Up (2009)

Nedeľné poobedie je ako stvorené pre pozeranie rozprávok, veď čo iné sme ako malé deti v nedeľu robievali? A tak je fajn spraviť si občas menší návrat do detstva a miesto klasických “múdrych” alebo akčných filmov pre dospelých si občas pozrieť rozprávku. To, čo ponúka televízia, sa väčšinou nedá sledovať, a tak treba siahnuť niekde, kde je kvalita zaručená. Desiaty film od Pixaru sa volá Hore (Up). A už názov nám napovedá, že nepôjde o klasickú pixarovku v štýle Rodinky Úžasných alebo Ratatouille, o bláznivej Dobe ľadovej alebo Madagaskare ani nehovoriac.

Dej:

Najdlhšia obdobie života hlavnej postavy, Carla Fredricksena, je zhrnuté len do úvodných minút. A zatiaľ všetci sa svorne zhodujú na tom, že úvod je najlepšia časť filmu. Dojímavo vykreslený život s manželkou Ellie, ktorá bola rovnako dobrodružný typ ako on, sa končí, no dobrodružstvo práve začína. Rajské vodopády v Južnej Amerike, miesto, kam chceli obaja ísť, čaká už len na Carla. Aby mu nebolo ľúto, a aby sme sa mali aj na čom zasmiať, dostane na cestu aj spoločníkov – tučného kórejského kvázidobrodruha Russella, psa Daga a vtáka Kevina.

Ak sa chcete ísť do kina zabaviť, choďte radšej na Dobu ľadovú. Ak ale ako ja hľadáte niečo viac, pozrite si Up. Pre deti to bude len rozprávka ako každá iná, ale my, veľkí dospelí, v nej nájdeme aj hlbšie témy. Už len výberom hlavných postáv je tu napríklad odvážne nadhodená otázka nepotrebnosti (?) starých ľudí, detí trpiacich svojim výzorom či príslušnosťou k menšinám, ale aj rozdiel medzi pravým a falošným hrdinstvom. Všetko samozrejme skrížené s humornými scénami, už tradične perfektnou grafikou dáva spolu jednu ak nie z najúspešnejších, ale určite najkvalitnejších pixaroviek.

Trailer:

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

You May Also Like
prečítať

Zodiac (2007)

Je len málo filmov, ktorých zhliadnutie si vychutnám ako dobrú knihu. Skutočný príbeh sériového vraha, ktorý sám seba…
prečítať
prečítať

Ondskan (2003)

Erik Ponti je mladý chlapec. Stredoškolák. Veľmi dobre pláva a raz by chcel byť právnikom. Ale Erik má…
prečítať