Pocket: čítanie na neskôr

Radi čítate kvalitný obsah na webe? Je ťažké sa k nemu dopracovať, no niekedy je ťažké aj si ho vôbec prečítať. Dnes sa dozviete, ako čítať články z webu bez stresu.

Čo na to budeme potrebovať?

Ak sme nenároční, stačí nám počítač s hociktorým internetovým prehliadačom. Tí, ktorí za ním trávia veľa času ale vedia, že z veľkej obrazovky sa nečíta veľmi pohodlne, a tak si na svoje prídu aj naše smartfóny či tablety.

Read it later

Read it later je služba, ktorá umožní bookmarkovať a sťahovať články z internetu. Potom ich sprístupňuje offline, takže si ich môžeme neskôr prečítať aj bez internetového pripojenia, či už na počítači alebo (čo oceníme viac) v nejakom mobilnom zariadení.

Ako funguje Read it later?

Na začiatku si vytvoríme jednoduché konto s prístupovým menom a heslom a do prehliadača si stiahneme na panel záložiek bookmarklet. Nazveme ho napríklad “prečítať neskôr”. A môžeme veselo surfovať. Kedykoľvek narazíme na zaujímavý článok, ktorý máme chuť, ale nemáme čas čítať (prípadne naopak), jednoducho klikneme na náš bookmarklet “prečítať neskôr” a daný článok sa nám uloží do zoznamu na neskoršie prečítanie.
Takto môžeme ukladať neobmedzené množstvo článkov. Pomocou ďalšieho bookmarkletu ich môžeme rovno upravovať, mazať, či pridávať tagy.

Ukážka Read it later

A teraz už poďme čítať

Keď sa konečne dostaneme do štádia, že máme čas aj chuť čítať naše odložené články, môžeme si ich buď otvoriť priamo v prehliadači (bolo by to ale len podobné riešenie ako klasické záložky), alebo si ich stiahneme prostredníctvom špeciálnej aplikácie do nášho telefónu či tabletu. Internetové pripojenie je potrebné len na pár sekúnd, kým sa načíta obsah do aplikácie, potom sa už môžeme odpojiť a stiahnuté články čítať offline.

Pohodlné čítanie

Nech už čítame na akomkoľvek zariadení, princíp je všade rovnaký. Na začiatku je vždy tzv. “reading list”, čiže zoznam všetkých uložených článkov. Minimalisti ocenia možnosť čítať články bez zbytočných rušivých prvkov ako jednotne naformátovaný text. Problém nastane, ak obrázky či iné ilustrácie k článkom majú aj väčšiu ako ilustračnú hodnotu a my ich tam jednoducho potrebujeme. Používatelia iOS aplikácie si už kvôli vloženým obrázkom a videám musia priplatiť za Pro verziu, no tá sa oplatí aj kvôli ďalším užitočným funkciám.

Mobilné aplikácie vyhrávajú

Ak sa rozhodneme čítať len v prehliadači, všetky úkony musíme robiť pomocou jednotlivých bookmarkletov. Jeden na pridanie článku do zoznamu, druhý na otvorenie zoznamu, tretí na označenie prečítaného článku… Mobilné aplikácie už majú tieto úkony (pridávanie, tagovanie, upravovanie) integrované dokonale. Rozčítané články majú svoj zoznam, rovnako ako zoznam dočítaných článkov. Ten sa tvorí z článkov, po prečítaní ktorých klikneme na červenú fajočku “označiť ako prečítané”. Poslednou, luxusnou funkciou iOS aplikácie, je Digest (funguje ako in-app purchase). Ten zo zhromaždených neprečítaných článkov automaticky vytvára akési noviny na základe spoločnej témy niektorých článkov.

Ešte je tu Instapaper

Podobnou službou, ako je Read it later, je Instapaper. Pracuje na rovnakom základe – pomocou bookmarkletu sa pridávajú články do zoznamu na neskoršie prečítanie, a opäť je ich možné čítať v klasickom prehliadači alebo prostredníctvom mobilnej aplikácie. Instapaper podporuje aj čítačku Kindleod Amazonu. Nemá však možnosť čítať články aj s obrázkami alebo videom, aplikácia pre iOS je o poznanie jednoduchšia a načítavanie článkov je zdĺhavejšie (stretla som sa aj s problémami pri synchronizácii). Na offline použitie je potrebné každý článok ohviezdičkovať a nedá sa to urobiť hromadne, takže pri väčšom počte článkov je to veľmi nepohodlné. Je to ale určite zaujímavá alternatíva a každý, kto má záujem “čítanie na neskôr” vyskúšať, má možnosť otestovať oba spôsoby zdarma.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

You May Also Like