Ako vybrať čítačku e-kníh?

Slovensko je doma. Väčšina disciplinovane trávi dni medzi niekoľkými stenami a internety sa predháňajú v tipoch, ako tento čas prežiť. Praví knihomoľovia majú doma urobené lepšie zásoby kníh ako potravín (ani ja nie som výnimka) a kto aj v tomto čase poškuľuje po dobrom čítaní či niektorej novinke, má, našťastie, stále k dispozícii internetové kníhkupectvá. A čítačky.

www.martinus.sk

V tejto dobe sa totiž viac ako inokedy hlásia k slovu e-knihy. Netreba po ne nikam chodiť, dajú sa kúpiť aj doručiť bezkontaktne (vlastne ináč ani nie), netreba na ne čakať a nezaberajú životný priestor žiadnemu členovi rodiny.

Ak máte o e-knihách zatiaľ len nejasnú predstavu, odporúčam môj starší článok Čítajte e-knihy a ušetrite, ktorý ani po dnes nestratil nič zo svojej aktuálnosti.

V prípade, že už máte s e-knihami nejakú skúsenosť, alebo aj nie, ale radi by ste s nimi začali práve nákupom čítačky, čítajte ďalej.

Prečo sú čítačky ideálne na čítanie e-kníh?

E-knihy sa dajú samozrejme čítať aj na smartfónoch, tabletoch i na PC. Vyskúšala som všetko a každé zariadenie má svoje výhody aj nevýhody.

Počítač sa na čítanie e-kníh hodí asi najmenej. Takéto čítanie je najmenej pohodlné, no na druhej strane – vlastní ho najviac ľudí. Smartfón je zase ultraprenosný a svoju e-knižnicu tak máte stále poruke, no málokomu sa chce dlho hľadieť na (relatívne) malú obrazovku. Tablet asi najviac pripomína klasickú knihu a komfort čítania e-kníh je na ňom spomedzi týchto 3 zariadení určite najväčší.

Prečo teda vôbec existujú (a tešia sa stále veľkej obľube) čítačky e-kníh? Načo mať doma ďalšie zariadenie, ktorého výkon dnes prekoná aj smart náramok?

Výhody čítačky

  1. Má displej, z ktorého nebolia oči. Čítačky majú displej na báze elektronického atramentu (e-ink). Ak sa teda e-knihám vyhýbate kvôli tomu, lebo vás z hľadenia do elektronických zariadení bolia oči, pri čítačke to nehrozí. Aj tie, ktoré využívajú podsvietenie, to robia výrazne sofistikovanejšie ako LCD displeje (napr. na tabletoch či PC), oči sa teda neunavia viac ako je pri čítaní klasických kníh bežné.
  2. Je to zariadenie pre jediný účel – čítanie. Čítačky obsahujú jednoduchý internetový prehliadač a dokážu sa pripojiť na WiFi, no skôr kvôli možnosti nákupu a stiahnutiu e-kníh. Všetko okrem samotného čítania ide oveľa ťažkopádnejšie, čítačka reaguje oveľa pomalšie ako váš telefón. A to je paradoxne jej výhoda – nezvádza surfovať po internete, neotravuje s notifikáciami a pod.
  3. Vydrží dlho nabitá. Slabší výkon čítačky má ešte jeden zásadný dôvod: potrebuje oveľa menej energie. Ťažko sa to presne sleduje, ale ak mobil nabíjam každý deň a tablet raz za pár dní, čítačka pokojne vydrží aj niekoľko týždňov. Doma teda nemusím riešiť to, že sa mi vybije uprostred napínavého záveru a na jedno nabitie vydrží bohato aj na chalupe či dokonca na dovolenke pri mori.
  4. Je ľahká, spratná a zmestí sa do nej viac kníh, ako počas života zvládnem prečítať. Dobre sa drží v jednej ruke (moja čítačka má okolo 300 g) a vďaka podsvieteniu a vodeodolnosti môžem pohodlne čítať aj v posteli so zhasnutým svetlom či vo vani pri svetle sviečok. Na nezaplatenie je pri hrubých a ťažkých knihách, ktoré v čítačke vážia rovnako – nič.
  5. Kúpené e-knihy sa mi v nej objavia okamžite vďaka funkcii posielania do čítačky.

Akú čítačku vybrať?

Tým, že je čítačka v podstate blbuvzdorné zariadenie, výberom žiadnej z dostupných čítačiek neurobíte krok vedľa. 99 % jej užitočnosti spočíva v tom, že sa na nej dajú čítať e-knihy, a to sa dá úplne na každej a ak nemáte konkrétny dôvod, je zbytočné investovať do drahších čítačiek.

