Ivana Sendecká: Mojou vášňou je inšpirovať ľudí, aby boli lepší ako si myslia, že dokážu byť…

Zakladateľka a šéfka NGLS – Next Generation Leaders of Slovakia, ktorej vášňou je inšpirovať ľudí a firmy, aby boli lepší, ako si myslia, že dokážu byť. Dokáže inšpirovať aj teba?

Čo o tebe zistíme, keď si vygúglime tvoje meno?
Som edukátorka, konzultantka, blogerka, zakladateľka a Chief Movement Officer-ka NGLS = Next Generation Leaders of Slovakia. Mojou vášňou je inšpirovať ľudí a firmy, aby boli lepší, ako si myslia, že dokážu byť. Momentálne som aj súčasťou Street Teamu v projekte, ktorý vedie Seth Godin – The Domino Project.

O čo ide v NGLS? To je nejaká liga „vyvolených“?
NGLS je môj výmysel, ktorý som si dala do hlavy pred takmer dvoma rokmi. Ide o to, že ma už nebavilo pozerať sa, ako sa mrhá talentami na Slovensku a ako si väčšina šikovných ľudí radšej vyberá život v zahraničí, lebo ich to tu doma frustruje. NGLS je platforma pre Slovákov, ktorí chcú na sebe pracovať, vzdelávať sa a posunúť našu krajinu dopredu.

Čo môžem robiť, ak sa cítim byť takým človekom? Dajme tomu, že som mladý človek, ktorého baví nejaká oblasť, napr. som bloger, alebo grafik, žurnalista, organizátor, učiteľ… čo mi môže NGLS dať?
NGLS je platforma pre podobne zmýšľajúcich ľudí, ktorí o sebe nevedeli, že existujú. Ako zistia, že existujú? Na NGLS konferencii. Trvá dva dni a už máme za sebou dve takéto úspešné podujatia. Ľudia mali možnosť stretnúť sa s expertmi na leadership či social media z USA, ktorí neváhali prísť pomôcť mi s mojím projektom.

O čo konkrétne sa staráš ty, okrem toho, že si určite dušou celého projektu?
O všetko: od spíkrov, moderovania, po agendu, PR, administráciu webu a social media, či logistiku. Full-time job.

Takže zdá sa, že si na Slovensku jedna z priekopníčok moderného marketingu – vymyslela si si projekt, a sama ho spravuješ, propaguješ na internete… Čo ti dáva motiváciu, inšpiráciu, odkiaľ čerpáš a čo ti pomáha? 
Moderný marketing mi pomohol pri NGLS propagácii, to určite áno. Tiež ukázal, akú silu majú sociálne média, veď s NGLS spíkrami som sa „zoznámila“ na Faceboku. Po mesiacoch, v niektorých prípadoch po rokoch komunikácie som si s nimi vybudovala vzťah na takej úrovni, že neváhali prísť na Slovensko, nájsť si na to vlastných sponzorov a pomôcť mi. Motivácia? To čo robím: budovanie NGLS, blogovanie, prednášanie a konzulting je to, čo ma nesmierne napĺňa a baví. Nič iné si neviem momentálne predstaviť robiť, veď načo, život je krátky a nesmieme ho premárniť tým, že budeme robiť niečo, čo nás nebaví. Inšpirácia? Keď vidím NGLS-ákov v akcii, keď dostávam ďakovné maily od ľudí, ktorých inšpirovala či už NGLS konferencia alebo to, čo robím k nejakej zmene k lepšiemu v ich životoch. Keď mi na blogu komentujú ľudia ako Seth Godin, keď moje videá premietajú lídrom na konferencii v USA, keď môj NGLS príbeh je epilógom v knihe na leadership, keď môžem obedovať s bestsellingovými autormi, a tak. To sú príklady zdrojov inšpirácie a energie na mojej šialene dobrodružnej ceste.

Poďme k Sethovi Godinovi. Čo pre teba tento blogerský a marketingový guru znamená? Čím to je, že dokáže inšpirovať tisícky ľudí po celom svete?
Seth je človek, ktorý sa nebojí robiť veci, ktoré nikto pred ním neurobil. Seth pracuje ako divý, už roky píše každý deň blog, popritom napísal 13 kníh, zdieľa to, čo vie, absolútne bezpodmienečne! Pomáha ľuďom, ktorí mali odvahu vytŕčať z davu, či už jeho miniMBA programom alebo teraz s Domino projektom. Jeho práca veľmi ovplyvnila moje smerovanie a veľmi si ho vážim, nedá sa popísať slovami ako veľmi.

