10 dôvodov, prečo zostavovať rebríčky

Dlho som rozmýšľala, čomu by som sa mohla pravidelne venovať na svojom blogu. Veľkí múdri blogeri hovoria, že ak niekto chce blogovanie brať vážne, mal by si určiť jednu oblasť, ktorá ho zaujíma a tej sa venovať.

Hm, ja mám tých oblastí viac. Blogovať o Apple? Toho je už všade veľa a vytvára to príliš negatívne emócie, a tak publikujem len čo najviac objektívne recenzie na iPhoneTips.cz. O IT veciach všeobecne? To sa snažím na zajtra.sk. O umení, kultúre, knihách, hudbe, divadle? Zaujíma ma to, ale nemôžem sa hrať na odborníka. O slovenčine? Málo zaujímavé. O grafike a dizajne? Tiež som malá ryba. A takto by sme mohli ísť ešte ďalej.

Už som sa pomaly zmierila s tým, že žiadna špeciálna oblasť, v ktorej by som sa mohla realizovať, neexistuje. A práve vtedy som ju našla. Teda, nie práve vtedy – ale práve teraz. Dlho som mala v hlave (a Wunderliste-todo liste), že chcem napísať rebríček mojich najobľúbenejších seriálov. A tam mi to napadlo – keď sa nechcem venovať len jednej oblasti, tak sa budem venovať všetkým.

Dovoľte mi teda predstaviť vám moju novú rubriku „Top 10“. Áno, budem zostavovať rebríčky! Neviem presne, akým psychologickým ťahom je to zapríčinené, ale ľudia majú radi rebríčky – obľúbenosti, neobľúbenosti, kvality, zaujímavosti a čo ja viem čoho ešte.

Najskôr si na rozbeh dáme taký „metarebríček“ – 10 dôvodov prečo. Prečo je dobré zostavovať rebríčky? Predsa preto, lebo:

  1. Pomáhajú nám cvičiť sa v rozhodovaní.
  2. Druhým pomáhajú orientovať sa v oblasti, ktorá je pre nich lukratívna, ale nemajú v nej veľký prehľad.
  3. Pre tých, ktorí v nej majú prehľad, je ponúknutá možnosť konfrontovať svoj názor s názorom autora rebríčka.
  4. Z množstva prvkov, aj keby ich bolo milión, treba vybrať len určitý ohraničený počet prvkov.
  5. 10 prvkov je optimálny najokrúhlejší počet – 3 je málo, 5 budí negatívny školský dojem známkovania, 7 evokuje sedem divov sveta, a ono v tých rebríčkoch nemusia byť vždy divy…
  6. Rebríček obsahujúci viac ako 10 prvkov je pre čitateľa nudný.
  7. Treba vedieť zdôvodniť, prečo sme vybrali práve týchto 10 prvkov.
  8. Treba dokázať týchto 10 prvkov usporiadať podľa hierarchie.
  9. Zdôvodniť hierarchiu.
  10. Ak nie je autor rebríčku žiadna autorita, môže si dovoliť vysokú mieru subjektívnosti a sám si usporiada názory v analyzovaných oblastiach.

Dúfam, že sa vám bude moja nová rubrika páčiť a o chvíľu už aj prvý článok v nej – 10 najlepších seriálov novej éry.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

You May Also Like