Ako posielať veľké súbory? Cez Dropbox

V nadpise som veľmi zjednodušila úžitok Dropboxu – služby, ktorá je (právom) jednou z najpraktickejších a najužitočnejších služieb tejto doby. Jej komplexnosť ocenia asi skôr geekovia (a tí ju už, predpokladám, dobre poznajú). Zameriam sa teda na jednu kľúčovú funkciu – prenos (menších i väčších) súborov medzi používateľmi.

Dropbox je bezplatná služba, vďaka ktorej môžete mať neustále so sebou svoje dokumenty, fotky, videá a môžete ich jednoducho zdieľať. Po zaregistrovaní sa stačí stiahnuť malú aplikáciu a nainštalovať ju do počítača (dostupné pre Windows, Mac aj Linux).

Príncíp Dropboxu je veľmi jednoduchý. Tvári sa ako obyčajný priečinok, do ktorého keď dáte čokoľvek, automaticky sa to začne nahrávať na web a máte to prístupné nielen vo webovej verzii (čiže po prihlásení si môžete daný súbor stiahnuť z akéhokoľvek miesta na svete), ale prepojením s ďalšími počítačmi či mobilmi to môžete navzájom zdieľať medzi veľkým počtom ľudí. Na začiatok dostanete 2 GB (+500 MB, ak použijete môj odkaz), ale kapacita Dropboxu sa dá neustále rôznymi jednoduchými spôsobmi zvyšovať.

V Dropboxe si môžete vytvoriť ľubovoľné množstvo priečinkov a podpriečinkov. Každý z nich potom môžete zdieľať s ďalšími ľuďmi, ktorí Dropbox používajú. Čo teda v prípade, ak chcete poslať väčší súbor (súbory), ktorý sa nezmestí napr. do mailu alebo sa nechcete zdržiavať jeho nahrávaním na rôzne úložiská typu Ulož.to?

Pre tento účel je predvytvorená zložka Public. Čokoľvek do nej pridáte, sa tiež automaticky nahrá, ale zároveň sa dokážete (pravým klikom) dostať k odkazu na tento súbor. Odkaz potom jednoducho pošlete mailom, cez chat, zdieľaním na Facebook alebo kdekoľvek na web. Takto môžete zdieľať naraz aj niekoľkogigabajtové súbory, dokonca aj celý film.

+ jednoduchá inštalácia
+ žiadne zbytočné nastavenia
+ zadarmo
+ zdieľať môžete súbory aj celé priečinky
+ skvelé na posielanie veľkých súborov
+ nahrávanie (upload) na pozadí
+ 2 GB + 500 MB voľného miesta na začiatok
+ kapacita sa dá neustále zvyšovať
+ multiplatformová služba

–  pre nenáročných používateľov žiadne nevýhody

Ak vás služba zaujala a chcete ju vyskúšať, môžete sa zaregistrovať kliknutím na toto tlačidlo – ja i vy dostanete 500 MB ku svojej kapacite zdarma. Ako poďakovanie pomôžem každému, kto by mal s Dropboxom nejaký problém – stačí napísať komentár pod článok.

Chcem sa zaregistrovať a získať 500 MB naviac

10 comments
 1. Len doplním, že služba cx.com funguje na podobnom princípe a ponúka až 11GB. Zatiaľ som ale nezistil či a ako sa dajú nastaviť adresáre ako Public, viem ich len zdieľať s konkrétnym človekom.

 2. Fajn služba na sdílení. Má jisté renomé, takže asi nehrozí smazání dat jako třeba u ulož.to Akorát upload mi jde trochu pomalu, ale to je asi spíše připojením.

 3. Je pravda, že súbory sa nenahrávajú tak rýchlo ako pri klasickom uploaderi. Ale je to asi daň za to, že nahrávanie prebieha na pozadí (= netreba si ho všímať a mať otvorené napr. okno prehliadača a pod.). V nastaveniach ale tuším býva defaultne limit upload automatically, pri zmene na “don’t limit” je to ešte o čosi lepšie -> nahrávanie získava väčšiu prioritu.

 4. Je to zatial asi najlepsie co som nasiel na zdielanie suborov. Pouzivam to:
  – pri praci s asi 6 kolegami na roznych projektoch
  – zdielam faktury uctovnicke
  – mam to nainstalovane na telefone, cize staly dostup k suborom
  – a este zopar dalsich specifickych uloh.

  Paci sa mi ten bonus – uz mam skoro 11 GB :)

 5. ahojte, poradite mi? Vobec sa v tom neviem zorientovat…ako tam vlozim video? pise mi to, ze max 300MB ale pri tom mi to ukazuje, ze mozem 2 GB..dakujem za radu

 6. Dropbox vytvori v pocitaci precinok dropbox, do ktoreho si mozete dat cokolvek. (synchronizuju sa 2 gb), mozete si v nom vytvorit aj vlastne priecinky, priecinok public zase zabezpeci, ze co tam date, tak mate aj s verejnym linkom (mozete ho niekomu poslat na stiahnutie).

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

You May Also Like