You are PC. And I’m a Mac. III. časť: Telefón je na telefonovanie, iPhone na iphonovanie

Ak existuje nejaký hlavný dôvod, prečo sa firma Apple dostala do povedomia ľudí už aj u nás na Slovensku (pred pár rokmi ju tu poznalo len zopár nadšencov), tak je to určite iPhone. Hoci sa technické povedomie na Slovensku stále zvyšuje, stále ešte nie je prirodzené, aby mal každý človek počítač, nehovoriac o pripojení na internet.

Vo svete mobilov je to už inak. Mobil má už malé dieťa i starý dedko, o mladých a ľuďoch v produktívnom veku ani nehovoriac. Každý má mobil, či už ho chce alebo potrebuje. Vynechajme ale deti i starých ľudí, pre ktorých sú určené a mali by stačiť úplne obyčajné mobily, tzv. low-endy, čiže telefón, ktorého hlavnou úlohou je, aby sa z neho dalo jednoducho volať, prípadne napísať správu. Všetci ostatní, či už podvedome alebo cielene hľadajú niečo lepšie, niektorí štýlové, iní manažérske telefóny, niekto potrebuje machrovať s dotykovým displejom, ostatným stačí klasika. A potom je tu ešte – iPhone.

iČlovek s iVecami v iPhone

Moje predchádzajúce články neboli mienené ako  kampaň proti iným systémom ako je Apple a Mac OS X, ale musím uznať, že boli veľmi silno propagačné. O iPhone takto nechcem písať. Som totiž toho názoru, že na rozdiel od Macov je iPhone telefón len pre určitú, aj keď nie malú skupinu používateľov. Aký je ideálny majiteľ iPhonu?

 1. Má doma Mac.

  Áno, samozrejme, viem, že iPhone sa dá používať aj s Win PC, že iTunes (ako hlavný synchronizačný nástroj) je už dávno program aj pre Win. Ale: vieme dobre, že pod Windowsom sú aj iné a možno omnoho lepšie programy na organizovanie a prehrávanie hudby ako iTunes. Ja sama som kedysi iTunes skúšobne používala, ale išlo mi to na nervy, a tak som sa vrátila ku PC klasike. Na Macu je to určite najlepší program, ale tiež ak by nebolo programov ako Coverstream alebo GimmeSomeTune, tak by to až také ideálne nebolo. Ďalej nemôžem nespomenúť synchronizáciu s Addres bookom, iCalom, iPhotom, Safari, ale aj v rámci iTunes (kto na PC si dáva do iTunes filmy???). Určite to majú PC maniaci, ktorí veľmi túžia po iPhone nejako vymyslené a ošetrené, ale obávam sa, že oproti vstavaným Apple riešeniam dosť nešťastnejšie a úprimne – nezávidím.

 2. Má pripojenie na internet.

  Myslím tým na SIM-karte – buď ako zdieľané dáta z mobilného internetu, alebo špeciálne programy pre mobilný internet. Bez internetu je totiž iPhone vyslovene len iPod s možnosťou telefonovať (dobre, a esemeskovať, aby som mu neukrivdila).

 3. Potrebuje/chce telefón aj na niečo iné ako na telefonovanie a písanie SMS.

  Nesmejte sa, ono to nie je také nezvyklé. Mnoho ľudí stále používa telefón len na tieto dve veci, a nemusí to byť len nejaký Janko Hraško z Hornej Dolnej.

Takže ak sa čo len jeden bod k vám nehodí, nad iPhonom je zbytočné rozmýšľať. Predsa len, nie je to najlacnejší telefón, a tu nie je dôvod platiť za niečo extra, čo potom nevyužijete. Kúpte si kľudne nejakú Nokiu alebo Sony Ericsson strednej triedy za pár eur k paušálu alebo karte, a bude vám slúžiť rovnako dobre a rovnako dlho. Ja sama som bola dlhoročným používateľom Nokií a každá z nich mi slúžila veľmi dobre. iPhone mám asi 3 mesiace, ale ak by som ho aj nemala, kľudne by som pokračovala vo svojej nokiovskej tradícií, hoci spĺňam všetky 3 predpoklady majiteľa iPhonu…Ako som sa teda dostala k iPhonu ja?

