Nokia Lumia 800 – systém, dizajn a ovládanie

Minulý piatok som dostala na testovanie telefón Nokia Lumia 800, ktorý sa na Slovensku predáva ešte len 3 dni. Nejde ale o úplnu novinku – na českom trhu sa objavila už skôr a bola prijatá veľmi pozitívne. Tešila som sa, ako ju otestujem, pretože ma (ako dlhoročnú používateľku iPhonu a iných Apple produktov) zaujímalo, či sa budem kamarátiť s Windows Phone 7.5 a či si skrátka sadneme.

Svoje dojmy po pár dňoch používania a priebežné porovnávanie s iPhonom 4 nájdete v tomto článku.

Pozn.: urobiť screenshot vo Windows Phone 7 je väčší problém, ako napísať tento článok, takže budem používať len ilustračné obrázky.

Dizajn a konštrukcia

Jedny z najhlavnejších predností tohto telefónu. Telo je vyrobené z jedného kusa polykarbonátu, po bokoch je zaoblené, Gorila Glass displej z neho jemne vystupuje. Mám len čiernu verziu telefónu, tie farebné sú naživo určite ešte krajšie (modrá, ružová a biela verzia).

Jediné tlačidlá sú na pravom boku telefónu (hlasitosť, zamknutie a spúšť fotoaparátu). Naspodu je umiestnený len mikrofón a reproduktor, zhora sa pristupuje k slotu na mikrosim a nabíjaciemu portu. K nemu sa dá dostať trochu nepraktickým odlúpnutím kúska krytu, ktorý počas nabíjania musí byť stále vystrčený. Tipujem, že je to prvá vec, ktorá sa na tomto inak dokonalom tele pokašle. Dole na displeji sú len 3 softvérové tlačidlá – šípka späť, windows a lupa pre hľadanie (Bing).

Porovnanie s iPhonom 4

Na prvý pohľad by v súboji vyhrala Lumia – drží sa lepšie v dlani, displej má skvelú čitateľnosť na slnku a má dokonca hardvérové tlačidlo pre spúšť fotoaparátu, ku ktorému sa dá ľahko dostať aj zo zamknutej plochy. Skvelý displej ale nie je dokonalý – moje oči rozmaznané Retinou rozdiel rýchlo spoznali. Absencia hardvérového tlačidla ako je home button mi nechýba (aj tak sa celkom dosť kazí), no aj softvérové verzie majú svoje muchy – niekedy ťuknem na späť alebo na vyhľadávanie úplne nechcene, čo je dosť nepríjemné najmä pri hraní hier alebo písaní mailov/SMS.

Trochu nepraktické sa mi zdá riešenie takej banálnej funkcie, ako je stíšenie hlasitosti – kým na iPhone aj vo vrecku nahmatám prepínač, na Lumii musím odomknúť obrazovku, potom stlačiť ovládanie hlasitosti, na displeji sa objaví volume bar a potom ťuknúť na ikonu zvončeka. Sklamali ma aj reproduktory, kým na iPhone hrajú veľmi seriózne (berúc do úvahy, že je to len telefón), Lumia ich má dosť uškriekané a čistý zvuk to nepripomína ani zďaleka.

Systém a ovládanie

Lumia 800 využíva systém Windows Phone, momentálne vo verzii 7.5. Podiel Nokie ostal už len v doplnení mapami. Práve systém Windows Phone je tým, čo by malo kedysi slávnu, no dnes už menej úspešnú Nokiu zachrániť. Aký je?

Všetko je založené na systéme živých dlaždíc (live tiles) na hlavnej stránke a jednoúrovňového (!) menu, ku ktorému sa dostanete swipom vpravo. Medzi dlaždice si môžete dať v podstate čokoľvek. Samozrejme, význam to má len pri aplikáciách, ktorých náhľad má čo ponúknuť alebo ich potrebujete mať poruke. Nad výberom treba ale dobre porozmýšľať – bez posúvania dole sa na obrazovku zmestí len 8 dlaždíc, čo rýchlo vyčerpáte (ja tam mám telefón, ľudí, správy, mailbox, svoj profil, Wunderlist, prehliadač (a nenapíšem Internet Explorer a nenapíšem) a Google vyhľadávanie. Nižšie je kalendár, Marketplace, hudba a videá, počasie, RunKeeper, SoundHound, obrázky a Gchat.

Ak viete používať hocijaký smartfón, aj na ovládanie Windows Phone si zvyknete veľmi rýchlo. Základné pohyby – tap, hold, pinch, a scroll fungujú aj tu. Veľakrát sa mi ale stáva, že tapnem neúmyselne, presnejšie – stáva sa mi to hlavne pri scrollovaní (alebo swipovaní). Poznáte to – na okamih  sa dotknete obrazovky, kým posuniete prst pre scrollovanie, alebo pri hľadaní položky niekde necháte prst o mikrosekundu dlhšie, no systém to už berie ako tapnutie a býva to dosť otravné.