Nejdem teda porovnávať ani odporúčať jednotlivé modely – jednak sú medzi nimi veľmi malé rozdiely, a tiež chcem, aby bol tento článok čo najdlhšie aktuálny. Načrtnem teda iba uvažovanie o tom, na čo sa pri výbere sústrediť a ktoré parametre sú menej dôležité.

Čítačky Pocketbook Touch HD 3 (2018) vs Kindle Paperwhite (7. gen, 2015)
Čítačky Pocketbook Touch HD 3 (2018) vs Kindle Paperwhite (7. gen, 2015)

Značka čítačky: Pocketbook alebo Kindle

Takto prostredie čítačky Pocketbook po zapnutí
Takto prostredie čítačky Pocketbook po zapnutí

Najznámejšie značky čítačiek e-kníh sú Amazon Kindle, Pocketbook, Kobo, Onyx, Nook, Tolino, Bookeen a Prestigio. Mnohé z nich vám asi nič nehovoria – ale keď sa povie čítačka kníh, väčšine sa vybaví práve Kindle. Kobo a Nook sú populárne skôr v USA kvôli priamemu napojeniu na vlastné internetové kníhkupectvá, Tolino dominuje najmä v nemecky hovoriacich krajinách. Onyx, Prestigio a Booken sú síce dlhoroční výrobcovia čítačiek, ale u nás sa nejako neujali.

Podľa veľkého e-knižného prieskumu, ktorý sme robili minulý rok v Martinuse, 8 z 10 čitateľov e-kníh, ktorý používa čítačku, vlastní práve niektorý z modelov Kindle alebo Pocketbook. Preto ak si vyberáte svoju prvú čítačku, určite odporúčam práve niektorú z týchto dvoch značiek.

Podsvietenie: jednoznačne áno!

Čítačiek bez podsvietenia je dnes už minimum, možno aj preto, že ide o nepostrádateľnú funkciu, bez ktorej si čítačku neužijete na 100 %. Displej bez podsvietenia je o čosi tmavší ako knižný papier, čo je super pri čítaní na slnku. V situáciách, kde bez podsvietenia normálnu knihu neprečítate, ak si k tomu dodatočne neposvietite (počas zamračených a sychravých dní, v posteli, pod lavicou :)), bude čítačka s podsvietením vašou najlepšou kamoškou.

Displej čítačky: 6’’ E-Ink Carta

Bežná veľkosť displeja čítačky je 6 palcov. Nič sa na tom nezmenilo ani po 13 rokoch od prvej Kindle čítačky, ktorá mala displej (hádajte aký) – 6-palcový. Väčších čítačiek je pomenej, sú ťažšie a menej spratné, a tiež o dosť drahšie. Staršie čítačky obsahovali displej E-Ink Pearl, všetky novšie už majú E-Ink Carta s vyšším rozlíšením, kontrastom a celkovo lepšou kvalitou čítania.

Ovládanie: tlačidlové vs. dotykové

Nastavenia čítačky Pocketbook
Nastavenia čítačky Pocketbook

Väčšina čítačiek má celkom prívetivé dotykové ovládanie svojho rozhrania. Lenže keď si čítačku na začiatku nastavíte, ďalšia interakcia s ňou už bude minimálna: jedným stlačením ju preberiete zo spánku, otvorí sa na rozčítanej strane a po dočítaní ju opäť len uspíte. Čítačky s dotykovým ovládaním majú trošku lepšie doplnkové funkcie, ľahšie písanie na klávesnici (napr. pri zadávaní hesla či adresy v prehliadači). Zato základné modely s tlačidlovým ovládaním sa dajú kúpiť už za pár desiatok eur a inak v ničom zásadnom nezaostávajú.

Kapacita, batéria, formáty

Na tieto parametre sa pri výbere novej čítačky prakticky nemusíte sústreďovať. Jednak sú od modelu k modelu veľmi podobné: napr. už základná kapacita čítačky (väčšinou 2 GB) je síce desaťnásobne menšia ako vášho smartfónu, ale zmestíte do nej stovky e-kníh (ktoré majú väčšinou veľkosť okolo 1 megabajtu). Batéria v každom prípade vydrží týždne, či už to bude 5 alebo 6, je málo podstatné. A formáty? Pri každej čítačke ich nájdete viac, ako ich poznáte (čítačky podporujú aj mnohé staršie a exotickejšie formáty), pritom úplne stačí, aby vedeli prečítať EPUB a PDF. A to zvládnu všetky.

Kindle vs. Pocketbook

Nedávno k mojej Kindle Paperwhite čítačke pribudla Pocketbook Touch HD 3 (ktorú som teraz po 6 týždňoch prvýkrát nabila), a tak môžem porovnávať. Možno tak niekomu pomôžem vyriešiť najčastejšiu dilemu rozhodovania sa práve medzi týmito dvomi značkami.