Synchronizácia iPhonu s iTunes

Ajfounujeme

Kde bolo, tam bolo, bola raz jedna Monička a tej Moničke sa končil paušál v našej najružovučkejšej mobilnej spoločnosti. Ani nie tak z racionálnej ako z iracionálne potreby zmeny som sa tešila na ten deň, keď budem môcť vymeniť svoju cca rok používanú Nokiu 5310 Xpress Music za niečo iné. A hoci mi tento telefón úplne vyhovoval, povedala som si, že keď už mi ponúkajú možnosť zobrať si nový telefón (ktorý samozrejme zaplatím v ďalších faktúrach), tak si vyberiem niečo poriadne, čo budem opäť zo dva roky používať, až pokým nevynájdu telefón so solárnou batériou (alebo neviem čo by to mohlo byť o dva roky…). Problém nastal pri pohľade na pomerne úzku ponuku telefónov, kde ešte stále ponúkali Nokiu 6300, ktorú som si kúpila pred dvomi rokmi ako najnovší hit. Spomenula som, že som nokiový typ? Takže voľba musela byť jednoznačnej Nokia. A hoci chlapci na Macblog fóre mi radili iPhone, ja som bola vyslovene proti – nosiť takú veľkú šunku? Veď to ani do ruky nedám (ten mobil myslím ;))… Nadšenie vzrástlo, keď zázrakom ružový panter nasadil do ponuky Nokiu N79, moju vysnívanú, ktorú som obzerala už aspoň mesiac kde sa dalo. Je to dobrý telefón, zvláda všetko čo by smartfón zvládnuť mal. Naviac vyzerá dobre a podľa užívateľských recenzií bola takmer dokonalá. Moje nadšenie ale potom aj opadlo, keď som sa dozvedela, že táto moja vysnívaná Nokia by ma stála (pri takmer 20 € paušále) cca 250 €. A potom, už ani neviem ako, prišla ponuka na iPhone. Tie nie najlacnejší telefón, ale môj milovaný operátor mi ponúkol zľavu, kde ma ten potvorský telefón vyšiel len 1 €. A tak som sa aj ja stala majiteľkou iPhonu 3G.

Trošku reklamy nezaškodí

Pýtate sa, prečo som potom nepredala fungl nový iPhone a nekúpila si tú N79? Rozmýšľala som nad tým, príznám sa. A ešte stále rozmýšľam :). Ak by sa našiel niekto, kto by za iPhone vymenil N79, nech sa ozve :D a začne ma prehovárať  ;). Ale – asi by som už nemenila. Prečo je iPhone (ktorý naozaj nie je ideálny) toľkými ľuďmi milovaný, že sa kvôli nemu hádajú do krvi?

 1. Synchronizácia a integrácia v Macu

  – jedna z najsilnejších stránok iPhonu. Kto má Mac, má v iTunes všetku hudbu, v iCale udalosti, v Notes poznámky, v Addres booku kontakty, v iPhote fotky, v Maili maily :)… S iPhonom netreba rozmýšľať, čo si dať do telefónu. Čo mám v Macu, a chcem to mať so sebou, jedenkrát zakliknem (minútová robotka) a potom už len pri každom pripojení sa všetko automaticky synchronizuje. A nielen z Macu do “ajfonu”, ale aj naopak. Čiže ak pri počúvaní hudby na iPhone dám nejakej pesničke 5*, nájdem si to aj po pripojení v Macu. Ak získam nový kontakt, mám ho automaticky aj v Macu. Rovnako kalendár, fotky… skrátka všetko. Ja som strašne pohodlná, a pri zmene telefónu by mi toto asi najviac chýbalo. Typické applovské – “nestaraj sa o nič, len pracuj a zábavaj sa, my robotu spravíme za teba”. Samozrejme, spomenula som len applovské programy, ale platí to aj pre ďalších programoch, ktoré majú svoju desktopovú+iphonovú podobu, od čítačiek RSS, cez wordpressové rozhranie a podobne.

