Marc-Uwe Kling: QualityLand

QualityLand akoby z oka vypadol netflixovému Black Mirror. Na prvý pohľad sa zdá, že ide o sci-fi príbeh zo sveta, v ktorom vládnu roboty, a informačné technológie sú na úrovni, o akej sa nám nesnívalo. No keď sa človek začíta, mnohé vymoženosti sú akoby len ďalším, a nie až takým vzdialeným stupňom vývoja toho, ako už dnes fungujeme.

Peter sa vzdáva a zoskočí z pásu.

„Ďakujem, Peter,“ poďakuje bežiaci pás a zombie zmiznú. „QualityCare ti pridelila šestnásť bodov. Body QualityCare môžeš vo svojej zdravotnej poisťovni kedykoľvek zameniť za nadštandardné služby, napríklad zvýhodnené návštevy lekára alebo skrátené čakacie lehoty na život zachraňujúce operácie. Ďakujem, že sa o seba staráš.“

„Hej, hej,“ mávne rukou Peter. „Vyser si oko.“

„Peter, dávaj si pozor, ako sa vyjadruješ,“ napomína ho bežiaci pás. „Viem, že si podráždený, lebo ťa opustila priateľka. No to ešte neznamená, že ma smieš urážať.“

„Máš pravdu,“ prizná Peter.

„Myslím si, že by bolo namieste ospravedlniť sa.“

„Mrzí ma to, bežiaci pás.“

Miesto odtlačkov prstov či skenu tváre sa bozkáva tablet, namiesto e-shopovej kategórie Odporúčame vám tovar prinesie dron ešte skôr, ako si uvedomíte, že ho chcete, a to, koho máte voliť, vám rovno povie systém vo volebnej miestnosti – pozná predsa vaše názory lepšie ako vy. Na rande (ktoré vám samozrejme tiež odporučí a rovno dohodne systém) si budete môcť pozrieť, ako by vyzerali vaše budúce deti a gynekológ na sone ukáže nielen pohlavie bábätka, ale odhadne aj jeho životnú dráhu.

„Podľa jednej mojej známej nie sú tieto zhody okolností náhodné,“ nedá sa Peter. „Tvrdí, že ľudia, ktorí tvoria program, či lepšie povedané, ľudia, ktorí zadávajú písanie programov, si prajú naše šťastie. Frustrácia je totiž kontraproduktívna. Niekedy dokonca nebezpečná.“

„Podľa jednej mojej známej,“ odvetí dron, „už nijakí ľudia, ktorí by písali program, nejestvujú. Jestvuje už len program. Program, ktorý píše program.

<a href="https://www.martinus.sk/?uItem=712235"><strong>QualityLand</strong></a> Book Cover
QualityLand Ikar

Peter Nezamestnaný je bezvýznamný správca lisu na kovový odpad, ktorého dlhoročná priateľka opustí, len čo ju QualityPad upozorní na lepšie možnosti. Lenže Peter má iné starosti. Azda ako jediný si všimol, že robotickí spoluobčania QualityLandu čelia existenciálnej kríze. Nájde sa dron, ktorý má fóbiu z lietania. Sexrobot s poruchou erekcie. Vojnový robot s posttraumatickou stresovou poruchou. Peter dostane pokyn, aby všetky chybné umelé inteligencie zničil, ale prebudí sa v ňom podozrenie, že v technológii, ktorá všetkých ovláda, je chyba. Možno fatálna. A nielen to. Prečo sa stroje čoraz väčšmi podobajú ľuďom, ale ľudia sú stále viac ako stroje? Títo roboti sú možno jeho jediní priatelia…

Zápletka QualityLandu sa začína u dvoch protipólov: jedným je Peter Nezamestnaný, ktorému príde tovar, ktorý ale že naozaj nechcel (vibrátor v tvare ružového delfína) a snaží sa ho vrátiť. Druhým je android John of Us, kandidát na prezidenta. (Fun fact: jeho protikandidátom je naconalista, kto sa vám bude svojím vystupovaním nápadne podobať na Kotlebu.) Samozrejme, že sa na konci všetko prepletie, ale to nie je spoiler; príbeh vlastne nie je až taký dôležitý.

TheShop, celosvetovo najpopulárnejší internetový obchod, od QualityCity pred štyrmi rokmi výhodne odkúpil nevyužitý vesmírny prístav a premenil ho na offline nákupné centrum. Neuveriteľne pokroková myšlienka. Je to ako virtuálny obchodný dom, akurát ste naozaj vnútri. A ak si niečo vyberiete, dodacia lehota je senzačných nula sekúnd.

Čaro knihy spočíva skôr v tom, ako pred nami maľuje obraz veľmi zaujímavého fungovania sveta, ku ktorému istým spôsobom smerujeme. Našťastie pri tom nemoralizuje, nerobí bububu v štýle „zamyslite sa ľudia, k čomu to celé speje“. Vlastne to celé vtipne a cynicky odľahčuje.

Pozri,“ pustí sa do vysvetľovania auto. „Pre človeka nehoda len málokedy znamená morálne rozhodnutie. Váš proces myslenia je príliš pomalý. Ak sa naňho z opačného smeru priveľkou rýchlosťou rúti auto, človek si nepomyslí: ‚Ajaj. Priveľkou rýchlosťou sa na mňa rúti auto. Zamyslime sa teda, aké mám možnosti. Mohol by som sa skúsiť zachrániť tak, že ustúpim vľavo a naberiem tamtých dvoch cyklistov, alebo by som mohol ustúpiť doľava a zlámať hnáty hentomu biznismenovi na chodníku, no mohol by som aj zabrzdiť a naraziť do auta rútiaceho sa mi oproti. Takže… Čo by v takejto situácii bolo morálne správne? Čo by žiadal Kant? Čo by urobil Ježiš?‘ Nad takým niečím človek nepremýšľa. Človek si pomyslí: ‚Do riti! Bum!ʻ“

Symbolom protestu je sám Peter, ktorý sa síce nebúri priamo proti celému systému, ale dáva najavo, že niektoré veci sú už skrátka too much a všetky tieto pokročilé systémy majú predsa slúžiť človeku, nie naopak.

„V digitálnom hospodárstve nikto nepotrebuje druhý najlepší produkt, druhú najlepšiu sociálnu sieť, druhý najlepší obchod, druhého najlepšieho komika, druhého najlepšieho speváka. Je to hospodárstvo najlepších. Nech žije superstar. Srať na ostatných.“\

QualityLand je akési digitálne 1984, hoci z literárneho hľadiska je to vyslovene „oddychové“ čítanie. (Dokonca mám pocit, že niektoré veci ostali stratené v preklade.) Samotný dej je veľmi primitívny a akciou pripomína Toy Story (čo nie je myslené ako komplikent). Oveľa zaujímavejší je samotný QualityLand, ktorý fantázia autora vymodelovala naozaj pozoruhodne so všetkými algoritmami, robotmi a sociálnymi levelmi.

Jestvujú aj také schopnosti, ktoré nám jednoducho zabezpečia nové práva. Ľudí od úrovne šestnásť napríklad poštár nikdy nepožiada, aby prevzali balíček pre susedov.

Napriek tomu si myslím, že QualityLand je dobrá kniha a mnohí sa pri jej čítaní budú baviť. A možno si uvedomia, že takýchto kníh by mohlo vznikať aj viacej, pretože by mohli priniesť zaujímavé témy a námety, o ktorých by sme mohli diskutovať ešte skôr, ako sa k nám vďaka (?) technickému pokroku naozaj dostanú.

Na Martinuse kúpite
tlačenú aj elektronickú verziu
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

You May Also Like