Spomínala si, že si zapojená do Domino projektu. Môžeš predstaviť, o čo ide? 
Seth spustil v januári projekt, ktorým sa rozhodol ukázať skostnatelým vydavateľstvám, že knihy a myšlienky „worth spreading“ sa dokážu presadiť a publikovať aj bez kamenných vydavateľstiev. Podrobnejšie som o tom písala. Street Team, ktorého som súčasťou, je virtuálny team (cca 60 ľudí), ktorí „kýchajú“, t. j. šíria infošky o projekte, o nových knihách vydaných Domino Projektom, atď. Tiež brainstormujeme s Domiňákmi, ktorí sú v NYC v Sethovom office, na rôznych spôsoboch, ako posunúť myšlienky o projekte ďalej do sveta. Sme takí online ambasádori.

Všetko to znie tak úžasne revolučne… Dáva ti to pocit, že si súčasťou budovania nového sveta? 
Nedáva mi to pocit výnimočnosti, ani nič podobné, jednoducho robím to, v čo verím a robím to naplno a zo srdca. Som presvedčená, že každý z nás je súčasťou a zodpovedný za budovanie nového sveta, len príliš veľa ľudí si myslí, že to nie je nič pre nich. Alebo, že sami aj tak nič nezmenia. To, že pravda je opak, sa snažím demonštrovať vlastným príkladom a tým inšpirovať ďalších ľudí, aby sa nebáli vlastného potenciálu a talentu.

Ako môže mať pocit „budovania nového sveta“ obyčajný človek, ktorý nemá žiadne výnimočné ani vodcovské schopnosti, napr. obyčajný učiteľ, úradníčka, inštalatér, matka v domácnosti? 
Základom je najprv chcieť mať ten pocit, že môj život a moja existencia má mať zmysel, pretože sa nedá pomôcť niekomu, kto pomoc nechce. Všetko je o informovanosti, ľudia jednoducho nemajú informácie, že sa veci dajú robiť inak. Nevidia vo svojom okolí pozitívne príklady, nemajú sa od koho učiť a presne pre takéto a ďalšie dôvody existuje NGLS. Aj ja som len obyčajný človek a ako každá iná schopnosť, aj viesť ľudí, či prednášať som sa musela naučiť a budem sa učiť naveky. Neexistuje nič také, že človek sa narodí lídrom. Takže všetko je o vzdelávaní, informovaní a šírení správ o úspechoch odvážlivcov, ktorí išli za svojím snom či volaním svojho srdca. Naviac, každý človek je výnimočný, aj ten inštalatér môže robiť špičkovú robotu, mať lojálnych zákazníkov a byť nenahraditeľným, ale na to nesmie robiť to, čo robia všetci naokolo, musí byť iný. Byť iným si vyžaduje guráž a na Slovensku mnohonásobne väčšiu ako inde vo svete.

Súvisí s tým aj nejaká miera morálky? Alebo stačí, keď bude mať človek široké lakte, ako je to teraz moderné? 
V žiadnom prípade široké lakte ani nič nekalé. Úprimnosť, autenticita, pokora a tvrdá drina. Lídri, úspešní ľudia vo svete vedia veľmi rýchlo rozoznať, kto to hrá a kto to myslí vážne. Mnohí z mojich vzorov sa nestali tým, čím sú dnes zo dňa na deň. Boli to roky práce, sĺz, sklamaní a pádov, takí ľudia vedia zdiaľky „zavetriť“, čo vo vás je, ešte skôr, ako to zistíte sami. Samozrejme, je aj „liga moderných úspechov“, ale tá ma neláka.

Liga moderných úspechov? 
Nachytať, oklamať, kľučkovať v zákonoch, predražiť a zbohatnúť na úkor iných. A všetko rýchlo. Aj to niektorí považujú za úspech.

Vyzerá to teda, že žiješ svoj sen. Máš aj nejaký nesplnený?
Chcem sa stretnúť s Michaelom Jordanom. On bol mojím Sethom Godinom počas mojich basketbalových rokov. Možno jedného dňa aj jemu poďakujem za inšpiráciu.

Ak ťa tieto veci zaujímajú, začni sledovať updaty na www.ngls.sk, na Twitteri @LeadersSlovakia, lajkuj NGLS na Facebooku a tam budeš informovaný o novinkach a pripravovaných meetupoch a eventoch. Veľká časť NGLS-ákov sa tiež aktívne zapája do komentovania na Ivaninom blogu Inspiring Shipments, a tí z Bratislavy sa stretávajú každý týždeň na #EnglishCoffee, vďaka NGLS-áčke @ZuzanaUrbanova.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

You May Also Like