V našej miestnej ľudovej knižnici ma už odmalička pútala dlhé roky sa nemeniaca červená nástenka. Boli na nej zo tri obrázky a text „Kto nečíta, zaostáva“, ktorý sa mi vryl do pamäti ako nejaká obrovská múdrosť našich predkov. Hoci bolo toto heslo zdrojom nášho večného uškŕňania, pretože pripomínalo nielen starý režim, ale aj nemodernosť a zaostalosť našej knižnice, dnes priznávam, že je aktuálne viac ako inokedy.

My veľkí si ešte uvedomujeme, aké sú knihy a ich čítanie dôležité, no nie v nejakom „greenpeaceovskom“ extrémistickom zmysle ochrany nášho kultúrneho bohatstva. Skôr v takom prirodzenom vzťahu ku knihe, ktorá je ešte stále vhodným darčekom, kvôli ktorej sa kupujú domov police a knižnice, ktorá nám vyplní cestovanie alebo príjemný večer v kresle, knihy kupujeme ešte stále svojim deťom, lebo sa prostredníctvom nich učia poznávať svet.

A teraz sú tu (no dobre, ešte úplne nie sú, ale už klopú na dvere) nejaké elektronické knihy, e-books, e-booky, e-knihy… (osobne sa snažím zaužívať pojem e-knihy, znie tak pekne slovensky).

E-booky, e-knihy, … Čo s nimi? A vlastne, počuli ste už o nich?

Vaše chlapské polovičky už možno hej, no od nich si dnes radiť nedáme. Oni totiž rozoberajú všetko iné, len nie eknihy. Schválne, skúste si to vygúgliť. Jeden píše o svojej Kindle čítačke, ako si ju objednal, ako mu príde domov, koľko na ňu čakal, aké kábliky boli pri nej a aká je ľahká, ďalší obhajuje svoj iPad, ktorý je lepší, lebo okrem čítačky si v ňom môže aj pozerať videá a hrať hry, tretí rieši, ako by si tam mohol vložiť svoje načierno posťahované knihy, štvrtý kritizuje prvých troch, a tak to ide dokola.

Nás ženy zaujímajú vždy 4 hlavné aspekty, keď nám chce niekto niečo predať. Poďme si ich všimnúť na eknihách, aby sme vedeli, či ich zoberieme na milosť, alebo im dáme jasne červenú.

1. Musí to byť praktické. Sú e-knihy praktické?

– áno, pretože do hocijakej čítačky sa ich zmestí naraz viac, ako obsahuje naša domáca knižnica, takže šetria priestor i životné prostredie.
– áno, pretože malá čítačka s X knihami sa nám zmestí do každej kabelky
– áno, pretože si ich môžeme kúpiť kedykoľvek, aj o polnoci, a do pár minút máme eknihu v čítačke
– áno, pretože môžeme eknihu čítať nielen v čítačke, ale aj v notebooku, PC, mobile, iPade, iPode…
– áno, pretože si v nich môžeme robiť poznámky, dávať záložky, vyhľadávať cudzie slová, používať zabudovaný slovník…
– nie, pretože eknihu nemôžeme jednoducho požičať susedke alebo kamoške (technicky síce môžeme, ale kamoška či susedka by musela vlastniť čítačku alebo múdry telefón, prípadne by musela chcieť čítať knihu v počítači, a to už nie je ono)

2. Musí to byť jednoduché. Sú e-knihy jednoduché?

– áno, lebo keď si ich stiahneme, môžeme ich hneď pohodlne čítať a nemusíme nič nastavovať
– nie, lebo k ich čítaniu potrebujeme aspoň základné technické znalosti (zapnúť počítač, používať prehliadač, zaplatiť cez internet)

3. Musí to byť lacné. Sú e-knihy lacné?

– áno, lebo niektoré sa dajú stiahnuť aj zadarmo, a vo všeobecnosti sú minimálne o 30 % lacnejšie ako tlačené knihy
– nie, lebo aj 70% z ceny je ešte stále veľa za „obyčajný stiahnutý súbor“
– nie, lebo ak nechcem čítať len z notebooku, čo je pekná otrava, tak si musím kúpiť čítačku alebo iPad

4. Musí to byť peknučké. Sú e-knihy peknučké?

– áno, lebo ich stránky nikdy neoblejeme kávou ani Sunarom
– áno, lebo čítačky môžu byť aj fialové, ružové, zelené, nielen škaredé šedé
– áno, ak čítame na iPade, lebo tam je všetko peknučké
– nie, lebo nemôžeme ovoniavať strany
– nie, ak máme čiernobielu čítačku a nevidíme farebné obrázky

Hm, nie je to také jednoznačné, pravda? Ja ani nečakám, že sa hneď zajtra vyberiete do obchodu a kúpite si svoju prvú e knihu (ale môžete si ju želať napríklad na Vianoce, už čoskoro s e-knihami príde moje najobľúbenejšie internetové kníhkupectvo.
Netreba sa báť, nikto sa neusiluje eknihami nahradiť klasické papierové knihy. Jedny aj druhé majú svoje výhody i nevýhody. Zatiaľ stačí prvý krok – zoberte e-knihy na milosť a dajte im šancu. Kukolár!

1 komentár

  1. Milý článok :D Môj priateľ tvrdí, že nám ženám sa predáva veľmi ľahko, stačí ak je to malé, pekné, s kvietkami či motýľmi, najlepšie pastelovej farby…v podstate má pravdu(A myslím, že som mu dala dosť dôvodov na to, aby si to myslel :D). Ale ako trefne píšeš vo svojom článku, musí to byť aj lacné a praktické inak to nemá šancu. Klasické knihy však nič nenahradí, rada si do nich robím poznámky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*
*