Robert Harris: Konkláve

Svätý Otec je pre nás, katolíkov, v prvom rade duchovným vodcom, no nepopierateľný je aj jeho politický vplyv. Pápežské voľby sú preto udalosť, ktorá fascinuje celý svet. V zásade jednoduchý systém hlasovania je v ostrom kontraste s tajuplnosťou voľby za zamknutými dverami a doživotnosťou novej funkcie. S tým tiež súvisí fakt, že za svoj život môžeme byť svedkami len malého počtu nových volieb.

Je to preto atraktívna téma pre spisovateľov – ako napokon všetko do istej miery kontroverzné, čo súvisí s Cirkvou (len si spomeňte na Da Vinciho kód a podobné knihy). Aj to je určite jeden z dôvodov, prečo u nás vychádza kniha Konkláve od pomerne známeho autora Roberta Harrisa. Autor sa od toho síce v úvode dištancuje, ale pápež, ktorého úmrtie otvára dej knihy, sa veľmi nápadne ponáša práve na existujúceho pápeža Františka. Vďaka tejto podobnosti sa môžeme veľmi dobre naladiť na nasledujúce udalosti hoci fiktívneho, ale uveriteľného príbehu.

Kráľ je mŕtvy, nech žije kráľ

Dej sa odohráva kompletne na niekoľkých stovkách metrov štvorcových za múrmi Vatikánu. Ak ste tam niekedy boli, viete si predstaviť, aká malá vzdialenosť asi delí Dom sv. Marty (miesto, kde počas konkláve bývajú kardináli) a Sixtínsku kaplnku, kde sa odohráva samotná voľba.

KonklávePríbeh rozpráva jeden z kardinálov menom Lomeli, ktorý je zodpovedný za organizáciu a platný priebeh volieb. Postava je to sympatická a pomerne skutočná. Občas sa zdá, že Cirkev riadia na jednej strane len skorumpované typy, ktorým viac ako na Bohu a jeho ľude záleží na sebe samých, peniazoch a mocenskom vplyve. Na druhej strane zase svätuškári, úzkostlivo veriaci, no bez kontaktu s reálnym svetom.

Som presvedčená, že oveľa viac je v nej ľudí ako Lomeli – veriaci, avšak s prirodzenými pochybnosťami (o Bohu aj o sebe), ktorí berú svoje povolanie vážne a snažia sa ho vykonávať, ako najlepšie vedia, no popritom sú maximálne ľudskí a tolerantní.

Každé konkláve je napínavé a výsledok prekvapivý. O to viac vtedy, ak sa okrem očakávaných hier a taktík hlavných favoritov medzi kardinálmi zjaví niekto, koho nikto nepozná. Okrem toho vyjde na svetlo sveta niekoľko tajomstiev, ktoré vrhnú svetlo tam, kde mala ostať tma.

Za mňa najväčšie plusko ide autorovi za snahu nikoho neuraziť. Neskĺzava do rýpania sa v typických proticirkevných argumentoch, ktoré vidíme v každej internetovej diskusii. Na druhej strane ale nie je ani konzervatívne diplomatický a nebojí sa spomenúť aj všetky ľudské chyby, ktorými Cirkev trpí.

Pohybujem sa v týchto „kruhoch“ v podstate celý život, no mnohé veci som ani ja nevedela. Preto oceňujem, že celý proces voľby je popísaný veľmi realisticky, až budete mať pocit, že knihu napísal naozaj nejaký skutočný kardinál Lomeli.

Voľbu pápeža možno nebudete počas čítania tipovať rovnako ako kto je v detektívke vrahom a víťaza pokojne uhádnete už po objasnení všetkých kľúčových indícií. Ak vás ale knihy z prostredia cirkvi bavia, nudiť sa určite nebudete.

Pozitíva • Koho bude kniha baviť?

  • každého, koho fascinuje voľba pápeža
  • kohokoľvek z prostredia Cirkvi
  • ten, pre koho je Dan Brown príliš kontroverzný autor

Negatíva • Nekupujte si knihu, ak:

  • ste doteraz nevedeli, čo je konkláve
  • sa radi bavíte urážaním Cirkvi
  • vás nezaujíma, ako to chodí v najvyšších cirkevných kruhoch
Svätý Otec je pre nás, katolíkov, v prvom rade duchovným vodcom, no nepopierateľný je aj jeho politický vplyv. Pápežské voľby sú preto udalosť, ktorá fascinuje celý svet. V zásade jednoduchý systém hlasovania je v ostrom kontraste s tajuplnosťou voľby za zamknutými dverami a doživotnosťou novej funkcie. S tým tiež súvisí fakt, že za svoj život môžeme byť svedkami len malého počtu nových volieb. Je to preto atraktívna téma pre spisovateľov - ako napokon všetko do istej miery kontroverzné, čo súvisí s Cirkvou (len si spomeňte na Da Vinciho kód a podobné knihy). Aj to je určite jeden z dôvodov, prečo…
Téma - 10
Dej - 8
Postavy - 9
Štýl - 8.5

8.9

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

You May Also Like