List úprimnej knihomilky #3

Ahojte kniho-kamaráti a kniho-kamarátky, v dnešnom liste nájdete:

  • úprimný, ale nie zákerný názor na nového Kariku s nečakaným koncom
  • tip na 2 stále najlepšie čítačky e-kníh
  • link na rozhovor so mnou o knihách pre noviny Slovo+

Jozef Karika: Hlad & Smäd

Pred pár dňami som dočítala Karikovu novú dvojknihu Hlad & Smäd a sľúbila som vám úprimný názor. Možno by bolo zaujímavejšie si prečítať nejakú ironickú kritiku, rozhodla som sa ale, že nebudem zákerná a skúsim to zhodnotiť čo najspravodlivejšie.

✅ Ako človek denne sa pohybujúci v knižnom svete najviac oceňujem formu dvojknihy a celý vizuál, v ktorom sú obe knihy vytvorené a prepojené. Z pohľadu knižného marketingu tento človek vie naozaj, čo robí. Nie som úplne fanúšik poviedok, tu sú ale vyskladané tak, že prechádzajú jedna do druhej a vytvárajú komplexný obraz, vďaka čomu to nepôsobí rozkúskovane.

🆗 Obsahovo sú tieto poviedky asi to najtemnejšie, čo Karika napísal. Ak je pravdou, že to, čo ich spája, nie je autorova fantázia, ale ich súvis s reálnymi historickými udalosťami, je to masaker. Karika efektne vyťahuje zabudnuté lokálne mýty a nie nejaké exotické bububu, čo je možno aj polovica jeho úspechu.

⚠️ Podobne ako pri Priepasti a Smršti, tie siahodlhé pasáže odohrávajúce sa vnútri hlavných postáv som preskakovala. Mám rada napätie a strach plynúce z deja, nie z metafyzických úvah a psychedelických stavov a nehanbím sa za to. Rovnako som sa snažila preletieť všetky brutálne a krvavé scény béčkových hororov.

❌ Jedna poviedka sa odohráva v múzeu, druhá vo vlaku, tretia v bytovke, atď., a v strede každej je iná postava. Keď si však položím všetky vedľa seba, a pokojne tam môžem postaviť aj chalanov zo Smršte a Priepasti, sú to síce rôzni ľudia, ale v podstate – sú takmer rovnakí. Rovnako rozprávajú, rovnako premýšľajú, konajú, boja sa, ich party majú rovnaký rytmus, rovnakú štylistiku. Podobajú sa tak, až sa zdá, že je to stále len jedna postava. Akoby všetka energia išla do tých kľúčových desivých pasáží, ale na prepracovanejšiu psychológiu postáv už nezostal čas.

🤔 Zhrňme si to: autor vezme šablónu hlavnej postavy, zasadí ju do času a priestoru, dá jej nejakú nevinnú náplň práce, a pár minút sa už roztáča motorová píla. Alebo sa v priebehu pár hodín z uhladeného tridsiatnika stáva pod vplyvom nejakej (na prvý pohľad len mierne znepokojivej) záhady zabijácky šialenec.

Tu je postava X, ale nezdržujme sa a šup-šup na vec.

Ak je to zámer – gratulujem.

Mne to pripomína viac béčkové porno.

Čítačky e-kníh

Minule som písala o tom, ako nedostatok papiera ovplyvňuje knižný trh. Kto si kúpi pár knižiek za rok a číta len „rekreačne“ sem-tam pred spaním, tak skoro zmenu nepostrehne. Ale ak bol niekedy čas uvažovať o čítačke e-kníh, je to práve teraz. Šetrí nielen miesto, ale aj drahocenný papier. Blížiace sa Vianoce môžu byť fajn príležitosť, ako (si) nejakú darovať.

Ako vybrať čítačku e-kníh? 99 % užitočnosti čítačky spočíva v tom, že sa na nej dajú čítať e-knihy, a to sa dá úplne na každej. Na čo sa teda pri výbere sústrediť?

Všetko, čo som o výbere čítačky napísala v článku spred 1,5 roka, stále platí (a čo neplatilo, som zaktualizovala). Komu sa nechce čítať celý článok, tak aspoň v skratke:

Najobľúbenejšie značky čítačiek sú Kindle a Pocketbook. Z hľadiska parametrov sú medzi nimi len minimálne rozdiely.

Kindle patrí Amazonu, ktorý je najväčším knižným obchodom na svete. Čítačky sčasti dotuje (podobne ako operátori robia s telefónmi), čiže predáva ľuďom lacné čítačky s vyhliadkou, že si do nich budú potom kupovať e-knihy práve na Amazone. Kindle čítačky sú výborne fungujúci, ale uzavretý ekosystém s vlastným obchodom a systémom ochrany, no pre niekoho (najmä starších) môže byť problém absencia SK/CZ lokalizácie. Reklám sa dá zbaviť kúpou o cca 20 € drahšieho modelu.

🔝 Kým sa nebude dať kúpiť Paperwhite 2021, vybrala by som Paperwhite 2018 (lepší displej ako Kindle 2020).

Pocketbook je švajčiarska značka, ktorá hardvérovo nijako nezaostáva. Na týchto čítačkách prečítate akúkoľvek e-knihu, vrátane anglických e-kníh kúpených na Martinuse, ktoré sa predávajú s ochranou Adobe DRM.

🔝 Stále najlepším modelom je Pocketbook Touch HD 3.

Potrebuješ poradiť s výberom čítačky a toto stručné zhrnutie ti nestačí? Napíš mi na ja@monicqa.sk – odpoviem každému.

Rozhovor o knihách

O tom, či stále radi čítame a o tipoch, ako vybrať tú správnu knihu, som sa rozprávala so Silviou Slobodníkovou zo Slovo+

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

You May Also Like