 2. Aplikácie

  – v Appstore existujú tisícky aplikácií, od využiteľných až po tie hlúpe, sú zadarmo, sú i platené, sú to hry, hudba, filmy.. všetko možné. Opäť všetko dostupné z jednotné prostredia iTunes, prehľadné a jednoduché. Kde sa na toto hrabú nejaké Nokia stores, kde je pomaly všetko platené a nič sa tam nedá nájsť?

 3. Ovládanie

  – používala som týždeň N97 (telefón s dotykovým displejom, z ktorého sa idú teraz všetci “pototo”). Po pár hodinách mi išiel na nervy, lebo ma strašne vytáčalo ovládanie, ktoré funguje na inom spôsobe ako iPhonové. Technické detaily nechám na odborníkov, naučila som sa jedine, že to je tzv. prítlakové ovládanie, čiže keď chcem niečo zvoliť, nestačí sa dotknúť, ale jemne potlačiť. No ta načo toto??? IPhone vyvinul svoje vlastné ovládanie, ktoré využíva elektrické napätie ľudského tela (ďakujem za info v komentároch). Čiže spozná, že ste sa dotkli displeja nie podľa dotyku, ale teploty vašej ruky. Ehm vlastne.. ako to funguje v zime? :D A tiež som neskúšala namiesto prsta použiť labku susedovho kocúra, prosím vás, to funguje aj na teplotu tela iných živočíchov? :D

 4. Rozhranie

  – v jednoduchosti je sila, a v efektnosti ešte väčšia. Nakoniec som si nechala to najlepšie. Je to video spred 2 rokov, keď Steve Jobs predstavoval vtedy ešte úplne prvý iPhone. Momentálne najnovší iPhone 3GS je v poradí 3 (oprava) podobou tohto najobľúbenejšieho telefónu všetkých čias. Teraz je to už pre mnohých niečo úplne bežné, vtedy to bola revolúcia. Všimnite si napríklad čas 1:40 a pozerajte, ako Steve Jobs ukazuje ovládanie iPodu (teda tej “pesničkovej časti). Ľudia boli úplne hotoví. To nebolo zdvorilé tlieskanie v štýle “no jasné Števko, čo nám to tu ty tlačíš kaleráby do hlavy, na čo nám to bude?” Nie, ľuďom sa to už vtedy páčilo – a páči sa im to doteraz.

…a foťák na fotenie

iPhone je snáď najdiskutovanejší telefón, aj keď hádajú sa kvôli nemu väčšinou len obmedzenci a tínedžeri, čo chcú mať super-bomba-mega-špica-ultra telefón na oslňovanie babeniek, a tak rýpu, do čoho sa dá. Je pravdou, že prvé generácie iPhonu mali mnohé nedostatky a zopár ich je stále aj teraz. Najviac každému vadí absencia dobrého foťáku, je pravda, že v tomto smere iPhone určite nevedie. Ja sama si občas prajem, aby sa mi podarilo odfotiť lepšie fotky. Je to ale asi otázka priorít, kto to myslí s fotením vážne, isto nefotí s mobilom. Na občasné fotky to s prižmúrením oka stačí. Veď keby mal iPhone dobrý foťák a ešte zopár vychytávok, bol by snáď už dokonalý :).

Záver

iPhone síce nie je ideálny telefón, ale o jeho prednostiach by sa dalo písať ešte veľmi veľa. Ak ma čítajú aj kolegovia slovenčinári, asi by ma nepochválili za nadpis tohto článku, ja však verím, že splnil svoju úlohu a zaujal vás natoľko, že ste článok prečítali až do konca :).

13 comments
 1. opäť mi nedá nerýpnuť :)
  1. jedná sa o kapacitný display kde je využívané el. napätie ľudského tela a nie teplota ( mimochodom skús ho ovládať mokrými rukami alebo v rukaviciach :)
  2. trvalo 2 roky kým bolo umožnené využiť iPhone ako modem, diktafón, atď.
  3. s mojím HTC mám synchronizáciu vyriešenú rovnako a nemusím inštalovať a obmedzovať sa iTunesami… navyše film spustím v akomkoľvek formáte a veľkosti ( takmer ) bez nutnosti konvertovania…
  4. iPhone je jednoduchý až moc, ja si chcem nastaviť telefón obrazu svojmu a nie mať niečo čo má každý a jedinou zmenou oproti iným je pozadie a zvonenie…
  5. jediné čo závidím sú hry, ale zas mám PSP takže…

 2. 1. preto som to nechcela velmi technicky rozoberat, na to su ine clanky..
  2. suhlasim
  3. ok v pohode :) ako som napisala, toto nie je propaganda iphonu ako najlepsieho telefonu na svete :)
  4. su ludia, ktori potrebuju xyz nastaveni a su ludia, ktorym stacia tie, ktore su. ja osobne som za jednoduchost, ked je toho vela, vacsinou to byva neprehladne. cest vynimkam.

