Oliver Harris: Temné srdce Londýna

Temné srdce Londýna je detektívka, o ktorej ste pravdepodobne nepočuli. Móda severských krimi je už za nami a aktuálne nevládne žiadny štýl spájajúci autorov či témy. Vynárajú sa teda najmä pokračovania úspešných sérii – no a potom jednohubky podobné tej, ktorú máme pred sebou.

Ako názov prezrádza, ocitáme sa uprostred Londýna. V centre svetovej metropoly sa nielenže riešia špecifické problémy, ale fungujú tam aj svojské delenia policajných právomocí.

Hlavná postava, detektív Nick Belsey, tu pôsobí ako päsť na oko. A to sme považovali Harryho Holea za badboya. S Belsyem sa zoznamujeme po prehýrenej noci, ktorej priebeh si pamätá len matne. Tento štýl života ho dostal až do bodu, kedy si kvôli dlhom nedokáže udržať bývanie a kvôli nedodržiavaniu predpisov ani prácu.

Prípad, ku ktorému sa dostane, vlastne vôbec nerieši. Chce len využiť zmiznutie milionára, jeho prázdny dom a identitu na to, aby zdrhol a začal nový život, hoci – nevyzerá, že sa plánuje zásadnejšie zmeniť.

Povolanie policajta v ňom ale stále aktívne rezonuje. Belsey má možno od poslušného policajného príslušníka ďaleko, no inteligencia, dôvtip a schopnosť dedukcie mu rozhodne nechýbajú. Či už je to ľudská alebo policajná zvedavosť, bojuje s jeho povahou cynického flegmatika, a tak nikdy nevedno, či sa na ďalšej strane všetko kompletne nezvrtne.

Temné srdce Londýna odo mňa za svoju originalitu získalo 5 hviezdičiek, a min. 4 z nich patria práve Belseymu. Nepredvídateľnosť jeho skutkov v spojení s tým, že si aj v službe robí prakticky čo chce, v kombinácii s podivným prípadom týkajúcim sa ruského milionára Devereuxa, ženie čitateľa stále dopredu.

Knihu odporúčam najmä tým, ktorí ocenia netypickú, no inteligentnú detektívku a už ich neveľmi lákajú klišéovité prípady a ich vyšetrovatelia. Na svete je už aj pokračovanie pod názvom Podzemný kryt. Osobne som veľmi zvedavá, čo tento policajný hajzlík zase povyvádza.

Za zaslanie knihy ďakujem vydavateľstvu Albatros Media

Total
7
Shares
Temné srdce Londýna je detektívka, o ktorej ste pravdepodobne nepočuli. Móda severských krimi je už za nami a aktuálne nevládne žiadny štýl spájajúci autorov či témy. Vynárajú sa teda najmä pokračovania úspešných sérii - no a potom jednohubky podobné tej, ktorú máme pred sebou. Ako názov prezrádza, ocitáme sa uprostred Londýna. V centre svetovej metropoly sa nielenže riešia špecifické problémy, ale fungujú tam aj svojské delenia policajných právomocí. Hlavná postava, detektív Nick Belsey, tu pôsobí ako päsť na oko. A to sme považovali Harryho Holea za badboya. S Belsyem sa zoznamujeme po prehýrenej noci, ktorej priebeh si pamätá len matne.…
Téma - 8.5
Dej - 8.5
Postavy - 10
Štýl - 9

9

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

You May Also Like
prečítať

Dan Brown: Pôvod

Dokážem milovať Boha preto, že mi dáva slobodu ho poprieť. Tento známy výrok Rabíndranátha Thákura mi napadol niekedy počas…
prečítať