Ako som sľúbila, tu pokračuje zoznam dôležitého softvéru pre každého dizajnéra pracujúceho v prostredí Mac OS X.
V prvej časti sme si predstavili hlavné grafické aplikácie – balík Adobe CS4, manažérov fontov FontExplorer/FontCase, programy na tvorbu webu Espresso a CSSedit a pomocný textový editor Bean.
Dnes to budú doplňujúce nástroje a menšie utilitky, ktoré neslúžia pri samotnej tvorbe, ale mali by vám ju uľahčiť a spríjemniť tak, aby mala vaša kreativita hlavné slovo a nemuseli ste sa zaoberať nepodstatnými maličkosťami.
6. Transmit
Je to snáď najobľúbenejší FTP klient pre platformu Mac. Využijete ho nielen ako tvorca webstránok (kde je snáď neodmysliteľný), ale aj pri iných grafických činnostiach či pri udržiavaní svojho osobného portfólia. FTP klient je nástroj už zabudovaný do mnohých programov (a má ho aj minule spomínané Espresso či Adobe Dreamweaver). Niektorí sa ale neradi spoliehajú na takéto riešenie alebo z iných príčin potrebujú plnohodnotného FTP klienta. Transmit môžem iba odporučiť.
Ponúka pohodlné dvojpanelové riešenie:
Podporuje drag&drop dokonca aj cez Dashboard, umožňuje spravovať viacero spojení v jednom okne – jednoducho všetko, čo by ste očakávali a ešte oveľa viac. Podrobný zoznam funkcií nájdete na stránke výrobcu.
(Pozn.: Alternatívou k platenému klientovi je aplikácia Cyberduck, ktorá tiež obsahuje veľa užitočných funkcií. Nenájdete tu však dvojpanelový mód. čo je pre mnohých veľkou nevýhodou. Ja som si na Cyberduck nezvykla ani počas “núteného pôstu”, keď nebol k dispozícii Transmit pre Mac OS X 10. 6. Ak máte však hlboko do peňaženky, Cyberduck určite vyskúšajte.)
7. Jumpcut
Jumpcat je drobná utilitka, ktorá sa usadí hore v menubare. Robí v podstate len jednu vec, ale robí ju veľmi dobre. Ak pracujete veľa s textom (copy+paste), bude pre vás nepostrádateľná. Pri každom “copy” totiž uloží skopírovaný text do schránky a nechá ho prístupný na ďalšie použitie. Uložené texty (či už sú to slová, vety alebo celé odstavce) sú prístupné potom z kontextového menu po kliknutí na ikonku v menubare (nožničky). Druhý spôsob na použitie skopírovaného textu je nadefinovanie klávesovej skratky, vyvolaním ktorej sa aktivuje posledná položka (pomocou šípok sa môžete dostať na ďalšie).
8. ShoveBox
Shovebox je podobná aplikácia ako Jumpcut, ale dokáže toho oveľa viac. Opäť sa nenápadne skryje do hornej lišty a bude tam čakať, kým ju nebudete potrebovať. Slúži hlavne na ukladanie poznámok, url, obrázkov a kratších textov. Pri prvom používaní nadefinujete dve hlavné klávesové skratky. Pri aktivovaní prvej sa obsah schránky skopíruje do Shoveboxu.
Napr. dostanem cez Skype správu s telefónnym číslom, ktoré momentálne nemám čas nikde písať. Označím toto číslo, stlačím cmd+c a nadefinovanú kláv. skratku (u mňa je to F5). Growl upozornenie oznámi, že sa text skopíroval do schránky, kde sa k nemu budem môcť vráťiť, keď budem mať čas. (Ak sa v schránke nachádza nejaký obrázok skopírovaný vo Finderi, rovnakým spôsobom ho môžeme vložiť sem.) Druhá skratka slúži na vyvolanie okna rýchlej poznámky (quickjot). Napríklad, napadne mi, o čom by mohol byť ďalší príspevok na blogu. Aby som na to nezabudla (a nechce sa mi otvárať todo zoznamy, pretože sa sústredím na niečo iné), stlačím F6, napíšem svoj nápad, odenterujem a poznámka je uložená. K uloženým poznámkam sa dostaneme cez menu v hornej lište, alebo opäť klávesovou skratkou. Ak sa nám poznámky kopia a nechceme ich nikde presúvať, môžeme si ich potriediť vytvorením osobitných priečinkov.
9. TinyGrab
S podobnou filozofiou ako je známejší nekomerčný QuickShareIt, je utilitka TinyGrab. Znova ju nájdete v hornej lište. Jej príncíp je úplne jednoduchý. Ak používate často vytváranie screenshotov (cmd+3, cmd+4) a potrebujete ich okamžite zdieľať s druhými ľuďmi, TinyGrab pre vás okamžite vytvorí webový odkaz na tento obrázok, automaticky vám ho skopíruje do schránky a vy ho môžete poslať komukoľvek.
