5+5 dôležitých Mac aplikácií pre každého dizajnéra (1. časť)

Už od dávnych čias je firma Apple a jej produkty spájaná vo veľkej miere s grafikmi a dizajnérmi, ktorí používali tieto počítače na profesionálne účely. Od tých dôb sa rozšírili aj medzi bežných smrteľníkov, no aj dnes je Macbook, iMac alebo Mac Pro hlavný pracovný nástroj webových či printových grafikov, strihačov videa a podobne. Výhody operačného systému ako takého sme už prebrali, poďme sa pozrieť, čo by nemalo chýbať v základnej výbave každého grafika (printového či webového). Tieto kategórie vyberám preto, lebo sama sa týmto oblastiam venujem, a tak nehľadajte žiadne tipy, ak ste “strihač” alebo vývojár webových aplikácií.

(Pozn.: Článok je určený hlavne grafikom začiatočníkom/switcherom/príp. ešte stále Win userom, ktorí Mac nepoužívajú, ale chceli by. Profesionáli tu nenájdu asi nič nové, no budem rada ak mi v komentoch napíšete, čo používate vy a inšpirujete tak mňa alebo svojich kolegov.)

1. Adobe CS4



Slávny balík hádam najpoužívanejších programov na grafiku je, samozrejme, dostupný aj pre Mac. Preto ak prechádzate na Mac z Windowsu, nemusíte sa obávať, že by niečo nefungovalo, alebo fungovalo ináč. Treba si len zvyknúť na iné klávesové skratky, ale nie v zmysle úplnej odlišnosti, ale v súvislosti so systémom – čo bolo predtým ctrl, bude teraz cmd. Takže netýka sa to len týchto programov, ale celkového používania Mac OS X. Na týchto obrázkoch môžete vidieť, že je to naozaj známe prostredie.

2. FontExplorerX/FontCase

Ak vytvárate nejaký grafický návrh, jednou z najdôležitejších otázok, ktoré treba na začiatok rozriešiť je, aký font použijete. Postupné skúšanie toho, čo nám padne do oka, je veľmi zdĺhavý postup a na živé náhľady sa môžeme spoliehať len na weboch ako dafont.com a podobne. Systém Mac obsahuje aj integrovaný nástroj na prezeranie fontov – Font Book, ponúka však len veľmi obmedzené možnosti. Najpoužívanejšími nástrojmi v tejto oblasti sú dve aplikácie – FontExplorerX a FontCase. Na prvý pohľad sú veľmi podobné, podobne sa používajú, ale zároveň každá má v niečom navrch. Preto som sa rozhodla predstaviť vám obe.

FontExplorerX

Tento program aktuálne používam. Má pekný “mac os like” vzhľad, a robí presne to, čo sa od nej očakáva. Pri inštalácií zisťuje, či chcete, aby spravovala všetky fonty vo vlastnom priečinku alebo v rámci defaultných, preskenuje všetky fonty a vyhodí zoznam toho, čo je momentálne nainštalované, osobitne systémové fonty. Hlavná časť okna je práve spomínaný zoznam fontov, naľavo Library, rôzne sety, ktoré si môžete vytvoriť vo forme smartlistov a ďalšie informácie. spodná časť  (dá sa posúvať, takže vy určujete jej veľkosť) patrí náhľadu aktuálne vyznačeného fontu (v našom prípade American Typewriter). Samozrejmosťou je priraďovanie farebných labelov, hodnotenie fontov, ich export, vymazanie či rýchla aktivácia/deaktivácia. Tá slúži hlavne v prípade, že nechcete naraz pracovať s celou knižnicou (ktorá predsa len potrebuje väčší výkon, čo pri tisícke fontov už užívateľ pocíti). Prezeranie fontov to neovplyvní, ale stačí mať aktivované najčastejšie používané fonty a ostatné v danom prípade zapnúť/vypnúť.

FontCase

FontCase vyzerá na prvý pohľad veľmi podobne ako FontExplorerX. Rovnaký je aj základný spôsob používania. Na rozdiel od neho ale napríklad neponúka systém aktivovanie a deaktivovania fontov. Naopak jeho plus je v možnostiach náhľadov (viac možno vidieť na screenshotoch), je tu totiž plný náhľad zadaného textu hneď v riadku patriacom fontu – netreba sa posúvať šípkou dole ako v prvom programe, kde sa dá naraz vidieť len jeden náhľad.

3. Espresso

Espresso je jeden z najlepších a najkrajších nástrojov na tvorbu kódu pre webové stránky. Kód sa už dávno nepíše len v obyčajnom notepade. Tvorcovia webu používajú programy ako Espresso, Coda, TextMate kvôli prehľadnosti, jednoduchosti a spohľahlivosti. Vyskúšala som všetky a z týchto programov som vybrala práve Espresso. Hneď na úvod nás privíta okno projektov, v ktorých máme prehľadne porozdeľovanú našu prácu (ak robíme naraz viac webov):

Hlavné okno aplikácie je rozdelené na niekoľko častí. Naľavo vidíme hierarchiu súborov nášho projektu, možnosť priameho publikovania na server, v strede je pracovná časť na písanie kódu (všimnite si jednoduché, do očí nekričiace príjemné farby na odlíšenie kódu), napravo je navigator s tagmi a ďalšie pomocné okná. Samozrejme, program ponúka možnosť “live preview” – živého náhľadu nami vytváranej stránky.

