Milujem slovenčinu. A čo ty?

Milovať svoj rodný jazyk je niečo také prirodzené a zároveň také trápne, ako keď má dať veľký školák mame pusu pred spolužiakmi. Milovať slovenčinu je ešte trápnejšie. Po tom, ako sa s ňou ako s bejzbalkou oháňajú politické strany podľa toho, ako sa im to hodí, je to stále pre mnohých nočná mora ešte z čias študentských. Musieť sa učiť nepodstatné hlúposti a nevidieť v tom akýkoľvek prínos, to je také slovenské!

Tento stav ma úprimne mrzí. Pritom nie je dôležité rozprávať spisovne ako z príručky, ale mať k jazyku vzťah. A trochu si ho vážiť. Podstatné nie je vtĺkať niekomu do hlavy jazykové pravidlá a všetky výnimky, ktoré zo slovenčiny robia obrovský galimatiáš. Namiesto toho:

Ukazovať, vysvetľovať, viesť, diskutovať.

Rozbehnúť web s jazykovými korektúrami (staré známe Červené pero) bol prvý krok. Možno si pamätáte, ako som z neho už od začiatku chcela urobiť akýsi jazykový portál, kde korektúry budú len jedna zo služieb. Urobím to ale inak: Červené pero ostane stále jednoduchou službou, ktorá sa bude ďalej rozvíjať.

Popri nej budem budovať portál Milujemeslovenčinu.sk a už teraz s ním mám veľké plány.

Ukazovať, vysvetľovať, viesť, diskutovať.

Uvedomujem si, že nie každý slovenčinu miluje. Niekto ju možno dokonca nenávidí, ale väčšina jej nedôveruje, možno sa aj hanbí, že ju veľmi neovláda, no každý ju potrebuje.

Milujemeslovenčinu.sk bude miestom, ktoré vás:

 • naučí o slovenčine vždy niečo nové,
 • vysvetlí, prečo je niečo tak a nie naopak,
 • zabaví rôznymi zaujímavosťami a jazykovými srandami
 • a tiež ktoré bude s vami diskutovať, radiť sa aj kritizovať.
Bude v poriadku, ak budete robiť chyby, pretože ani my určite nebudeme 100%.

Zatiaľ sa môžete stať fanúšikom našej stránky na Facebooku, kde sa budete môcť onedlho otestovať, ako ste na tom so svojou slovenčinou a vyhrať iPod Nano a poukážky na nákup v Martinuse.

Pre Twitteristov máme pripravený účet @sLOVEncinari, kde bude onedlho prebiehať ešte jedna bonusová súťaž navyše.

3 comments
 1. Prepac, ale neodpustim si: “Milovať svoj rodný jazyk je niečo tak prirodzené a zároveň tak trápne” … nemalo by to nahodou byt “take prirodzene / take trapne”? Vsimla som si podobnu stylizaciu na tvojich blogoch uz viackrat, inspiraciou su zrejme aj TV reklamy na O2 “tak jednoduche, tak fantasticke” …. Neovladam presnu terminologiu, ale “tak” je podla mna prislovkove urcenie sposobu (ako? tak.). V poriadku by to bolo, ak napises “tak velmi trapne” (ako velmi? tak velmi).

  Nie som profesionalny slovencinar, cize ak sa mylim, necham si to rada vysvetlit.

  Inac tuto aktivitu vitam, ale nazdavam sa, ze ak clovek neziskal prirodzeny cit pre slovencinu pocas zakladnej skoly, gramatiku (a uz vobec nie styl) sa uz nedouci.

 2. Hm, zrejme máš pravdu, nie si prvá, ktorá ma na to upozornila. Len sa tým potvrdzuje to, čo píšem na konci, že ani ja nie som bezchybná a neovládam všetko. Ale snažím sa stále zlepšovať :).
  Reklamy nepozerám, je to asi tým, že keď píšem takto na blog, snažím sa písať zľahka, aby sa to dobre čítalo, preto paradoxne robím možno viac chýb, ako keď opravujem niečo po druhom (tam mi to viac udrie do očí).

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

You May Also Like