Ako si vybrať prvý Mac?

Apple už dávno nie je v našej krajine neznámou značkou. Nielen skalných fanúšikov si získal konceptom hudobných prehrávačov, neskôr legendárnym iPhonom. Keď človeka nadchne filozofia Apple a zistí, že tento koncept ukrýva aj notebooky a desktopy, môže začať premýšľať, či by jeho budúcim počítačom nemohol byť práve Mac.

Tých východísk, prečo o Macu začať uvažovať, môže byť veľa. Takisto je veľa ľudí a každý má iné potreby. Keďže som vyskúšala takmer všetky typy Macov, ktoré sa v súčasnosti vyrábajú, poradím vám, aký Mac je určený pre vás. Najskôr si však položme základnú otázku:

Kedy vôbec rozmýšľať o Macu?

Existuje skupina ľudí, ktorá, či už je jednoduchšie ovplyvniteľná, alebo jednoducho sa nad kúpou počítača nemusí z finančných dôvodov špeciálne zamýšľať, urobí kúpou Macu chybu. Takto sa veľakrát stane, že si kúpia alebo dostanú Mac preto, lebo sa im páči, ako vyzerá a že je to niečo iné. Tá inakosť ich rýchlo omrzí a Macu sa rýchlo zbavia. Poradím vám, kupujte si Mac až vtedy, keď viete, do čoho idete.

Z výkonového hľadiska ide pre bežného užívateľa o nadštandardný stroj, pretože symbióza hardvéru a sofvéru je tu naozaj na vysokej úrovni. Programy nájdete rovnaké alebo veľmi podobné, na aké ste zvyknutí. Problém je ešte stále s MS Office, pretože nie je slovenčine a kontrola slovenského pravopisu tiež nie je dokonalá, čo môže pre mnohých predstavovať veľký problém. Systém v poslednej verzii (10.7 Lion) je možné mať v češtine, najbližšia aktualizácia by mala dokonca obsahovať priamo slovenčinu. Pripravte sa aj na to, že vašu peňaženku nezaťaží len nákup Macu, ale aj príslušenstva. Klávesnica, myš, rôzne kábliky, ale aj puzdrá a pod. sú drahšie, ako by ste čakali. Žiaľ, je to ešte stále daň za luxusnosť značky Apple.

Kilo mobilnej elegancie

MacBooky sú väčšinou prvým Macom, ktorý si ľudia kupujú. Doba stolových počítačov už pominula, notebooky sa kupujú aj ako základný počítač do domácnosti, čo nie vždy musí byť rozumné rozhodnutie. Hoci sú notebooky už väčšinou rovnocenným partnerom stolovým počítačom, predsa hľadieť do veľkého a malého displeja je po čase riadne cítiť. Apple má v ponuke notebookov MacBook Air (v 11 a 13-palcovej verzii) a MacBooky Pro (13, 15 a 17-palcové). Kolekcia Pro už dávno neponúka notebooky len pre profesionálov, hardvérovo sú nadštandardom, a preto v ktorejkoľvek verzii budú dobrou voľbou pre ľudí, ktorí potrebujú plnohodnotný počítač na prenášanie.

MacBook Air je malý, ľahučký notebook s rýchlym (ale málokapacitným) SSD diskom. O jeho výkon sa opäť obávať nemusíte, aj najnižší model je spoľahlivý a rýchly. Ak vám nebude stačiť kapacita disku, musíte si nosiť so sebou prenosný disk alebo väčšie USB. Do 11-palcového displeja vás tiež nebude baviť pozerať celý deň. Ak už iný počítač nemáte, porozmýšľajte, či vám tieto obmedzenia nerobia problémy. V opačnom prípade investujte do o kilo ťažšieho Macbooku Pro. Air je správnou voľbou v prípade potreby sekundárneho notebooku, napríklad ak doma máte stolový počítač a musíte pracovať aj na cestách. Vtedy vám nízka kapacita disku ani malý displej prekážať  nebudú a jeho kompaktnosť bude veľkým plusom.

