Reneé. Obe bývajú v jednom dome v luxusnej parížskej štvrti, avšak v rôznych podmienkach. Paloma je dcérou z bohatej rodiny obývajúcej jeden…
Téma - 7.5
Dej - 7
Postavy - 9
Štýl - 9

8.1

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

You May Also Like