Na začiatku roku 2020 som napísala pomerne výživný článok o knižných výzvach. Niekto si ich dáva, niekto číta spontánne, čo mu príde pod ruku. Aj to je úplne v poriadku, preto v stále aktuálnom článku nájdete tipy na to, ako si svoj knižný rok spestriť, nie skomplikovať.
Pre mňa je samotné čítanie do veľkej miery o oddychu, preto som si nechcela dávať nesplniteľné ciele alebo robiť plány, ktoré by ma po čase prestali baviť. Čítať viac klasiky sa mi nakoniec veľmi nepodarilo, ale z vopred vytipovaných kníh som toho prečítala celkom dosť.
Goodreads 69/53
Moje bežné tempo je prečítať okolo 50 kníh za rok. Goodreads challenge mi slúži len ako kontrolka, či sa príliš neflákam. Podľa konečného čísla to v roku 2020 vôbec nehrozilo, prečítala som o 16 kníh viac oproti plánu, a to tam neboli žiadne komiksy ani leporelá. Naopak – ak by som mala započítať aj knihy, ktoré som prečítala v rámci Publico korektúr či vydavateľských posudkov, bolo by to ešte viac. Určite k tomu prispela aj korona, hoci môj dlhodobý homeofficový štýl života zásadnejšie nezmenila, predsa len tých príležitostí sedieť doma a čítať bolo o čosi viac.
Aby ste si ale nemysleli, že každých 5 dní vyberám novú knihu z poličky. Jasné, že sú knihy, kedy to ide ľahšie, ale niektoré knihy (samozrejme, nie romány) som čítala aj niekoľko mesiacov. Pomáha mi len to, že nemám problém mať naraz rozčítaných viac kníh, a ku koncu roka som sa ich snažila všetky dokončiť.
Pozrite si môj rok 2020 na Goodreads
Z blogerky bookstagramerka?
Minulý rok som tiež zásadne zmenila svoj prístup k recenziám. Úplne som vypustila tzv. recenzáky, teda akúkoľvek spoluprácu s vydavateľstvami. Nie je za tým nič osobné, kopec ľudí z vydavateľstiev mám medzi knižnými kamošmi a pri práci v Martinuse sú rovnako dobré vzťahy v knižnom svete samozrejmosťou. Napriek tomu to aj s odstupom hodnotím ako výborné rozhodnutie: môcť sa rozhodovať úplne sama, kedy, ako a o čo budem čítať a písať je na nezaplatenie.
Miesto recenzie ku každej knihe som teda svoje hodnotenia obmedzila na stručnejší formát, ktorý dávam len na Instagram (a odtiaľ sharujem na fejsbúky). Ušetrilo mi to veľa času, ktorý som tak mohla venovať ďalším knihám, klasické blogposty som venovala len tým, ktoré si to špeciálne zaslúžili.
Zoznam článkov na blogu za uplynulý rok:
- Marc-Uwe Kling: QualityLand
- Ako vybrať čítačku e-kníh?
- Madeline Vadkerty: Slovutný pán prezident
- Joseph Kessel: Muž so zázračnými rukami (druhá kniha z môjho vydavateľstva)
- Elena Ferrante: Klamársky život dospelých
- Jozef Karika: Smršť
Najlepšie knihy za rok 2020
Z 69 kníh vybrala 15, ktoré považujem aj s odstupom času za to najlepšie, čo som minulý rok prečítala. Poradie, v akom ich tu spomeniem, už nehrá rolu, skúsim ich len trochu poskupinkovať.
Z beletrie ma nesklamal Klamársky život dospelých od Ferrante. Nie som hardcore fanúšik Neapolskej ságy, ale uznávam ju ako súčasný fenomén a hoci je krajinou môjho srdca Francúzsko, nie Taliansko, takéto knihy ma skrátka bavia.
QualityLand pôsobí veľmi komerčne a nehrá sa na žiadnu veľkú literatúru, vtipný knižný variant Black Mirror ale v top knihách nemôže chýbať.
Spomedzi trilerov ma bavila Terapeutka, ktorá napokon veľa vody nenamútila, a koniec roka som si užila s Nesbovým Kráľovstvom.