Výkon na stole

Desktopové Macy sú typovo špecifickejšie, ako notebooková kolekcia. Mac Mini, iMac a Mac Pro by sme mohli pokojne charakterizovať podľa dojmu, aký na nás urobia. Mac Mini je malá biela krabička, ukrývajúca veľký potenciál. Stačí k nej pripojiť monitor a ďalšie periférie (klávesnicu a myš) a je z nej plnohodnotný počítač. Ak ste monitorovo nenároční, je to najlacnejšie riešenie kúpy nového Macu. Výkonovo je veľmi príjemný už základný model a myslím, že toto je najideálnejší Mac do domácnosti – malé rozmery, takmer nulová hlučnosť, solídny výkon, možnosť prispôsobiť si periférie. Ak ste náročnejší a páči sa vám komplexný vzhľad iMacu, ten je voľbou úplne ideálnou. V monitore sa ukrýva celý počítač. Mac Pro je najvýkonnejším Macom, určeným (aj cenou) takmer výlučne pre profesionálne využitie.

Mac vs. iOS

iPad s iOS (momentálne vo verzii 5) riadne zamiešal karty na trhu – veľa ľudí sa rozhoduje, či im bude stačiť pre základné veci iPad (internet, multimédiá, dokumenty), alebo majú investovať do ultraprenosného Airu dvojnásobnú sumu. Ako majiteľka oboch zariadení musím skonštatovať (hoci už to písali mnohí predo mnou, no vy ste im možno neverili), že iPad ako taký nie je určený na prácu v zmysle vytvárania čohokoľvek. Ak ste trpezlivý, napíšete na ňom aj dlhší text, ale celkovo manipulácia so súbormi je tu dosť sťažená. Jednoduchosť je v tomto prípade na obtiaž.

Záver

Ak si odmyslíme vyššiu cenu, Apple dokáže uspokojiť potreby a počítačové nároky takmer každého. Pre začínajúcich Mac používateľov je vhodný Macbook Pro v základnej konfigurácii, príp. Mac Mini alebo menší iMac. Mac si obľúbite, ak máte rádi jednoduchosť a potrebujete počítač používať, nie sa oň starať. Pripravte sa na to, že budete musieť urobiť zopár kompromisov a občas sa prispôsobiť systému. Filozofiou Applu je Think Different, čo nie každému musí vyhovovať.

8 comments
 1. Dobry clanok! Mna prestalo bavit sledovat vykon HW, ci mam dost pamate, dobru graficku kartu a pod. a to sa pohybujem v oblasti IT. Kupil som Mac a popravde ani neviem aky tam mam procesor, jednoducho veci nainstalujem a oni idu. Tak isto ziadna nutnost pravidelnych polrocnych reinstalacii a podobne. Viem za co platim. Paci sa mi ze technika sluzi mne a nie ja nej.

  Naviac Apple ma naucil za SW a HW platit, co beriem ako pozitivum.

 2. Pekný článok.
  Mám rovnakú skúsenosť ako Fero. Viem za čo platím, viem že to funguje, neriešim prečo to funguje. Jednoducho to používam a funguje to. Práve to je pre mňa pridaná hodnota Apple výrobkov, za ktorú som ochotný priplatiť si v porovnaní s inými platformami.

 3. Ak vám Windows funguje spoľahlivo, určite nemeňte. Ako majiteľ Apple si dovolím tvrdiť, že Windows 7 je ďaleko pred Snow Leopard alebo tým nešťastným downgrade Lion. Škoda, no.

 4. Vitame nazor aj z opozicneho tabora ;) Mohol by si Petko vysvetlit, ake dovody ta vedu k takemu tvrdeniu (cisto informativne)? Vzdy som rozmyslala, co ta viedlo k tym roznym update vyjadreniam na Twitteri :).

 5. Pretože sa mi ešte nikdy nepodarilo rozbehať Bluetooth Tethering MacBook Pro – iPhone (popravde, pred iOS5 sa mi ani nepodarilo pripojiť iPhone k MBP cez Bluetooth), ináč takto sa “zapína” Bluetooth na Macu: http://www.youtube.com/watch?v=H_HNcOX9rkI, potom pre toto: , tiež pre toto: (3155 aplikácií??? Mimochodom, celý ten upgrade na iOS5 prebehol bolestne, s chybami a stratou dát). A tiež preto, lebo tí blbci povolili dať iOS5 na 3GS, ktorý očividne nestíha. Potom preto, že k výrobcom deklarovaných 7 hodín na baterku sa mi v živote nepodarilo ani len priblížiť sa, ďalej preto, že Low battery na Magic Mouse mi začne ukazovať 10 minút pred tým, než sa úplne vypne, pretože sa mi pravidelne stáva že keď zaklapnem veko MPB a náhle ho ešte potrebujem otvoriť tak sa mi celý systém “otočí” (zaklapnutý – zapnutý, otvorený- vypnutý) a treba čakať niekoľko desiatok sekúnd kým sa to dostane do normálu, pretože Safari je nepoužiteľný moloch, pretože Lionom robia s relatívne slušného systému hračku a zavedením App Store spravili s jednoduchého “klik na download” peklo pri sťahovaní aplikácie.