Horšie je to už so spomenutým jednoúrovňovým menu. Na iPhone alebo Androide to funguje tak, že aplikácie, ktoré používate najčastejšie, si dáte na prvú obrazovku, menej často na druhú, zriedkavo na tretiu, atď. Tu ak sa rozbehnete a nainštalujtete si viac aplikácií, vznikne vám jeden dlhý zoznam, v ktorom musíte buď dlho scrollovať, alebo použiť vyhľadávanie.

Reakcie systému sú ale svižné, animácie plynulé, nemala som žiadny problém so sekaním ani s padaním. Občas sa napr. pri kroku späť objaví nejaký problém, ale nie je to nič strašné.

Viac mi prekáža systém notifikácií. Zo zamknutej plochy sa dozviem síce udalosti z kalendára, ale len počet zmeškaných hovorov, správ a mailov. Po odomknutí sú na dlaždiciach opäť len čísla, ktoré signalizujú, že si mám niektorú aplikáciu všimnúť. Pre konkrétny obsah sa ale musím ponoriť až do aplikácie, čo je zo zamknutej plochy niekoľko krokov vzdialený úkon. Takisto aplikácie neukladajú poslednú polohu – ak som napríklad niekde hlbšie v štruktúre mailov alebo čohokoľvek, a medzitým sa potrebujem rýchlo pozrieť inde, po opätovnom prepnutí sa na aplikáciu ma víta vždy len východisková pozícia (napr. zoznam mailov, správ). To je dosť nepohodlné, zvlášť berúc do úvahy mimovoľné tapnutie, o ktorom som už písala.

Porovnanie s iPhonom 4

Čo sa týka rýchlosti, stability alebo ovládania systému, je iOS v iPhone a Windows Phone v Lumii 800 na tom podobne, ba dokonca možno WP ešte o čosi lepšie. Nepríjemnosti súvisiace s ovládaním sú možno subjektívne a určite by sa na ne dalo zvyknúť. iOS ale určite vedie v prístupnosti najdôležitejších aplikácií – kým iPhone na 1. screene zobrazí až 20 ikon aplikácií (z toho potom 4 hlavné na každej), Windows Phone ukáže len 8, po ďalšie treba scrollovať alebo, čo je horšie, hľadať v jednoúrovňovom menu.

Veľmi jednoduchý sa mi zdá aj systém notifikácií – v iOS sú posledné udalosti jasné – kto volal, kto a čo písal, aká notifikácia prišla. Vo Windows Phone treba čakať, kým sa všetky dlaždičky pootáčajú a potom sa pozrieť do každej osobitne, aký vlastne e-mail alebo SMS prišla (najčastejšie), alebo čo to vlastne pípalo.

9 comments
  1. Hmmm, ani som si nenainstaloval SoundHound… som myslel, ze je lepsie riesit to cez vstavany Bing (ktory ma pocuvanie), ale este som netestoval, ze ktory z nich je lepsi :)
    Uplne suhlasim s notifikaciami… chcelo by to jedno notifikacne centrum pre push notifikacie a maily, sms, zmeskane… niekedy mi nieco pipne a potom neviem co to bolo, lebo som to nezachytil v push notifikacnej liste.

  2. nechci zde řešit, zda je lepší ten nebo ten – respektuji, že na světě není jen iPhone, a že nemusí vyhovovat všem. a ano, Lumia 800 je asi opravdu docela dobrý smartphone . . .mám ale otázku: „Upřímně – opravdu se někomu líbí ty modré dlaždice??“ ;-)
    Ale jak se u nás říká: „Proti gustu žádný dišputát :-)

    Jinak pěkná a myslím, že i objektivní recenze…..taková jaká má být.
    Hezký den
    JJ

  3. Tak mne sa na prvý pohľad napr. páčili, niekedy sa mi už ten lesk iPhone ikoniek prejedá… zatiaľ ale musím povedať, že na obrázku to vyzerá lepšie, ako to v skutočnosti je použiteľné :).
    A ďakujem za pochvalu :).

  4. No ja som si ju teda kúpil a veľmi sa mi páči. Nevadí mi dokonca ani to jednoúrovňové menu. Prešiel som z HTC na toto šibalstvo a veru dobre som spravil. Je to rýchle, kvalitné, ergonomické …. a čo je pre dizajnových fajnšmekrov tiež dôležité …. je to krásne fakt prekrásne dačo-
    A teraz kôli onjektívnosti jediná drobnosť. Včetko je tak krásne zaoblené a sadne do ruky ako kameň okruhliačik, ale tie gombíky na boku majú desne ostré hrany. Toto je jediná chyba dizajnu. Technické parametre neriešim.

  5. Dobry den mam zakupenu nokiu lumiu 800 a ked si chcem stahnut aplikaciu tak mi pise ze nemam este market place v mojom meste (krajine) tak nwm som sk okres kezmarok za pomoc dakujem :-]

  6. treba pozriet nastavenie market placu, ale kedze uz je aj na slovensku, nemal by to byt problem, inak poradit neviem…

  7. ahojte, neviete ako na tejto lumii nastavit makčene a dľžne? v smskach mi to nevadi, ale v navigacii to skratka adresu nenajde… pokym to nieje adresa bez diakritiky.. ako na to?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

You May Also Like