iPad mini – princ medzi tabletmi

iPad mini sa u nás (rovnako ako vo svete) predáva iba 4. deň, takže ho zatiaľ majú len presvedčení fanúšikovia. Medzi nich patrím aj ja.

O menšom iPade sa dlho hovorilo, takže pri uvedení ním nebol nikto prekvapený. Nesprevádzajú ho také rozpačité reakcie ako prvý iPad, podrobený vtedy značnej kritike – o jeho užitočnosti sa viedli siahodlhé debaty. Veď dnes je tu už 4. generácia a tablety ako iPad zažívajú svoju zlatú éru.

Pred dvomi rokmi som si dala doviezť prvý iPad ešte z Ameriky. Páčil sa mi, zdal sa mi to skvelý zábavno-pracovný nástroj, niečo perfektne medzi Macom a iPhonom, ideálne na cesty či na takový to domácí žvýkání. Pred rokom sa situácia zmenila – z pracovných dôvodov som si kúpila 11” Air, a iPad zrazu ostal na bočnej koľaji. (Keď som niekam išla, oplatilo sa mi viac zobrať Air s plnohodnotným systémom ako iba o palec menší iPad.)

Vymeniť starý iPad (na ktorom už nešiel ani iOS 6) za nový, menší, aj keď nie oveľa výkonnejší iPad Mini mi dávalo zmysel hlavne pre jeho rozmery. Plocha jeho obrazovky je veľká asi ako 3 x iPhone 5, čiže je hlúposť povedať, že je to len prerastený telefón. Na druhej strane je to asi len polovica z objemu 11” Airu, takže úspora miesta je tam jasná a hmotnosť oproti Airu iba tretinová. Tiež sa s ním lepšie manipuluje v bežných domácich podmienkach – v mojej veľkej posteli sú vždy nahádzané knihy, ktoré práve čítam a Mini sa tvári ako jedna z kníh. Niekomu sa tiež nepozdáva úzky rámček po stranách displeja – ja sa na to dívam inak: keďže displej zaberá čo najväčší priestor, mám pocit, akoby som držala ten obsah v rukách, a to je fajn pocit. Treba počítať s menšími ovládacími prvkami na displeji i s menším home buttonom (identický ako na iPhone), ale neznamená to, že sa zrazu nemôžete do ničoho trafiť. Ak dokážete komfortne používať 3x menší iPhone, na Mini je to len otázka zvyku.

Najdiskutovanejší na iPade Mini je asi displej. Jedni kričia, prečo nemá Retinu, druhí chápu, že Retina by zvýšila už aj tak dosť vysokú cenu a znížila výdrž batérie. Prikláňam sa k druhej skupine, hoci Retina je super a iPhone si bez nej neviem predstaviť. Realita je taká, že ak sa na iPad Mini nedívam z piatich centimetrov, rozdiel nevidím. Možno bude o jednu-dve generácie Retina na iPade Mini samozrejmosťou, no určite nebude práve ona rozhodujúcim dôvodom pre upgrade (tak, ako som nepotrebovala switchnúť z iPadu 1 na 3).

Z hier som stihla zatiaľ vyskúšať moju obľúbenú Bubble Witch Saga a Need For Speed Most Wanted. Opäť platí, že menšie rozmery budú fajn pri hrách, kde sa s veľkou doskou iPadu trochu horšie manipulovalo (napr. pre závodné hry je Mini ako stvorený).

iPad mini je princom medzi tabletmi. Nie je kráľom, tým je bezpochyby iPad 4. Objektívne na iPad 4 nemá zatiaľ žiadny Samsung, Surface ani Nexus – ak aj nie parametrami, tak určite previazanosťou s desktopovým ekosystémom a veľkým Appstorom. V porovnaní s Minim stále vyhráva v parametroch a tiež v mnohých prípadoch, kde sú menšie rozmery Miniho skôr kompromisom (napríklad pri čítaní časopisov). Predpokladám, že to sa v budúcnosti vyrovná a ako sú 11/13-palcové Airy alebo 13/15-palcové MacBooky Pro, bude raz skrátka možnosť vybrať si 7,9/9,7-palcový iPad.

Ak som na niektoré otázky neodpovedala dostatočne, pýtajte sa ešte v komentároch.

12 comments
 1. Nesúhlasím, že menší displej je len otázka zvyku. Argument iPhonu neobstojí, lebo UI iPhone Apps je prispôsobené malému displeju a Apps pre iPad mini menší displej neriešia, len sú všetky ovládacie prvky zmenšené.

 2. A ešte malá faktická poznámka. Počtom aplikácií sú si Google Play a Appstore vyrovnaní, obaje spoločnosti uvádzajú počet cez 700 000. S tým rozdielom, že Google začal aplikácie poskytovať o rok neskôr ako Apple. Čiže toto číslo dosiahol v kratšom časovom úseku ako Apple. Z čoho sa dá predpokladať, že takto o rok už bude Appstore dobiehať Google Play. Ale to sú len teoretické úvahy.

  A ešte k vete: “Objektívne na iPad 4 nemá zatiaľ žiadny Samsung, Surface ani Nexus…” Ťažko sa mi verí tvojej objektivite, ak si ani jeden z menovaných tabletov nedržala v ruke a nepoužívala si ich aspoň pár dní.

