4 užitočné aplikácie pre každého Apple študenta

Ako študentka 5. ročníka som si povedala, že si posledný školský semester užijem naplno a budem sa snažiť neflákať školu tak ako doteraz. Prvé dva týždne, kedy sa utriasa rozvrh, sú už úspešne za mnou a ja mám na 5 miestach porozliezané papieriky, čo budem ku ktorému predmetu potrebovať spraviť. Skrátka chaos. Takže som sa skúsila popozerať po nejakých aplikáciách, ktoré by mi pomohli mať vo veciach prehľad. Ponúkam výber toho najlepšieho, čo som našla. Ak máte nejaké ďalšie tipy, môžete ich napísať v diskusii pod článkom.

Schoolhouse ($14 )

Už názov hovorí, že aplikácia je určená pre študentov. Na začiatok si vytvoríte zoznam predmetov (kurzov), ktoré navštevujete, a potom k nim už len priradzujete úlohy. Pri vytvorení kurzu je možnosť zadať čiastkové ciele, ak sa napríklad absolvovanie predmetu skladá z tvorby projektu, odovzdania práce, vykonania písomnej a ústnej skúšky, môžete každej časti priradiť príslušný počet percent. Postupne ako budete odklikávať jednotlivé časti, budete mať prehľad o tom, na koľko máte už predmet absolvovaný.

Pri vytvorení úlohy sa okrem bežných informácií (čo, dokedy) dajú nastaviť  3 stupne prirority, farebné rozlíšenie, druh (ku akému predmetu patrí), a tiež či je súčasťou nejakého čiastkového cieľa. Je možné pripojiť ďalšie súbory, ktoré sa zobrazia naboku ako zoznam a možno ich otvoriť priamo z prostredia programu. Úlohy si môžete organizovať pomocou “smart tasks” podobne ako smart playlisty v iTunes. Schoolhouse slúži tiež ako archív bookmarkov webových stránok, ktoré potrebujete ku štúdiu. Všetko sa dá synchronizovať pomocou MobileMe.

Domovská stránka: www.schoolhouseapp.com

Yojimbo (študentská verzia $29)

Toto je aplikácia, ktorá sa dá využiť niele na školské potreby. Je to niečo ako zhromažďovač materiálu. Východiskom je tzv. Library, kde sa všetko sústreďuje. Ďalej je tu niekoľko podskupín, podľa toho, aký charakter má váš materiál. Je tu skupina pre PDF a webové archívy, záložky, obrázky, poznámky a heslá. Yojimbo má vlastný dropdock, pomocou ktorého si môžete obsah webových stránok (obrázky, text) skopírovať priamo do library a neskôr sa k nemu vrátiť). Materiál si môžete aj otagovať a vytvoriť podľa tagov celé kolekcie. Podľa mňa je to taká osobná RSS-čítačka, kde je možné zhromažďovať rôzny materiál a neskôr sa k nemu vrátiť, spracovať ho či zatriediť.

Domovská stránka: www.barebones.com

iProcrastinate (free)

Zatiaľ najlepšou aplikáciou sa mi zdá aplikácia iProcrastinate. Filozofiou sa vyrovná programu Schoolhouse (ak nepotrebujete synchro s MobileMe), no na rozdiel od neho je zadarmo. Opať si na začiatok vytvoríte zoznam predmetov a potom k nim priradzujete úlohy. Opňť si ich môžete farebne odlíšiť. Prioritu si nastavíte graficky a má až 8 stupňov. Opäť si môžete k úlohe priradiť ďalšie súbory (možno ich z prostredia programu napáliť priamo na cd) a svoje poznámky. Ak úloha pozostáva z niekoľkých krokov, dajú sa sem priradiť. Úlohu je možné pridať ako iCal to-do (zobrazia sa v Mail.app, ale žiaľ už neviem, čo s nimi ďalej – bolo by výborné, ak by bola možnosť synchronizovať ich s iPhonom).

Domovská stránka: www.craigotis.com

Assignment Planner ($8)

Trošku inú filozofiu má program Assignment Planner. Východiskové okno sa podobá programu iProcrastinate, Tvorba jednotlivých úloh sa podobá na program Schoolhouse, avšak ich možnosti sú ešte rozšírené (napr. pridanie informácii o knihách). Úlohy zvláda exportovať do iCalu a možete si ich pozrieť aj na iPhone (prostredníctvom synchronizácie cez webovú stránku).

Domovská stránka: www.loganrockmore.com

Záver

Pre nenáročných študentov, ktorým stačí mať všetko prehľadne potriedené, odporúčam iProcrastinate, ktorý som sa aj ja rozhodla používať. Okrem výhody, že je zdarma, ponúka všetko potrebné. V prospech programov Schoolhouse a Assignment Planner hovorí možnosť synchronizácie a pomerne nízka cena. Yojimbo je skôr doplnkový program, ktorý využijete, ak potrebujete zhromažďovať veľké množstvo materiálu, ale nie je to primárne program určený na organizovanie školských úloh. Je však škoda, že žiadna z týchto aplikácii neexistuje aj vo forme aplikácie pre iPhone/iPod. iProcrastinate má aj svoju mobilnú verziu, tá sa však (čo je divné) nedá s desktopovou synchronizovať. Pridaním tejto funkcie a príp. vylepšením rozhrania by to bola snáď najlepšia aplikácia tohto druhu. Spomeniem ešte aplikáciu iStudiez Pro, ktorá sa nachádza na Appstore. Za cenu 2,39 € dostanete plánovač školských povinností, no mobilná verzia iProcrastinate sa mu dokáže takmer vo všetkom vyrovnať.

2 comments
  1. Ahoj,

    já používám NoteBook od Circus Ponies ). Je to multifunkční nástroj, na všechni možné. Studentská verze za $30.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

You May Also Like