4. CSSedit

Pre tých, ktorí to s webdizajnom myslia naozaj vážne, je tu aj druhý program od tých istých tvorcov ako Espresso. Je špeciálne určený na prácu s CSS a ak vám Espresso svojimi možnosťami úprav súboru štýlov nestačí, siahnite po CSSedit. S touto aplikáciou môžete vidieť živé náhľady v reálnom čase – bez ukladania, bez  uploadu, pre webové stránky i aplikácie.

5. Bean

Aplikáciu Bean, patriacu do kategórie textových editorov, som objavila len tento týždeň vďaka článku na superapple.cz. Preto sa nebudem o ňom ani bližšie rozpisovať a odkážem vás rovno na spomínaný tip. Musím však poznamenať, že je to po viac ako roku používania Mac OS prvý “poriadny” textový nástroj na bežné použitie. Tento problém som už rozobrala v predchádzajúcom článku, takže sa k nemu tiež nebudem vracať. Bean to v porovnaní so svojimi kolegami (Office for Mac, iWork, OpenOffice atď.) vyhráva v základnej a pre mňa snáď najdôležitejšej veci, a tou je rýchlosť. Vláďa Janeček v spomínanom článku píše:

Textový editor Bean je malý, rychlý a jeví se jako ideální pro rychlou tvorbu jednoduchých textů, tak i pro složitější spisovatelskou činnost. Jeho velkou výhodou je, že je plně naprogramován v Cocoa, chová se tedy jako jakákoli jiná nativní aplikace – což se o Microsoft Wordu, OpenOffice nebo NeoOffice říci nedá.

Preto ho aj prikladám do tohto zoznamu, pretože pre grafika, ktorý maximum času strávi v adobových aplikáciách, je nemysliteľné, aby sa musel zdržovať obyčajným ťažkopádnym textovým procesorom, ktorý má slúžiť len ako “odpich” pri vkladaní textov do grafických projektov.Určite v ňom nebudete písať diplomovku, ale na svoj účel poslúži výborne a zaujal pevné miesto v mojom docku.  Nemôžem zabudnúť zdôrazniť aj to, že ako jediná z týchto aplikácií je táto úplne zadarmo, čo je ďalšie veľké plus.

Takže, to bola prvá päťka z tohto zoznamu – prevažne hlavné aplikácie a nástroje. Nabudúce si predstavíme druhú polovicu rebríčka, ktorú budú tvoriť drobné utilitky uľahčujúce každodenný deň grafika.

Ak sa vám článok páčil, môžete ma sharovať na Facebooku, Twitteri alebo mi pridať hlas na jablickari.cz.

4 comments
  1. Od kedy som prešiel na Mac, používam produkty už len od Apple a tak isto i software. Nemyslím si, že Bean je zrovna “super editor” len na základe a to zrovna Janečkového článku, ktorý má obľubu nadhadzovať a vytvárať polopravdy. iWork je na Macu bezkonkurenčné riešenie + lieta fakt rýchlo. Ešte ak by som nezabudol, mohla by si spraviť pokračovanie s využívaním “lacnejších” riešení a to napríklad ako silnú alternatívu spomenúť Pixelmator – http://www.pixelmator.com/ ktorého UI je fakt krásne a poznám viac ľudí, ktorí ho používajú na tvorbu webovej grafiky.

    Espresso + Pixelmator bola pre mňa silná dvojka, keď som kedysi ešte čo trochu pracoval s webovou grafikou :) A výborný článok ;)

  2. Dakujem za pochvalu a dovolim si vyjadrit sa k tvojmu komentu. Bean povazujem za dobry program bez ohladu na ten clanok – ten mi len pomohol ho objavit. Pisem na zaklade vlastnej skusenosti, a pri nej mi ide Bean sviznejsie nez iWork, ktory pouzivam na dlhsiu pracu s textom. Čo sa tyka Pixelmatoru, pocula som nan uz vela chvaly, ale este som nemala moznost ho osobne vyskusat (nemam zatial potrebu), takze nechcem pisat o niecom len z prveho dojmu. Ale tiez som citala nan dobru recenziu a zaujal ma. Tak mozno niekedy nabuduce :)

  3. Nějak mne Bean nezaujal. Na psaní používám Writeroom a na pozdější editaci iWork. Esspreso je fantastické. Používal jsem Dreamwaver, což je asi jako zabíjet mouchu kladivem. Esspreso se mi líbí mnohem více.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

You May Also Like