Najväčším skvostom však bol nový preklad Majstra a Margaréty, klasiky, z ktorej som mala obavy a ani sa nečítala najľahšie, no pohladila mi všetky moje literárne bunky.
Prečítala som aj veľa non-fiction kníh – Moc faktov, novú knihu o marketingu od Setha Godina aj u nás menej známu knihu Komu se dá věrit o tom, ako (ne)dôverujeme technológiám, a to teda spomínam naozaj len tie najlepšie.
Osobitnou kategóriou je duchovná literatúra: Posledné rozhovory s emeritným pápežom Benediktom XVI. ma nakopli prelúskať zlatú baňu jeho myšlienok – Úvod do kresťanstva, a špeciálny český pokus o parafrázovanie biblických textov Parabible, v ktorom vystupujú ajťáci, feťáci, Ježiš vystupuje v kulturákoch, a je to celé provokatívne, ale vôbec nie v negatívnom zmysle.
Zoznam uzatvárajú tri špecialitky: krásna Biografika Van Gogh (jedna zo série venovanej známym historickým postavám, plánujem zakúpiť aj ďalšie), skvostný americko-slovenský počin Slovutný pán prezident a dokonalá, hoci nenápadná kniha Hľadanie zmyslu života od Viktora E. Frankla, rakúskeho psychiatra, ktorý prežil Osvienčim a položil základy logoterapie. Začala som ju čítať ešte v čase pred koronou, no v tejto situácii by mohla byť pre mnohých ešte aktuálnejšia: dáva totiž návod, ako prežiť psychicky ťažké situácie, nenechať sa zlomiť okolnosťami, ale napriek všetkému povedať životu ÁNO.
Pozri si celý zoznam ako kolekciu na Martinuse
Tretí rok ako vydavateľ
Poslednou knihou, ktorú v mojom zoznam top kníh roka 2020 nájdete, je aj naša tohtoročná novinka v Corneille, Muž so zázračnými rukami: skutočný príbeh Felixa Kerstena, ktorý vytiahol z Himmlerových rúk tisícky životov.
Naše rodinné vydavateľstvo napreduje rýchlosťou 1 preklad z francúzštiny ročne, čo je tempo, ktoré nám úplne vyhovuje a dáva potrebnú voľnosť a radosť z toho, že môžeme na slovenský knižný trh priniesť skvosty, ktoré na ňom chýbajú. Tretí prírastok do rodiny nás čaká už na jar a máte sa opäť na čo tešiť.
Na tomto mieste sa tiež zaväzujem, že ak mi v tom nič zásadné nezabráni, v roku 2021 konečne vyjde aj moja kniha o vydávaní kníh, v ktorej chcem zúročiť všetky skúsenosti za 10 rokov v tejto oblasti.
2021: Rok neprečítaných kníh?
Ale samozrejme, môj knižný rok bude opäť najmä o čítaní. Na Goodreads mám špeciálny zoznam, v ktorom mám knihy, ktoré nielen chcem prečítať, ale už aj mám doma (alebo ako e-knihy), teda v stave pripravené na prečítanie. Aktuálne tam mám 75 kníh.
Nejdem sa tváriť, že tento rok si nekúpim žiadnu knihu, kým neprečítam to, čo mám. Kašľať na Marie Kondo, múdri ľudia hovoria, že je dobré obklopovať sa knihami, hoc aj neprečítanými. Predsa len niektoré knihy na zozname už mám na poličke roky a nemajú inú chybu krásy ako to, že som sa na ne ešte neodhodlala: Bratia Karamazovci, Deti polnoci (Rushdie), skvostný Rembrandtov životopis, čo som našla v domácej knižnici alebo drámy od Shakespeara. Okrem toho som si na konci roka kúpila nové vydanie Hledání ztraceného času od Prousta, ale to už bude chcieť špeciálny čitateľský projekt.
Toto všetko asi v roku 2021 prečítať nestihnem, ale sama som zvedavá, čo zase na konci odbudne:
Pozri si aj staršie články s vyhodnotením knižného roka: