Marek Mahdal: Cieľom Superfaktúry nie je nahradiť účtovníkov

Na začiatok sa môžeš predstaviť, lebo asi ťa každý nepozná. Kto si?

Volám sa Marek Mahdal a som zakladajúcim členom tímu a firmy 2day.sk.

Čím sa zaoberá vaša firma?

Venujeme sa tvorbe webov a aplikácií na zákazku prevažne pre zahraničných klientov a popritom tvoríme vlastné projekty, ako je hlavne Superfaktura.sk.

Superfaktúra je niečo, čo vás odlišuje od mnohých podobných firiem – vymysleli ste si vlastnú aplikáciu, ktorá má potenciál byť veľmi úspešnou. Aké je pozadie tohto projektu?

V prvom rade sme potrebovali sami pre seba nástroj na jednoduchú fakturáciu a evidenciu našich zákazníkov. Mali sme tiež skúsenosti s vývojom informačného systému Ekonline, ktorý je skôr určený väčším firmám. Napadlo nám preto urobiť akéhosi mladšieho brata tohto systému. Nakoniec to je sestra Superfaktúra :). Riešenia, ktoré boli dostupné, nám nevyhovovali – buď to boli veľmi komplikovane účtovné programy (to sa nám zdalo ako ísť s tankom na mravce) alebo potom až príliš oklieštené a veľmi všeobecne orientované fakturačné aplikácie.

Áno, tento pocit poznám – tiež som na začiatku podnikania riešila, ako budem fakturovať svoje služby. Čo sa teda dá okrem fakturovania robiť v Superfaktúre a pre koho je určená?

Určená je hlavne živnostníkom a malým eseročkám. Dnes už okrem samotného rýchleho vystavovania faktúr a evidencie úhrad je možné viesť si evidenciu nákladov a sledovať tak aktuálnu bilanciu, párovať náklady a úhrady s bankovým výpisom, vytvárať rôzne doplnkové doklady (proforma, dodacie listy, cenové ponuky, a pod.). Neposlednou službou je tiež hybridná pošta, ktorá umožňuje poslať faktúru priamo z aplikácie cez Slovenskú poštu. Nedávno sme pridali možnosť periodických faktúr, ktoré sa vystavia automaticky na základe vopred stanovených pravidiel.

Akú rolu potom pre používateľov Superfaktúry ostávajú hrať účtovníčky?

Cieľom Superfaktúry nie je nahradiť účtovníkov. Má im skôr značne zjednodušiť prácu. Používateľ Superfaktúry, ktorý si sám vedie evidenciu faktúr, môže tieto jednoducho exportovať do formátu účtovného programu, ktorý používa jeho účtovník. Odpadá pritom časovo najviac náročná časť účtovnej práce – prepisovanie dokladov. Navyše klient nemusí volať svojmu účtovníkovi vždy, keď potrebuje informácie o stave podnikania, hroziacich daní a podobne. Všetko toto mu eviduje Superfaktúra. Myslíme si preto, že je v záujme účtovníkov, aby ich klienti používali systém, ako je Superfaktúra – ušetria čas, budú vedieť dať klientom lepšiu cenu a možnosť mať klientov viac.

Zo svojich skúseností musím povedať, že najväčší problém mávam vždy pri vedení nákladov – v Superfaktúre sú síce pekne urobené kategórie pre rôzne druhy nákladov, ale aj tak veľakrát neviem, či si niečo do nákladov dať môžem alebo nemôžem. Neplánujete v rámci systému zaviesť aj nejakú edukačnú časť, ktorá by niektoré veci mohla bližšie vysvetliť?

Áno, už onedlho prepracujeme blog Superfaktúry, kde vznikne nová časť o ekonomickom poradenstve. Náklady v Superfaktúre navyše nemusia byť vyslovene účtovne prijateľné náklady. Ak chcem určiť reálny zisk z môjho podnikania, nestačí mi riadiť sa len daňovo prípustnými nákladmi. Ak idem s klientom na drahú večeru, z daní si to neodpíšem, ale do nákladov si to dám, kedže som to musel zaplatiť a malo to súvis s podnikaním. Plus spustíme aj novú službu, a to vedenie účtovníctva našimi internými účtovníkmi, kedy toto už klient nebude musieť riešiť. Stačí, ak nám pošle všetky svoje náklady, my mu ich nahodíme do Superfaktúry, správne kategorizujeme, zaúčtujeme a podáme príslušné výkazy.

Prezraď ešte nejaké novinky, ktoré plánujete v Superfaktúre zaviesť, prípadne aj také, nad ktorými zatiaľ len rozmýšľate – aby sme sa mohli tešiť.

Hlavne to budú daňové priznania pre živnostníkov s paušálnymi výdavkami, resp. zjednodušenou daňovou evidenciou. Ako som ale spomínal, naším cieľom nie je nahradiť účtovníkov. Práve naopak – dáme aj im možnosť získať špeciálny prístup do Superfaktúry, cez ktorý budú môcť spravovať všetkých svojich klientov, stiahnuť si ich agendu elektronicky do svojho účtovného programu a ušetriť si tak prácu spojenú s prepisovaním dokumentov.

Plánujete popri Superfaktúre ešte nejaký ďalší projekt, alebo sa budete venovať skôr jej rozvíjaniu?

V najbližšej dobe sa určite budeme venovať hlavne Superfaktúre. Veľmí nás to baví, a myslíme si, že ak sa má projekt urobiť poriadne, musíme sa mu jednoducho venovať naplno. Neplánujeme skákať od projektu k projektu a skúšať, čo vyjde. Veríme Superfaktúre a urobíme všetko pre to, aby sa stala úspešným a hlavne prospešným projektom.


3 comments
  1. Držím palce zdá sa že viete čo chcete robiť a na začiatok to robíte veľmi dobre. Dúfam že vám ta radosť z práce na superfaktúre vydrží čo najdlchšie.

  2. Mne sa paci ako na tom makaju, sledujem ich od zaciatku, chvilu som u nich mal aj clenstvo, ale nebolo to presne to co som potreboval. Vtedy trosku aj blblo mobil rozhranie. Mame momentalne firmy dve u profitu – profit365.eu.. tam platime trosku viac, ale odporucil nam to priamo uctovnik, nezabera to vela casu a ekonomka si tiez pochvaluje.. ale superfakturu sledujem, ako hovorim, paci sa mi z dovodu akehosi ducha firmy :)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

You May Also Like