Ahojte kniho-kamaráti a kniho-kamarátky, v dnešnom liste sa dozviete:
- kam sa za 50 rokov posunuli trilery s témou lietania,
- či s nedostatkom papiera nastal čas e-kníh,
- ako mám zorganizovaný zoznam kníh na prečítanie,
- a na záver tip na voňavý knihomilský darček.
Letisko (1968) vs. Anomália (2020)
Mám rada knihy o lietaní. Páči sa mi počúvať zážitky letušiek. Rada sledujem dokumenty o leteckých katastrofách. Nie som masochista, skôr ma fascinuje priestor, v ktorom sa všetko riadi podľa presných pravidiel. Každé vybočenie z dokonale naprogramovaného sveta totiž potom sľubuje skvelý príbeh.
Ak by mali v roku 1970 Knižnú šifru, každý by vedel, čo znamená kresbička lietadla. Veľká šanca, že ak sa kuknete do knižnice svojich rodičov, Letisko tam nájdete aj vy. Jeden deň uprostred snehovej búrky, románik pilota a letušky, čierna pasažierka, bomba na palube… Je to klasika, ktorá položila základ katastrofických príbehov v literatúre i filme.
V Anomálii sa žiadne nešťastie nekoná. Let z Paríža do New Yorku sa síce dostane do veľkých turbulencií, no podarí sa bezpečne pristáť. Do polovice knihy sa zdá, že sa nič nedeje, až kým sa k slovu nedostane originálna zápletka a všetko dostáva úplne iný rozmer. Viac už radšej neprezradím #nospoilers.
Hervé Le Tellier získal v roku 2020 za túto knihu podľa mňa úplne zaslúžene najvýznamnejšiu francúzsku literárnu cenu (Prix Goncourt).
Máte radi storky zo zákulisia leteckej dopravy? Skúste podcast Poďme spolu lietať.
Došiel papier. Prišiel čas e-kníh?
S papierom to nevyzerá ružovo – dodávky sa oneskorujú, ceny rastú a pravdepodobne to nebude len sezónna záležitosť. Nie je dôvod na paniku, že prídete do kníhkupectva a tam budú prázdne police. Skôr sa pripravte na posúvanie dátumov vydania, menšie počty kusov a neistú dotlač.
Takmer určite sa nevyhneme ani zdražovaniu. Nebudú to žiadne horibilné sumy, ceny porastú možno o 1-2 eurá na knihu, ale v budúcnosti môžu stále pomaly stúpať. Viete si predstaviť, že sa raz dostaneme do bodu, kedy bude papierová kniha rovnako vzácna ako vinylová platňa?
Minule som písala o Knihovrátku, ktorý je perfektnou možnosťou dať do obehu knižky, ktoré už nepotrebujete a môžu urobiť radosť niekomu inému. Každý knihomil uvíta možnosť vymeniť staré knihy za poukážku na nové, no má to aj silný ekologický rozmer.
Ale čo tak urobiť ešte krok späť?
Ja už dlhšie pri každej knihe uvažujem, či je to kúsok, ktorý chcem mať na poličke alebo mi stačí jeho elektronická verzia. Ako e-knihy kupujem oddychovky, hrubé bichly (nechce sa mi pri čítaní držať v rukách kilovú tehlu) a zahraničné tituly (dodanie tlačených zvykne trvať aj 3 týždne).
Na poličku si kupujem knihy obľúbených autorov alebo vydavateľstiev, či zvlášť krásne dizajny zvonka aj zvnútra (napr. Tyll)
Pred 10 rokmi sa všetci báli, že s nástupom e-kníh papierové knihy zaniknú. Tak jednoducho to ale nefunguje. Možno sa toho dožijeme, ale skôr preto, lebo tlačená kniha bude postupne čoraz viac luxusným darčekom ako spotrebným tovarom a bežne budeme čítať ich lacnejší, dostupnejší a ekologickejší variant.
Knižná mind mapa: poriadok alebo OCD?
Trpím diagnózou, že kupujem oveľa viac kníh, ako stíham čítať (ale vraj to je dobrá vec, takže pohoda). Aktuálne ma na poličke alebo v čítačke čaká 112 kníh, preto nie je ľahké rozhodnúť sa, čo ďalšie začnem čítať. Hlavne preto, lebo pri takom počte si už vlastne nepamätám, čo mám.
Tak som si urobila takúto pomôcku.
Knihomoľské sviečky
Pred pár dňami som na ne narazila úplnou náhodou. Voči voňavým sviečkam som skôr opatrná, mnohé obsahujú kopu umelín. Tieto sú však zo sójového vosku s prírodnými silicami.
Knihomoľská kolekcia obsahuje sviečky s citátmi zo známych kníh, ktorým sa potešia 10 z 10 knihomilov, no obávam sa, že okrem nich do môjho wishlistu poputuje asi tak každý druhý výrobok z eshopu.
P. S. Ak sa ti Listy úprimnej knihomilky páčia, môžeš ma podporiť pozvaním na virtuálnu kávu.