  To len tak v skratke. Možno má aj Windows nejaké podobné muchy, neviem, v každom prípade existuje pre Mac OS X niekoľko skvelých aplikácií bez ktorých si prácu neviem predstaviť a tak jeho nedostatky (nie celkom potichu) trpím. :-)

 6. Tak dovolim si nesuhlasit. J asom na mac presiel minuly rok a toto co si vymenoval sa mi zda ako zly sen. Bluetooth mi ide bez problemou aj internet sharing mam 3GS s ios5.01 bez problemu na macu mam lion. Instalacia cez appstore je jednoducho genialna vec pokial nakupujes aplikacie jednoduchsie to uz asi ani nejde. Delkarovana vydrz baterie ti na windowse nevydrzi tiez. Pri zatvoreni sa notebook uspi pretoze nasava vzduch cez klavesnicu a pri zatvoreni nema dokonaly privod vzduchu. Aboslutne ma iritovalo na windowse pouzivanie trackpadu to bol pre ma horor pouzivat dve ruky. Tu je to nieco neskutocne tak dokonale ovladanie nema spracovane nikto.

 7. Petiar
  Z vášho komentu sa mi najskôr urobilo ťažko, no zároveň mám chuť sa nad vašou neschopnosťou zasmiať :). Problém totiž nespočíva v samotných produktoch (vychádzam z defaultných nastavení). Mám iMac (Lion), Macbook Air (Mountain Lion) a iPhone 3GS (s “neskutočne náročným iOS5” – haha – ktorý mimochodom funguje výborne) no všetky vami uvedené “nedostatky” mi skutočne nič nehovoria (odhliadnuc od výdrže batérií v Magic Mouse – s tým musím súhlasiť). A teraz dôležitá pripomienka: UPGRADE NA iOS5 NESPÔSOBUJE STRATU DÁT!!! ak ste o nejaké dáta prišli, tak jedine VAŠOU VLASTNOU CHYBOU. Toto by bol veľmi dlhý koment a asi by moc nemalo zmysel sa tu hádať – čo nie je podstata môjho komentáru. Musím však napísať, že sám som spokojný s funkčnosťou a spoľahlivosťou Windowsov 7 (používam ich v práci), ktoré sú podľa mňa veľmi dobre odladené. Windows aj Mac majú svoje výhody aj nevýhody a je na samotnom užívateľovi, ktorý si vyberie. Ja preferujem Mac. Som ochotný prižmúriť očko nad niektorými (z môjho pohľadu nie ideálnymi) riešeniami z dielne Applu, naopak možnosti synchronizácie iPhonu s Macom si ma veľmi podmanili a ideálnejšie riešenie som nenašiel ani u konkurencie (aj keby nešlo práve o iPhone). Pozitívnych skúseností z desiatkového radu operačných systémov od Applu mám však viac, no nebudem to tu všetko rozpisovať.
  Možno by som toto všetko napísal v miernejšom tóne, no práve vaše tvrdenie mi skoro vypichlo oko :)

 8. tiez som si zaobstaral najprv iMac a teraz na vianoce aj nový air v 13 palcovej verzii ä (v rakuskom mediamarkte ho mali za specialnu cenu 999 eur, tak som neodolal) a musim povedat ze su to genialne pristroje.

  Ak teda nie ste gamer, to by ste nadavali :) ale na standardnu kancelarsku pracu mi vyhovuje skvele a najviac ma potesilo to, ze ho absolutne nepocut, co je oproti predchadzajucemu notebooku od HP, ktory hucal ako lietadlo naozaj prijemna zmena.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

You May Also Like