5 základných pluginov pre WordPress

Pri zakladaní stránky si môžete vybrať z množstva platforiem, špecializovaných hostingov a šablónových riešení. Jedno z najrýchlejších riešení je zvoliť si WordPress, ktorý vám ponúka tiež tisícky užitočných rozšírení – pluginov.

WordPress je obľúbeným redakčným systémom blogerov, podnikateľov, ale dokonca aj spravodajských portálov. Jeho modulové riešenie vyhovuje firmám po celom svete. Ak patríte medzi používateľov, ktorí využívajú WordPress tiež, určite viete čo-to aj o jeho pluginoch.

Bez kódera ani na krok? Pre WordPress to neplatí

Redakčné systémy vytvorené na mieru so sebou prinášajú niekoľko rizikových situácií, s ktorými musíte počítať. Ak vám redakčný systém vytváral programátor, väčšinou sa musíte spoľahnúť na jeho podporu v prípade, že sa objaví problém s kódom.

Služby programátora môžete oceniť aj v prípade, že využívate WordPress, no takáto spolupráca nie je nevyhnutná. Namiesto rozšírení šitých na mieru vašej stránke si pomocou niekoľkých kliknutí nainštalujete do svojho redakčného systému jeden z množstva pluginov, ktoré vytvárajú tímy kóderov po celom svete. Je veľmi nepravdepodobné, že by ste nenašli plugin, ktorý rieši váš problém.

S čím vám pomôžu pluginy

Od zrýchlenia stránky, cez úpravu metadát, kontrolu gramatiky až po zabezpečenie, pluginy sú rýchlym riešením väčšiny problémov. Než sa však pustíte do bezhlavého inštalovania rozšírení, mali by ste vedieť, že nadmerné množstvo pluginov tiež nie je ideálne.

Niektoré z nich môžu navzájom kolidovať, spomaľovať stránku a zaťažovať server. V tom prípade vám nepomôže ani hosting optimalizovaný pre WordPress, ktorý jednoznačne odporúčame každému používateľovi tohto redakčného systému.

Výber najlepších pluginov

Medzi pluginmi nájdete rôzne kategórie a v každej kategórii pokojne až desiatky rôznych riešení. Okrem našich odporúčaní sa môžete pri výbere vhodného pluginu orientovať aj podľa ratingov, teda hodnotení jednotlivých rozšírení. WordPress komunita je „živá“ a spokojní aj nespokojní používatelia hodnotia, aby povedali ostatným členom komunity, či sa oplatí rozšírenie inštalovať.

PLUGIN PRE BEZPEČNOSŤ

Okrem šifrovaného protokolu (HTTPS) by ste pri využívaní WordPress stránky mali myslieť aj na iný typ bezpečnosti. Obľúbeným doplnkom je All In One WP Security & Firewall, ktorý vás ochráni pred bežnými aj menej bežnými rizikami. Okrem iného vás upozorní na slabé zabezpečenie, dá vám prehľad o pokusoch lognúť sa do vašej stránky s možnosťou zablokovať niektoré IP adresy. Firewall zároveň blokuje škodlivé kódy a skripty, ktoré sa snažia pretlačiť na vašu stránku.

SEO PLUGIN

Jednoduchšia tvorba webstránok logicky znamená, že ich je na internete viac. Ak sa chcete zobrazovať vo vyhľadávaní, napríklad v Google, musíte myslieť aj na SEO. V tom vám môže čiastočne pomôcť šikovný plugin YOAST SEO, ktorý je pravdepodobne najpoužívanejší na trhu. Hodnotí vaše texty podľa zadaného kľúčového slova, upozorňuje vás na nedostatky, napríklad na alternatívne popisy obrázkov, dokonca vám odporučí členenie textu.

PLUGIN PRE KONTAKTNÉ FORMULÁRE

Chcete, aby vás návštevníci webstránky kontaktovali? Nainštalujte si jednoduchý plugin Contact Form 7. Všetko, čo potom stačí spraviť, je zobrať takzvaný shortcode a vložiť ho do konkrétnej stránky, v ktorej sa formulár má zobrazovať.

Shortcodes sú špeciálne skrátené kódy, ktoré uľahčujú používanie WordPressu. Jednotlivé shortcodes sa viažu s konkrétnym kódom, slúžia ako skratky. Namiesto toho, aby ste do konkrétnej podstránky vkladali niekoľko riadkov HTML kódu tak vložíte len kód, ktorý vyzerá takto: [contact-form-7 id=”1234″ title=”Contact form 1″].

Contact Form 7 vám zašle prijaté správy z webstránky na e-mail, ktorý zadáte v nastavení pluginu. V knižnici rozšírení nájdete aj sofistikovanejšie pluginy, no Contact Form 7 vám určite poslúži, ak nehľadáte zložité formuláre a vystačíte si s klasikou.

PLUGIN PRE OPTIMALIZÁCIU OBRÁZKOV

Rýchlosť stránky je jedným z hodnotiacich faktorov pre lepšie umiestnenie vo vyhľadávaní. Hoci rýchlosť nie je pre Google najpodstatnejšia, u návštevníkov rozhodne zaváži. Web, ktorý sa dlho načítava, má vysoký bounce rate, teda mieru okamžitých odchodov. S načítavaním súvisí, napríklad, veľkosť obrázkov a iných multimédií. Na ich optimalizáciu môžete použiť šikovný plugin od TinyPNG, ktorý vám pomôže zmenšiť veľkosť alebo formát.  

ZRÝCHĽUJÚCI PLUGIN

Len zmenšenie obrázkov vám stránku zrýchliť nepomôže. Podstatná je tiež vyrovnávacia pamäť, teda cache, do ktorej sa prechodne ukladajú dáta. To vo výsledku dopomôže rýchlejšiemu načítavaniu podstránok. S optimalizáciou vyrovnávacej pamäti vám pomôže plugin W3 Total Cache.

Menej je niekedy viac – aj pri pluginoch

Ako sme už spomenuli, desiatky nainštalovaných pluginov budú mať skôr kontraproduktívny účinok. Aj keď sa rozhodnete otestovať viaceré pluginy, nezabudnite ich po teste vymazať, aby vám zbytočne WordPress stránku nespomaľovali.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

You May Also Like