  Ak máš rada Apple, nič proti tomu. Len si netreba vymýšľať. ;)

 3. Michael: tak nesúhlas. :) Možu byť prispôsobené, ale určite nie sú na Mini menšie ako na iPhone. A nie je to argument, iba názor.

  Monča: to je môj neologizmus :D Ale inak vlastne ani nemám rada slovo ekosystém používané v súvislosti s IT.

 4. Je pravda, že niektoré veci, ktoré uvádzam, nie sú z mojej skúsenosti. Vychádza mi to tak pri sledovaní zahraničných recenzí alebo keď vidím videá z reálneho používania. Ja proti iným tabletom nič nemám – a uznávam, že môžu niekomu rovnako dobre alebo aj lepšie plniť to, čo mne plní iPad. Ale z toho, čo sa vo svete píše, vychádza, že iPad je zatiaľ naozaj kráľ. Podobne pri aplikáciach Google Play a Appstore – nejde o počet, ale o kvalitu. Ak z tých 700 000 vytriedime tie, ktoré sú naozaj kvalitné, funkčné, a dobre vyzerajúce (z každého obchodu len malé percento), som si istá, že Appstore by mal navrch.

 5. Dakujem za recenziu. Tiez rozmyslam nad kupou Airu a trochu sa obavam, co bude s velkym iPadom.
  Da sa na tom Minim dobre citat? Ja uz starnem a slepnem :-)

 6. Apple tablety sú oproti ostatným tabletom aj objektívne lepšie – stačí porovnať napr. kvalitu Retina displeja, výdrž batérie, kvalitu zhotovenia či použitých materiálov. Som presvedčený, že Retina displej je určite lepší ako displej Samsungu (napriek jeho softvérovým vylepšeniam zobrazenia), a plast sa nikdy nebude môcť porovnať s hliníkovým unibody prevedením iPadu.
  No a moja osobná skúsenosť s najnovším Samsung Galaxy 10.1 je jasná – je to zaujímavý stroj, ale ak pri použití bežnej aplikácie Notes a skicovaní prichádza k oneskoreným reakciám (cca 1 sek. po dotyku), tak ako sa bude takýto tablet správať pri náročných aplikáciach? Nehovoriac o (ne)stabilite systému Android, na ktorú poukazujú samotní Android užívatelia.
  Na druhej strane – s kvalitou aplikácií v App Store by som si v poslednom čase nebol až taký istý; je pravdou, že mnohé appky pre iOS sú legendami, na GooglePlay si našiel svoje miesto medzi svetovými vývojármi a myslím si, že v tomto sú obe platformy asi vyrovnané – ale to je iba môj pocit, nemám to čím podložiť.

 7. Vďaka Monika, tento článo mi zodpovedal otázku “Prečo by sakra niekto uvádzal tablet ktorý je len o dva palce menší ako iný jeho úspešný produkt?” Vidno to už z obrázka, je to pocitovo úplne inde. :-)

  Zaujímali by ma ešte také praktické veci, že reálna výdrž (pripojený na WiFi, Facebook, internety, nejaká hra) a potom výkon. Vieš nejako skúsiť napríklad GarageBand alebo iMovie ako sú na tom? Prípadne inú, objektívne náročnú aplikáciu?

  Aplikácie, ktoré mám pre iPhone a existujú aj pre iPad musím kupovať ešte raz?

 8. Výdrž ti poviem až po niekoľkých dňoch, teraz ho síce dosť zaťažujem, ale tiež je každú chvíľu na kábli, lebo stále niečo synchronizujem. Ale počítam, že na tom bude dobre – ja som ani na starom iPade nemala s baterkou problém. Udáva sa nejakých 10 hodín, čo prakticky znamená, že keď by som ráno odišla z domu s nabitým, tak do večera vydrží. Samozrejme, asi keby som sa 10 hodín hrala NFS tak to asi nie :), ale pri takom bežnom používaní. Všetky tie Apple aplikácie (iMovie, Garageband, iWork a pod.) sú pre iPhone aj pre iPad, takže ak ich máš kúpené, automaticky sa budú na iPade spúšťať v tej väčšej verzii.

 9. ja som vlastnikom mbp 13 a prave uvazujem ze ho predam a kupim si ipad 4, lebo mam aj stolny pc ktory vyuzivam najcastejsie a mbp som chcel hlavne pre mobilitu .. ale nakoniec sa mi nechce casto ani ten nosit, pricom jeho vaha nie je az tak velka .. preto ma zaujalo ako ste napisali, ze radsej ste si kupili mba 11 a nosite ho namiesto ipadu .. mozem sa opytat preco ? chapem ze ma plnohodnotny system, ale neviem si celkom predstavit co ine tam je take potrebne ? pages,keynote a numbers su aj v ipade .. okrem toho celkom ma zaujal samsung ativ smart pc .. nejak sa to tu na slovensku neriesi, ale je to dost vyrazny pokrok

 10. Ono je dosť vecí, ktoré sa zdajú byť samozrejmé, ale predsa na iPade vôbec alebo len ťažko realizovateľné. Už len priložiť prílohu do mailu môže byť problém, nehovoriac o nahrávaní súborov (v rámci Červeného pera musím korektúru uploadnúť do systému). Takisto korektúru neurobím v Pages, ak mi niekto pošle naformátovaný Word. A to je len zopár vecí, čo mi narýchlo napadli…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

You May Also Like