Moja láska ku knihám pretrváva už od detstva. Patrím ešte do tej generácie, kde čítanie bolo niečo tak prirodzené a “cool” ako počúvanie hudby. Táto láska mala vplyv aj na výber vysokoškolského štúdia, dnes som úspešne vyštudovaná slovenčinárka, pre ktorú bolo čítanie kníh každodennou milou povinnosťou. Nie som ale taký strašne konzervatívny zástanca klasických knih, a keďže moderná doba prináša nové spôsoby aj do tejto oblasti, som otvorená voči ďalších možnostiam.
Každý už asi počul alebo čítal v súvislosti s elektronickými čítačkami knih slová “Kindle” a “iPad”. Je veľmi zaujímavé, ako sa tieto dve zariadenia porovnávajú, vyzerá to tak, že porovnať Kindle s iPadom (ktorý ešte 95 % recenzentov ani nedržalo v rukách), je základom každej poriadnej Kindle recenzie.
Ja teraz absolútne nejdem riešiť to, o čo sa každý snaží – odpovedať na otázku “Čo je lepšie?” Nejdem vás prehovárať ani odhovárať od jedného ani od druhého. Chcem len upozorniť na to, čo sa vlastne porovnáva.
Kindle je zariadenie, ktorého hlavným a v podstate jediným účelom použitia je čítanie kníh. Áno, obsahuje aj jednoduchý prehliadač (kvôli možnosti nákupu kníh cez Amazon) a nejaký experimentálny hudobný prehrávač + zo 2 hry. Knihy sú ale na prvom mieste, a teda všetko je prispôsobené tomu, aby sa vám pohodlne čítalo a ostatné ste nejako pretrpeli (napr. klávesnica je z tvrdého plastu, používaného na starších mobiloch, určená pre písanie kratučkých textov).
iPad je multimediálne zariadenie – na surfovanie na webe, čítanie kníh, počúvanie hudby, pozeranie videa, fotiek, používanie aplikácií, hranie hier…
Používatelia Kindlu produkujú naozaj skvelé a pútavé recenzie. Priznám sa, že v tomto období veľkého boomu Kindlov som aj ja pár sekúnd rozmýšľala nad tým, či doňho neinvestovať. Tu je zopár dôvodov, ktoré ma ale od kúpy odradili:
- E Ink Pearl – displej použitý v najnovšej Kindle čítačke, je vraj výborne čitateľný hocikde, kde sa nachádza zdroj svetla, a dokonca i na ostrom slnku. LCD displej iPadu síce zdroj svetla nepotrebuje (môžete čítať aj potme), horšie je to už s čitateľnosťou na priamom svetle (rozumej vonku na slnku), na pláži je v podstate nepoužiteľný. No ruku na srdce – koľko percent času v roku venujeme čítaniu knih na pláži? Ja dokonca nečítam ani na slnku, nerobí mi to dobre na oči, odhliadnuc od toho, či by to mala byť papierová kniha alebo elektronická čítačka. Využijem skôr podsvietenie, aké ponúka iPad a nemusím už pri zamračenom počasí zapínať malú lampičku či sedieť priamo pri okne.
- Malý displej a monochromatické farby – neodmietam čítanie klasickej beletrie prostredníctvom čítačky, no jej hlavné využitie pre mňa vidím skôr pre ebooky z oblasti grafiky a IT, časopisy, články z RSS a pod. Všetko vymenované ponúka a niekedy dokonca vyžaduje farebný obsah a dĺžka súvislého čítania sa nepočíta na hodiny (vlastne, už ani nepamätám kedy som naposledy čítala v kuse niekoľko hodín).
- Jednostrannosť zamerania – nepáči sa mi, že Kindle zvládne robiť iba jednu vec – aj keď ju zvláda určite dobre). Áno, iPad je 3,5-krát drahší ako Kindle, ale beriem do úvahy, čo všetko za tú cenu ponúka.
Spomínané dôvody sú čisto subjektívne. Ja som si osobne pri výbere zariadenia “aj na čítanie” vybrala iPad. Nie z čistej lásky k Applu, ale preto, že ponúka funkcie, ktoré využijem. Myslím si však, že Kindle je výborné zariadenie pre svoj účel, a odporúčam ho každému, kto sa o elektronické čítačky zaujíma a ostatné nepotrebuje.
Treba mať len na pamäti – a to je aj posolstvo tohto článku, že hoci obe zariadenia spája 1 rovnaká funkcia, v zásade sú určené pre iné cieľové skupiny a nemajú tendenciu navzájom súperiť. Kindle je pre tých, ktorí potrebujú denne čítať veľké množstvo klasických textov, iPad pre komplexnú konzumáciu a prácu s multimédiami (a popritom aj pre čítanie). Nie sú to 2 kohúti na 1 smetisku, ale 2 kohúti na 2 smetiskách. Záleží len, do ktorého “smetiska” patríte vy :).
4 comments
A jak bys hodnotila obsah? Tz. Vyber dostupnych knih (hlavne v cz/sk) pro obe zarizeni?
CZ/SK knihy asi nema zmysel hodnotit, pokial viem, na Amazone su knihy len v anglictine, v iTunes Store mozno par ceskych, ale to ani nestoji za rec. Co sa tyka ale celkovej databazy knih, amazon je na tom urcite lepsie. Ich databaza je niekolkokrat vacsia ako je zatial v itunes. do buducna sa u nas trh s nasimi knihami rozsiri vdaka martinusu, uz do konca roka maju prist prve ebooky, a myslim ze sa spominal epub format /ipadovy/, no myslim ze nase ebooky budu vhodne pre obe zariadenia. este raz zdoraznujem, ze kindle je vhodny pre citanie klasickych ciernobielych knih (text, max. jednoduche nacrty, schemy, tabulky). ja osobne mam z roznych zdrojov ale velku databazu pdf, doc knih ktore cakaju na prevod do epub, a kopu stiahnutych pdf ebookov. nie su sice uplne idealne ani v ipade, ale vacsi displej je urcite vyhodou.
S knihami je to, řekl bych, tragické. A vůbec nejde o iPad / Kindle, ale o to, že v ČR nikdo knihy převádět nechce. Čemuž se nemůžeme divit, tištěná kniha se ukrást “nedá”, zatímco cokoli v digitálním formátu ano.
Otázkou je, kolik lidí si knihy půjčuje a zdali by to i přes to všechno nezvedlo zisky.
Myslím, že by sa to poriešilo zaujímavou cenovou politikou. Som síce malý vydavateľ takmer na voľnej nohe, ale vidím trochu do toho, aké sú náklady na tlač kníh. Samozrejme, sú tu ostatné náklady na prácu okolo knihy, ale ak by sa odčítali všetky náklady spojené s tlačou a distribúciou tlačenej knihy, boli by sme zrazu na úplne inej sume. Hodím to len tak od oka, ale keby som mala možnosť niektorú knihu kúpiť v tlačenej verzii za 12 eur a ebook za 4 €, určite by som nemala “potrebu” ju kradnúť. Keby ale ebook stál rovnako ako tlačená kniha, to je už niečo v neporiadku.