Kresťanský román ako žáner u nás prakticky nemá žiadne zastúpenie; doteraz sa to snažil napraviť najmä Kumran knihami od Riversovej. Tie na mňa pôsobili vždy strašne gýčovito a nelákali ma ani ich historické či sladko-náboženské motívy.
Priestor pre slovenský kresťanský román tu teda stále je. Či mu treba dávať prívlastok pravý trošku pochybujem – fungovalo by to aj bez neho a pôsobilo trošku skromnejšie. Inak patrí obálka k tomu najlepšiemu, čo na domácej literárnej scéne máme. Potešil ma aj sympatický paperbackový formát s oblými rohmi a aj zvnútra kniha vyzerá veľmi dobre. Ale poďme konečne k obsahu.
Dokonalá je príbeh tradičnej slovenskej rodiny z tradičnej oravskej dediny. Hlavnými protagonistami sú Monika a Martin, manželia v strednom veku. Majú tri školopovinné deti, ona je učiteľka, on majster stavbár. Po nezhodách s rodičmi bývajú síce v novom a krásne zariadenom dome, ale vrčia na seba ako psy: keďže si už kvôli povinnostiam nedokážu nájsť na seba čas, ich láska chladne a tým trpí nielen ich vzťah, ale aj deti, práca a všetci naokolo.
Naokolo je pomerne veľa postáv – presné typy ľudí, ktorých stretneme na každej dedine. Svokrovci, ktorým záleží len na imidži pred ostatnými ľuďmi, zbožná matka-trpiteľka, manžel alkoholik, kolega záletník aj pravidelný krčmový inventár.
A aký by to bol kresťanský román, keby v ňom svoju rolu nezohral aj Boh? V tejto knihe ju má naozaj veľkú. Možno až príliš. Nechápte ma zle, sama žijem (snažím sa) svoju vieru a patrím k ľuďom, ktorým je kniha určená.
Z hodnotového hľadiska príbeh nemá chybu a veľmi oceňujem spracovanie témy manželskej krízy z kresťanského pohľadu. Nájdete tu aj ďalšie reálne situácie a problémy, s ktorými zápasia mnohé (slovenské) rodiny, napr. vo vzťahu k svokrovcom. Nájdete tu pozitívne vzory veriacich ľudí – priateľky či matky, ktoré svojou modlitbou a povzbudením pomáhajú tieto situácie riešiť. Pretože veríme tomu, že ak necháme do problémov vstúpiť Boha, veci sa začnú meniť.
Lenže aj kresťanský román by mal byť uveriteľný. Boh v ňom môže – a mal by konať – ale rovnako ako v reálnom živote, nemal by fungovať ako automat. Ak postavy v príbehu riešia dlhodobo krízu vzťahu, tá sa nevyrieši po troch ružencoch. Ak niekto bojuje s pýchou, nestane sa pokorným zo dňa na deň. Alebo vlastne – všetko sa môže stať – veď kde čakať viac zázraky ako v takejto knihe? Ale všetko naraz?
Skrátka, ak by sa v knihe riešila iba jedna zápletka – možno trochu pomalšie, podrobnejšie a menej priamočiaro, dávalo by to väčší zmysel. Takto z každého riadku cítiť ťah na (Božiu) bránku, čo môže na niekoho pôsobiť zbytočne sladko a naivne. A to by bola škoda, lebo potom nevynikne to, čo chcela určite autorka vyjadriť – matka ako obdivuhodný príklad lásky a obety, či povzbudenie nevzdávať sa v modlitbe.
Z literárneho hľadiska to teda nie je žiadna sláva. A nemyslím tým len štýl písania – ten má autorka celkom čítavý. Ale napísať román je predsa oveľa zložitejšie. Vidno to už aj v úvode, kde sa rozohráva situácia, ktorá pokračuje do retrospektívy, no potom sa k nej už čitateľ nemôže vrátiť. Je to hrubá logická chyba, ktorá sa spisovateľom určite stáva, ale mal by ju odhaliť každý redaktor.
A to je presne to, čo knihe chýba – zásah skúseného a možno aj duchovne nezaujatého editora, ktorý by je pomohol, ako zvyknem vravieť, z hrubého materiálu vysekať diamant.
Takto je totiž Dokonalá zatiaľ len názvom.
Pozitíva • Koho bude kniha baviť?
- ľudí s kresťanskými hodnotami
- bojovníkov v manželskej kríze
- špeciálne ženy-matky
Negatíva • Nekupujte si knihu, ak:
- vám nič nehovorí viera a duchovný život
- sú pre vás kresťanské témy a hodnoty vzdialené
- hľadáte viac než oddychové čítanie