Príklad: mám novú krásnu tapetu a chcem sa s ňou pochváliť – stlačím cmd+3 (v hornej lište sa mi pri ikonke TinyGrabu urobí malá oranžová šípka a po pár sekúnd Growl upozornenie ukáže odkaz na moj screen a skopíruje ho do schránky. Čiže stačí už len pastnúť (cmd+c) url do okna môjho IM a je to. Jednoduchšie to už byť nemôže! Samozrejme, takto zdieľať môžeme aj existujúci obrázok priamo z Finderu – stačí ho len pretiahnuť na ikonku programu. V Preferences dokonca možno nastaviť, či chceme, aby sa obrázky uploadovali na server aplikácie, alebo na naše vlastné FTP.
(Pozn.: Spomínaná utilitka QuickShareIt robí v podstate to isté, treba ju ale mať v docku a súbory tam ručne dragnúť. Podporuje aj iné súbory, nielen obrázky, dokonca až do 100 MB. Nevýhodou je ale veľmi slabá stabilita a tým jej užitočnosť klesá).
10. Socialite
Posledná aplikácia je úplne z iného súdka. Možno by ste dokonca mohli povedať, že sem nepatrí, pretože nejde o žiadny nástroj využiteľný v tvorivom procese. Zaradila som ju sem z toho dôvodu, že odkedy ju používam, dokážem sa lepšie sústrediť počas práce. Socialite je miesto, kde sú zhromaždené všetky vaše sociálne siete (Digg, Facebook, Flickr, Google reader, RSS a Twitter). Donedávna som aj ja využívala osobitnú aplikáciu pre RSS, osobitne pre Twitter a ostatné som navštevovala cez webové rozhranie (a trávila som pri nich dosť času). Výhodou Socialite je, že si zvolíte interval, v akom sa majú jednotlivé služby refreshovať, a len vtedy vás budú “obťažovať”. Nastavíte si povedzme hodinové intervaly, a potom si môžete dať každú hodinku pauzu, aby ste sa pozreli, čo je nové. Interval refreshu sa dá nastaviť pre každý účet zvlásť, ale aj jeden spoločný pre všetky. Takto vyzerá hlavné okno aplikácie, konkrétne môj účet na Twitteri. Momentálne sú všetky správy prečítané, a preto sú šedé. Po príchode nových správ (facebookových statusov, tweetov, správ z RSS) sa všetky zobrazia pod položkou “unread” postupne podľa času, ako boli napísané. Čo sa týka Facebooku, Socialite odoberá len statusy a uploadnuté foto. Nečakajte žiadne pridávanie do skupín, aplikácie a darčeky. To môže byť na druhej strane veľké pozitívum – ak vás zaujíma “seriózne” čo vaši priatelia robia a nie ostatné otravnosti, určite to oceníte – vo webovom rozhraní je už kvôli nim táto sieť veľmi neprehľadná. Statusy i fotky môžete z prostredia Socialite komentovať aj lajkovať, komentáre sú však prístupné len po kliknutí na drobnú ikonku pri statuse, čo je trochu nepohodlné. Linky zo všetkých účtoch môžete priamo tweetovať do twitterovej časti, dokonca automaticky v skrátenom tvare. Twitterová časť ponúka všetky základné operácie – RT, @, direct messages… Nevýhodou je neprítomnosť nejakého interného prehliadača, linky môžete otvoriť len v klasickom (napr. Safari). Samozrejmosťou je aj podpora Growlu, a prichádzajúce správy môžete vidieť aj ako Growl notifikácie. Na záver treba povedať, že myšlienka tohto programu je vynikajúca a ponúka zaujímavé funkcie, no nie všetko je dotiahnuté dokonca. Možno vás ale Socialite osloví a pomocou neho sa budete môcť lepšie sústrediť na svoju prácu a pritom ostať stále informovaný o všetkom, čo sa deje.
Toto boli teda aplikácie, ktoré pri svojej práci používam každodenne. Ak sa vám páčili, môžete ich vyskúšať a napísať, ako ste s nimi spokojní. Prípadne napíšte do komentára vašu alternatívu, s ktorou ste dlhodobo spokojný, môžete tak pomôcť svojim kolegom. Alebo do tretice, napíšte mi, o čom by ste chceli čítať nabudúce :).
Kukolár!
1 comment
pekny clanok, zaujali ma niektore aplikacie
dufam ze podobnych tem budes mat viac vdaka :)