Môj jednoduchý systém GTD & ZTD

O GTD som sa začala zaujímať už dávnejšie, keď tento pojem k nám len prichádzal – hlavne cez prednášky Petra Máru. Hoci ma takéto metódy time manažmentu zaujali, na 100 % som sa nevedela stotožniť s žiadnou konkrétnou formou, vyskúšala som viaceré programy i stupne prepracovanosti.

Už dlhšie som sa však ustálila na jednom systéme, ktorý som si upravila podľa svojej potreby z viacerých metód – je to taká súkromná kombinácia GTD a ZTD, ale keďže je veľmi jednoduchá, môžete ju použiť aj vy.

Hlavným debilníčkom je pre mňa Wunderlist, silný  task manažér, ktorý je zdarma, dostupný už asi na všetkých platformách a pritom má všetko, čo by mal mať – od zaujímavého dizajnu, použiteľnosti až po drobné vylepšenia. Mám ho na Macu, na iPhone, iPade, na Lumii, dá sa doňho dokonca prihlásiť cez web, takže je so mnou naozaj všade. Zápisníkové verzie zapisovania úloh sa mi síce vždy páčili (mám aj Moleskiny, ale používané na iný účel), no nepraktickosť neustáleho škrtania a prepisovania nie je pre mňa.

Wunderlist som najskôr používala ako projektový manažér – v ňom som si vytvorila 10-15 zoznamov (rozrobené projekty + zoznamy ako someday alebo to read, citáty a pod.). V tomto chaose sa po čase už nedalo veľmi orientovať – keďže som nerobila nič iné, len som vytvárala, presúvala a označovala úlohy ako splnené – ako podľa GTD, kde treba mať vždy prehľad o tom, aká úloha z daného projektu nás najbližšie čaká. Keďže tých mojich bolo vždy veľa, bol to obrovský kolos zoznamov úloh, ktoré sa vôbec nezmenšovali, ale narastali do obludných rozmerov.

Dnes v ňom sú len 3 hlavné zoznamy + zoznam blog (kde si zapisujem nápady na články):

1. Big rocks – nie sú to big rocks presne podľa ZTD, kde predstavujú hlavné úlohy vášho života podľa osobnej dôležitosti. Mám tam skrátka všetko dôležité, čomu sa aktuálne venujem. Napríklad skratkovito klienti, pre ktorých copywritujem, názvy kníh, ktoré pripravujem na vydanie, alebo projekty, do ktorých som zapojená a nejako sa na nich podieľam. Nesnažím sa všetko písať podrobne, o čo ide – stačí mi to naozaj len jedným slovom napísať (napr. Sporoapps, Mám talent, Letné tábory, Preklad WP, TweetUp a pod.). Sú zoradené podľa dedlajnu a priority, takže viem, že začína vždy odhora, a to, čo je na konci, zatiaľ počká.

2. Small things – sú drobnosti, ktoré chcem v najbližšej dobe poriešiť: ísť na poštu niečo poslať, skočiť do papiernictva, zaplatiť faktúru, ozvať sa niekomu a pod.

3. Waiting4 – sú projekty, kde momentálne stojím, čiže nezávisí odo mňa, aby sa veci pohli. Keď robím na nejakom projekte v podstate nonstop, a komunikujem s klientom mailom, tak nepresúvam daný projekt hore-dole vždy, keď čakám na odpoveď. Ale sú projekty, kde viem, že kým sa to dostane opäť ku mne, bude to týždeň alebo aspoň pár dní, resp. urobila som nejakú časť a ďalšie úlohy vzniknú až po nejakom stretnutí. Je to teda taký psychologický kútik, kam si odpratávam projekty z prvého zoznamu, aby v ňom boli iba projekty, na ktoré sa mám sústrediť.

Ako vidíte, je to naozaj veľmi jednoduché, v mojom prípade aj účinné – mám neustále prehľad o všetkých svojich projektoch (nespomeniem si o polnoci, že veď toto som ešte niekomu sľúbila), ale venujem sa im poporiadku a sústredím sa na tie, ktoré sú najaktuálnejšie. Ak som niekoho inšpirovala a vyskúša si to na sebe, nech sa mi potom ozve, či mu moja metóda pomohla :).

2 comments
  1. Rád čítam takéto články z praxe no čudujem sa, že pri toľkých veciach čo robíš, ti stačí takýto jednoduchý systém (good for you, ja by som sa zbláznil).

    Len taký detail na záver, Big Rocks a ZTD je niečo úplne iné. Big Rocks sa používa v Coveyho metóde (píše o tom v knihe 7 návykov skutočne efektívnych ľudí). ZTD je od Babauty (ten zaviedol svoj systém MIT’s). De facto je to jedno, ale nedalo mi to sem nenapísať :)

    Pekný deň!

  2. Dík za upozornenie, už to mám trochu pomiešané, keďže ako hovoríš, je to podobné :) Stačiť mi to stačí práve preto, že keby som to mala podrobnejšie, tak sa do toho len zbytočne zamotám…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

You May Also Like