Základné rozhranie oboch čítačiek
Základné rozhranie oboch čítačiek

Kindle

Dlho som bola voči Pocketbookom skeptická, pretože som ich považovala za béčkový tovar na trhu, kde kraľuje Kindle.

Kindle čítačky sú dobré čítačky, technicky ani softvérovo im nemožno nič vytknúť a za tie roky si z ich ponuky vyberie nováčik i náročnejší e-knižník. Prvé priniesli funkciu posielania do čítačky, sú napojené na Goodreads a dá sa z nich fakt pohodlne nakupovať na Amazone. To je zároveň aj ich hlavnou „nevýhodou“, pretože ten je vlastne všadeprítomný. Bez ohľadu na to, či na Amazone zvyknete nakupovať, Kindle zobrazuje reklamu na knižky na Amazone (ak si nekúpite o čosi drahší model bez reklamy), Goodreads zase knižky z vášho “want to read” zoznamu, ale samozrejme, zase len na Amazone. A keď čítačku uspíte, vidíte opäť senzačnú ponuku – na knižku z Amazonu.

Ono sa to dá aj pri modeloch s reklamou celkom úspešne ignorovať a knižky môžete nakupovať aj inde. Na Martinuse už roky rokúce možno kúpiť e-knihy aj vo formáte pre Kindle a tiež si ich rovno posielať do čítačky. Ak aspoň občas kupujete knihy aj v cudzích jazykoch, cez Amazon vám to pôjde ľahučko a tiež nemožno opomenúť výborne fungujúcu synchronizáciu e-kníh do všetkých vašich zariadení (napr. smartfón, tablet s appkou Kindle).

Pozor: Cudzojazyčné e-knihy, ktoré sa dajú nakúpiť už aj cez Martinus, sú chránené Adobe DRM – ochranou, ktorá nie je kompatibilná s Kindle.

Plusy

  • technicky aj softvérovo kvalitné
  • široká ponuka modelov
  • výborná synchronizácia naprieč zariadeniami
  • jednoduchý nákup na Amazone
  • možnosť posielania e-kníh do čítačky
  • integrácia Goodreads

Mínusy

  • prepojenie na Amazon
  • absencia SK/CZ menu
  • chýba podpora Adobe DRM (cudzojazyčné e-knihy na Martinuse)
  • reklamy (v lacnejších modeloch)
Usporiadanie e-kníh v čítačke sa dá meniť podľa autora, názvu či pridania; zobraziť obálky kníh alebo jednoduchší zoznam je možné na oboch typoch čítačky
Usporiadanie e-kníh v čítačke sa dá meniť podľa autora, názvu či pridania; zobraziť obálky kníh alebo jednoduchší zoznam je možné na oboch typoch čítačky
Rôzne nastavenia textu
Rôzne nastavenia textu

Pocketbook

Pocketbook dnes v porovnaní s čítačkami Kindle už prakticky v ničom nezaostáva. Švajčiarsky výrobca má za sebou roky skúseností. Ponuka modelov jeho čítačiek je už dokonca väčšia a je v nej aj zopár dizajnových kúskov.

Pocketbook čítačky majú po novom tiež vlastný obchod, no v nastaveniach ho môžete úplne „vypnúť“ a celkovo si môžete čítačku prispôsobiť úplne pre svoje potreby. Dokonca až natoľko, že sa vám pri zapínaní/ako šetrič obrazovky miesto Pocketbook loga zobrazí vlastný obrázok.

Podobne ako Kindle obsahujú možnosť posielania e-kníh do čítačky. Nie sú síce prepojené na Goodreads (iba nejakú málo známu alternatívu ReadRate), zato však majú menu kompletne v SK/CZ, čo môže byť najmä pre starších zásadné plus.

Náročnejší používatelia ocenia možnosť inštalácie vlastných fontov. Ja som si, úplne paradoxne, nainštalovala do Pocketbooku Kindle font Bookerly, s ktorým sa mi na Amazon čítačke veľmi dobre čítalo.

Aby som neobišla aj negatíva, nie som spokojná so synchronizáciou do mobilnej appky a ešte maličkosť: zvýrazňovanie textu v e-knihe je oveľa ťažkopádnejšie ako na Kindle.

Plusy

  • technicky aj softvérovo kvalitné
  • široká ponuka modelov
  • možnosť posielania e-kníh do čítačky
  • SK/CZ menu
  • podpora Adobe DRM (možnosť čítať cudzojazyčné e-knihy kúpené v Martinuse)

Mínusy

  • synchronizácia naprieč zariadeniami
  • ťažkopádne zvýrazňovanie textu

Z tohto zbežného porovnania vyplýva, že Kindle aj Pocketbook sú veľmi podobné zariadenia. V prípade oboch značiek sa môžete rozhodovať oveľa viac podľa subjektívneho dojmu, aktuálnej cenovej akcie či detailov, ktoré sú podstatné pre vás. Koniec koncov, čítačka je osobné zariadenie, s ktorým budete tráviť veľa času, takže sa nebojte siahnuť po tej, ktorá vám skrátka padne do oka.

