Talkshow: Talkshow

Pred niekoľkými týždňami som od Buzzhunteru dostala nové CD slovenskej indie skupiny Talkshow, so zapamätateľným názvom Talkshow. Keďže, priznám sa, vlastnenie originálnych cédečiek je u mňa skôr raritou, tešila som sa, že debutový album dopredu vychválenej chalanskej zostavy konečne legálne vychutnám.

Skupina Talkshow vznikla v apríli 2008. V júli 2008, vďaka nášmu Rádiu_FM (známeho ako veľkého podporovateľa domácej alternatívnej hudby) vypustili do sveta prvý singel Try, ktorý bol nasledovaný piesňami These Lights, Stella a Turn Off The Radio. V marci 2009 vystúpila skupina ako hosť The Swan Bride na ich turné. V apríli a máji pokračovali na turné po Slovensku a Česku s Lavagance.

V lete 2009 odohrala skupina kopec koncertov po kluboch a ukázala sa na niekoľkých festivaloch. Na jeseň 2009 dokončili ich debutový album Talkshow, ktorý bol vydaný v novembri 2009. Skupina sa plánuje presadiť aktívne aj v zahraničí. Ich prvé zahraničné vystúpenie (ak nepočítame ČR) sa uskutočnilo v novembri 2009 vo Viedni.

Aký je samotný album po jeho niekoľkonásobnom vypočutí? Dobrý. No nie v zmysle školského známkovania, to by bolo na trojku :), ten album je fakt dobrý. Ak by som túto hudbu počula niekde náhodou a nevedela by som, kto to je, tak by som povedala – zase jedna z tých dobrých indie kapiel, dobre im to hrá, dobre im to spieva. Keď si však zoberiem, že je to slovenská produkcia, tak určite – klobúk dolu!

Album je naozaj profesionálne vyprodukovaný, Od artworku, cez booklet, samotnú hudbu, texty, i večný kameň úrazu – angličtinu. Toto cédečko by som sa nehanbila propagovať v zahraničí, a naozaj môžem s radosťou potvrdiť, že sa u nás dá robiť kvalitná hudba a dokonca štýl, ktorý je mne veľmi blízky, a to alternative rock a indie. Štýl skupiny mi trochu pripomína Fall Out Boy, ktorú som propagovala v minulom článku. A ak by ste chceli vedieť, mojou najobľúbenejšou skladbou sú Try a These Lights.

Zaujímavosti:

  • Symbolom kapely je vodná fajka, ktorú nosia na všetky koncerty, a oslávili s ňou aj vydanie nového cédečka.
  • Videoklip k skladbe These Lights s rozpočtom vyše 140 tisíc eur patrí pravdepodobne k najdrahším videoklipom, aké boli na Slovensku vyrobené. Len postprodukčné práce trvali vyše 300 hodín, na finálny výsledok čakala kapela pol roka. Videoklip na svetovej úrovni by si kapela nikdy nemohla dovoliť nebyť nadšenia tvorcov, ktorí dielo vytvorili na úkor vlastného voľného času a bez nároku na honorár.
  • Spomínaný videoklip sa dostal na 2. priečku MTV’s chart Wishlist a ostal v ňom viac než 10 týždňov.
  • Album Talkshow je kritikmi vychválený a kapela bola označená za jedného z najhorúcejších nováčikov na indie scéne.
  • V hitparáde Českej televízie “Medúza” sa vyšplhali až na prvé miesto a predbehli tak Muse alebo Lady Gaga!

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

You May Also Like