 3. tiez mi neda nerypnut si
  http://www.latrine.cz/jak-me-napalilo-htc-a-microsoft
  1 preco by som mal iPhone ovladat mokrymi rukami,alebo v rukaviciach?
  2 aspon to bolo dotiahnute a funkcne,aj moja posledna nokia mala diktafon a nez som nieco nahral,tak som ju musel 2 krat restartovat
  3 kocka v prvom bode pise kto si iP kupi ma vacsinou doma mac a my co mame doma mac iTunes nemusime instalovat a urcite nas v nicom neobmedzuje
  filmy pozeram na zariadeni na to urcenych nie na mobilnom telefone,ale to neznamena ze to konvertovanie je nejaky problem
  4 v jednoduchosti je krasa (a hlavne uspora casu)
  5 :) doporucujem pozriet video
  http://toucharcade.com/2009/09/03/gamelofts-modern-combat-sandstorm-raises-the-bar-of-iphone-gaming/

 4. No nejdříve bych doporučil si přečíst nějaký ty fakta o iPhonu a potom teprve psát pravdivá moudra.
  iPhone jde ovládat i mrkví právě vyndanou z ledničky.
  iPhone 3GS je 3. obdobou tohoto telefonu. Nevím kde si vzala 4 (iPhone – někdy se mu říká 2G, protože neumožňuje 3G přenos, ale jen Edge (tedy 2G) přenos, iPhone 3G – který má většina lidí a iPhone 3GS)

 5. Pěkný článek, se vším souhlasím. Já sám sem už přes rok velmi spokojený uživatel iPhonu 2G 16GB a můžu všem doporučit a taky mi to nedá si nerýpnout =D taky mám Mac takže sem nemusel iTunes instalovat =D to jen tak mimo =) a k tomu nastaveni pokud by sis iPhone jailbreaknul, můžeš si ho upravit k obrazu svému. Omlouvám se za chyby píši z iphonu =) pozdravuji z čech.

 6. MacBook 2,4GHz + iPhone 3G = vše funguje jak má nemůsím nad tím stravit několik hodin abych něco rozchodil. Ocením jednoduchou funkčnost oproti možnostem různého hloupého nastavení (většinou krkolomného nastavování). Protě Think different. Get a Mac ;)

 7. 2Hans: Slečna sama píše, že nejde o technický článek ale spíše o úvahu, tyto drobnosti je dobré opravit, ale aspoň trošku slušně a hned neštěkat.

  2monicqa: Slečna, která má Mac, iPhone a umí o tom dokonce dobře psát? Nevěřím, musím vidět na vlastní oči. Dáme kávu? :-)

 8. David: dakujem ze si mi spravil bodyguarda – za to mas u mna tu kavu ;)
  btw: veelmi pekna stranka, preco som si ju nevsimla skor?

 9. Není zač;).
  Tu stránku, mluvíš na mě a myslíš iphonetips.cz? Není na webu až tak dlouho. Já tam píšu taky chvilku.

 10. monicqa – opat s graciou :)

  Starsi clanok, ale akosi som narazil na tvoj web… Snad by som sa len pripomenul, ze som bol jeden z tych , co monicqu na iPhone prehovarali :D Mozno by sa zisiel aj pridat link z macblogu :D

  Mal som takmer vsetky (aj tie najnovisie) Nokie, to iste plati o HTC (mal som ich asi 10 a aj tie najnovsie :)) ale U MNA jednoznacne vyhrava iphone.
  A dnes mozem povedat, ze aj v rodine. Zacinali sme s jednym iMacom, teraz mame macov doma 6 a 5 iphonov a 1 ipod touch :)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

You May Also Like