Kim Scott: Férová práca

Prečítala som knihu Just Work od Kim Scott, ktorú možno poznáte ako autorku bestselleru Radikálna otvorenosť. Vtipné je, že som si ju dala do wishlistu ešte v dobe, kedy som poznala len názov, a keďže som si ju automaticky zaradila ako budúci bestseller o nejakej “Skrátka práci” bez zbytočných bullshitov (kto takú nechce, right?), zadovážila som si ju bez toho, aby som si vôbec pozrela, o čom je. 

Možno by mi stačilo vidieť iný variant obálky, kde je boldom podtitul: How to Confront Bias, Prejudice and Bullying to Build a Culture of Inclusivity, skutočný obsah knihy som však spoznala až keď som ju začala (ešte stále s nadšením) čítať. 

Najskôr som bola sklamaná, pretože tieto témy riešiť veľmi nepotrebujem. V Martinuse & Dibuku nie sme dokonalí, ale ten rozmer nespravodlivosti, s ktorým sa potýkajú veľké korporácie zo skúseností autorky (rasová neznášanlivosť, nadradenosť mužov, šikana od šéfov či netolerovanie náboženských či sexuálnych preferencií) je našej firemnej kultúre vzdialený asi ako trofeje od Tottenhamu. 

No keďže nie som žiadny quitter, povedala som si, že si teda aspoň prehĺbim obzory v téme, ktorou síce aktívne nežijem, ale ide predsa o dôležité veci.

Neskôr som bola zase sklamaná, lebo hoci kniha nie je napísaná ťažko, nie je to zrovna ani page turner, je to paperback v tom otrasnom formáte (niečo medzi A5/A4), takže sa strašne drží, a vôbec – úplne by mi stačilo prečítať si nejaké zhrnutie alebo čo.

No keďže fakt nie som žiadny quitter, pokračovala som a dočítala som ju, a bola som vlastne rada.

Kniha je rozdelená na 3 časti:

  1. v prvej sa rozoberajú biasy/skreslenia/zaujatosť, predsudky a šikana, teda akési 3 stupne nepríjemného až neprijateľného správania – ako môžu pomôcť upstanderi/svedkovia (?) či lídri; ako sa tomu postaviť a ako si nastaviť procesy tak, aby sa to nedialo
  2. druhá časť je o obťažovaní (slovnom aj fyzickom) a o tom, ako vytvoriť kultúru cosentu
  3. tretia (pre mňa naslabšia) časť je o systémovej (ne)spravodlivosti

Nakoniec som predsa sklamaná nebola, hoci získané info nevyužijem úplne aktívne a hneď zajtra vo svojej práci. Občas by sa dalo s autorkou o jej názoroch polemizovať a možno by bolo užitočnejšie o týchto veciach čítať v lokálnejom kontexte… a rozhodne by to mohlo byť OVEĽA kratšie! 

No predsa knihu odporúčam každému, pre koho je to relevantné – najmä pre lídrov, manažérov, HR a ľudí, pre ktorých je dôležité odstraňovať nespravodlivosť v práci (a to by sme mohli byť aj všetci, nie?).

EN verzia: https://bit.ly/justworkEN (print)
CZ verzia: https://bit.ly/justworkCZ (print, e-kniha, audiokniha)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

You May Also Like