Joseph Kessel: Muž so zázračnými rukami
(druhá kniha z môjho vydavateľstva)

Keď som sa pred dvomi rokmi rozhodla pomôcť mojim sesterniciam, Zuzke a Lucke, s vydaním vraj výbornej knihy, ktorá v slovenskom preklade nesmie chýbať, netušila som, že budem dnes sedieť na balkóne, piť pivo a písať pre vás článok o tom, že v týchto dňoch vychádza v našej edícii Corneille druhá kniha: Muž so zázračnými rukami.

Už pri finišovaní so Šarkanmi mali totiž baby vyhliadnutý ďalší skvost, ktorú by sme mohli vydať. Muž so zázračnými rukami je trochu iné kafe. So Šarkanmi ho spája len obdobie 2. svetovej vojny a autori, ktorí sa kamošili, keď lietali pre Charlesa de Gaulla.

Muž so zázračnými rukami je biografický román o Felixovi Kerstenovi, ktorý ovládal umenie špeciálnej masáže a jediný vedel uľaviť Himmlerovi, trpiacemu silnými bolesťami brucha. Nebude veľkým spojlerom, keď napíšem, že Kersten ako veľký pacifista, ktorému sa hnusilo násilie a činy svojho pacienta, pomerne rýchlo prišiel na to, že svoju moc môže využiť pre dobrý účel. S Himmlerom ho síce nespájalo úprimné priateľstvo, no dostal sa do jeho blízkosti tak veľmi, že príležitosti zachrániť jednotlivcov, skupiny či dokonca aj celý národ sa mu len tak hrnuli.

Samozrejme, nebolo to také jednoduché, ako sa to javí: Himmler je v tomto (skutočnom!) príbehu stále obávaným druhým mužom nacistického Nemecka. Viac už prezrádzať nebudem – všetko nájdete v knihe, a ak chcete ostať v napätí až do konca, odporúčam čítať aj predslov až na záver.

Muž so zázračnými rukami

Ak máte zo spojenia životopisný román trošku obavy (aj ja mám prirodzene bližšie ku klasickým románom), pokojne ich odhoďte. Ani sa nenazdáte a Kessel preletí úvodné kapitoly o Kerstenovom detstve a o tom, ako sa vlastne k tomu zázračnému umeniu masáže dostal. Schválne, či si z autorovho štýlu uvedomíte, že od prvého vydania knihy uplynulo už 60 rokov.

Ďalej už vstupujeme priamo do akcie, ocitáme sa v predvojnovom Berlíne a zvláštny vzťah tejto kontroverznej dvojice rýchlo nabehne na obrátkach. Kniha sa skladá z 13 kapitol a tie majú ešte krátke podkapitolky, nie sú tu ani žiadne rozsiahle úvahy o spoločenskej situácii alebo vnútorné monológy, ktoré by rozprávanie spomaľovali. Mnohé z toho, čo sa v knihe odohrá, si budete môcť overiť. Sú to menej známe fakty, ale na základe početných svedectiev odobrených dobovými historikmi sú už stabilným prvkom dejín.

Snáď si nepodpílim konár tvrdením, že Muž so zázračnými rukami nie je kniha úplne pre každého (v porovnaní s univerzálnejšími Šarkanmi). No ak radi čítate knihy z obdobia 2. svetovej vojny a máte pocit, že vás už nič nemôže prekvapiť, príbeh Felixa Kerstana vás jednoznačne dostane do kolien.

Knihu si môžete už tradične kúpiť vo všetkých veľkých kníhkupectvách ako Martinus či Gorila, ale aj v menších lokálnych obchodoch s knihami (a ak ešte nemajú, pýtajte sa na ňu).

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

You May Also Like
prečítať

Jo Nesbo: Smäd

Od recenzie na poslednú holeovku uplynuli takmer presne 3 roky. S Políciou som uzavrela jednu kapitolu svojho života,…
prečítať