3 comments
  1. K nepresnostiam v článku. Kindle vôbec nie je úzko prepojený s Amazonom, najmä keď si kúpite verziu bez reklám. Vtedy nemáte nikde žiadne reklamy, viete si prispôsobiť, či sa vám odporúčania z amazonu ukazujú alebo nie. Ak si aj kúpite verziu s reklamami, viete napísať na amazon, že ste o tom nevedeli alebo že vám to vadí, a či by sa s tým dalo niečo urobiť, a oni vám ich zadarmo odstránia. Takže si viete nastaviť, že o Amazone ani neviete. Potom sa vám zobrazia v spiacom režime veľmi pekné tématické obrázky.
    Ďaľsia vec sa týka formátov. Pocketbook podporuje asi všetky známe formáty, takže s touto značkou nemáte problém.
    Kindle podporuje z tých hlavných formátov .mobi. PDF ani .epub nepodporuje. Pokiaľ si kupujete knihu, tak je to jedno, pretože formát mobi je vždy dostupný. Pokiaľ ale sťahujete buď nelegálne alebo niekde zadarmo, väčšinou je dostupný iba .epub. Kindle to má ale vyriešené tak, že pri posielaní knihy vo formáte .epub do čítačky cez mail, napíšete do predmetu správy CONVERT a amazon vám ju prekonvertuje do ich formátu. Myslím, že to býva azw formát. Väčšinou to funguje veľmi dobre a ani nespoznáte nejaké nepresnosti alebo posuny textu, nadpisov a podobne.

    1. Áno, je možné kúpiť si aj verziu bez reklám. Nesúhlasím však s výrokom, že Kindle nie je úzko prepojená s Amazonom – to je ako povedať, že iPhone nie je prepojený s Apple :) Je to zariadenie priamo od Amazonu, ktorý ho vyslovene dotuje, aby zarábal nie na čítačke samotnej, ale obsahu, ktorý si doň človek bude kupovať :)
      Kindle natívne podporuje aj PDF. Každopádne žiadna čítačka nevie nejako komfortne PDFká zobrazovať, keďže zväčša 6’ displeje zobrazujú štandardne celú stranu, čo sa nečíta ideálne. PDF ale osobne ani nepokladám za formát e-knihy, je to všeobecný formát dokumentov.
      Posledná vec, poslať e-knihu do Kindle sa dá aj pomocou prázdneho mailu (stačí príloha, nie je potrebné písať do predmetu “convert”)

      1. Máte samozrejme pravdu s prepojením iPhone na Apple a Kindle na Amazon, avšak ja som narážal na váš výrok, že je úzko spätý v tom zmysle, že to človeka otravuje a na čítačke stále vybiehajú reklamy a odporúčania. Ja to považujem skôr za možnosť ako nutnosť. Osobne mám Kindle 8 rokov a ani raz som nenarazil na čokoľvek od Amazonu (žiadne odporúčania, reklamy, ani nič čo by mi vnucovalo Amazon produkty). Pre niekoho, kto číta knihy v angličtine a chce kupovať knihy pohodlne je toto prepojenie s Amazonom výhoda, ako aj vy píšete vo svojom článku. Preto by som to nezaradil k negatívam, nakoľko je možnosť všetko vypnúť.
        Tiež si myslím, že Kindle podporuje .pdf, avšak prekontroloval som to v oficiálnych špecifikáciách, a tam sa tento formát neuvádza. Každopádne, ako píšete, .pdf je v čítačkách dosť katastrofa. Údajne vo väčších čítačkách ako Kindle Oasis je to lepšie, ale nemám to osobne vyskúšané, takže to nemôžem potvrdiť.
        Knihy sa štandardne posielajú cez prázdny mail s prílohou, avšak ak si chce človek poslať knihu v nepodporovanom formáte, ako napríklad .epub (čo je najbežnejší formát) a chce si ju prečítať, “convert” v predmete správy je jediná oficiálna možnosť ponúkaná priamo Amazonom.
        Knihy sa dajú samozrejme konvertovať aj online cez akékoľvek free webové stránky a potom poslať prekonvertovaný súbor v prázdnom emaili. Ďalšou možnosťou je konvertovanie a prenos prostredníctvom programu Calibre, kedy sa vám ale knihy nesynchronizujú s mobilnou aplikáciou.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

You May Also Like
angel painting
prečítať

Freakonomics

Každý, kto v dnešnom svete nechce byť len pasívnym divákom, sa pýta a hľadá, ako veci fungujú. Mechanizmy,…
prečítať