Cilla Börjlind, Rolf Börjlind: Tretí hlas

Písať recenzie na detektívky, a ešte k tomu škandinávske, je fakt ťažké. Kniha s týmto prívlastkom sa automaticky ocitá v mori navzájom veľmi podobných titulov. Dopredu mi je veľmi ľúto autorov, ak sa nevolajú Nesbo, Kepler alebo Mankell – ktorých knihy sa predávajú aj samé – pritom knihy menej známych autorov sa im pokojne vyrovnajú, alebo ich dokonca aj predbehnú.

V poslednej dobe som narazila na 2 nádejné hviezdičky: prvou je nórska autorka Karin Fossum (k recenziám jej kníh sa dostanem už čoskoro, sľubujem), a druhou švédske autorské duo manželov Börjlindovcov. Ich prvej knihe, Skočný príliv, som dala bez problémov 90% hodnotenie aj bez protekcie. Bolo cítiť, že to nie sú žiadni nováčikovia, veď majú na konte zo 20 filmových scenárov a vo svojej krajine sú už teraz hviezdami. Tretí hlas vychádza v týchto dňoch ako druhé pokračovanie série.

treti-hlasHneď na začiatku sa stane (samo)vražda. Samo je preto v zátvorke, že už o pár strán ďalej sa ukáže, že bola fingovaná. Kto zavraždil pracovníka Colnej správy, ktorý riešil zhabanú zásielku drog? Na druhom konci Európy je zavraždená prostitútka, ktorá pracovala predtým v cirkuse. Doma po nej neštekne ani pes, ale jej smrť priláka jej dávnu lásku a tento chlapík ju teraz chce pomstiť.

Na detektívkach toho nemôžete veľa zmeniť. Riadia sa zaužívanými postupmi, ktoré sa len jemne menia a kombinujú, ale jedno majú spoločné: otázku, kto koho zabil a prečo.

Keď vám už nemôže napadnúť žiadne originálne miesto činu, spôsob alebo dôvod vraždy, môžete si trochu posvietiť na hlavné postavy. Policajti, vyšetrovatelia, detektívovia i novinári – to tu už všetko bolo. Ale skombinujte študentku Policajnej akadémie, (bývalého) bezdomovca, vrhača nožov a detského psychológa, no neurobte z nich jednu postavu, ale celú partiu, ktorá samozrejme nebude žiadnym klubom amatérskych detektívov. Dostanete perfektný základ pre novú detektívnu sériu, ktorá môže v pohode konkurovať všetkým zabehnutým hviezdam (nielen) škandinávskeho neba.

Všetky postavy v knihe Tretí hlas majú svoje pohnútky a každý sa dostane do prípadu iným vchodom. Keď sa ale všetci ocitnú spolu na prvom poschodí, rýchlo zisťujú, že na to najvyššie sa dostanú jedine spolu. Hoci ich spája puto, ktoré len so zavretým okom môžeme nazvať priateľstvom, záleží im na sebe. Keď ide o veľa, musia robiť rozhodnutia, ktoré ukážu, či im viac záleží na sebe a svojich cieľoch, alebo na tom druhom.

Ak ste už čítali Skočný príliv a bavil vás rovnako ako mňa, jeho pokračovanie je určite #mustread.

Písať recenzie na detektívky, a ešte k tomu škandinávske, je fakt ťažké. Kniha s týmto prívlastkom sa automaticky ocitá v mori navzájom veľmi podobných titulov. Dopredu mi je veľmi ľúto autorov, ak sa nevolajú Nesbo, Kepler alebo Mankell - ktorých knihy sa predávajú aj samé - pritom knihy menej známych autorov sa im pokojne vyrovnajú, alebo ich dokonca aj predbehnú. V poslednej dobe som narazila na 2 nádejné hviezdičky: prvou je nórska autorka Karin Fossum (k recenziám jej kníh sa dostanem už čoskoro, sľubujem), a druhou švédske autorské duo manželov Börjlindovcov. Ich prvej knihe, Skočný príliv, som dala bez problémov…
Téma - 8
Dej - 8.5
Postavy - 9
Štýl - 9

8.6

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

You May Also Like
angel painting
prečítať

Freakonomics

Každý, kto v dnešnom svete nechce byť len pasívnym divákom, sa pýta a hľadá, ako veci fungujú. Mechanizmy,…
prečítať