Windows 7 – áno alebo nie?

Každý, pre koho svet IT nie je španieska dedina, vie, že na svete je nový Windows 7. Je to nástupca systému Windows Vista, toľko očierňovaného a zatracovaného. Jeho vývin sledujem očkom už dlho, a potešila som sa hlavne marketingovému ťahu zo strany Microsoftu, a síce možnosť používať takmer rok bezplatne RC (release candidate) verziu “vylepšenej Visty”. Áno, tak sa v kuloároch tento systém volá. Keďže zo všetkých strán naň počúvam samé chválospevy, rozhodla som sa otestovať tento zázrak aj ja.

Inštalácia

Keďže už takmer 9 mesiacov som spokojnou majiteľkou macbooku s mac os x, inštalácia prebehla u mňa len virtuálne, zato však pomerne rýchlo. Windows potrebujem len pri mojich občasných špekuláciách, takže zatiaľ spokojne odpočíva na dne môjho externého harddisku a čaká, kedy bude taká kríza, že ho odtiaľ budem musieť vytiahnuť :).

Pred pár dňami som dostala na pravidelnú údržbu mne veľmi známy notebook Asus, ktorý som kedysi používala aj ja, a tak môžem potvrdiť, že je to naozaj dobrý stroj. A keďže na ňom relatívne rýchlo bežala Vista, prečo by nemohol aj Win 7, je predsa zatiaľ zadarmo a treba ho vyskúšať, či naozaj stojí za to ho v budúcnosti zakúpiť. Zaujímavé je, že tu sa systém inštaloval asi dvakrát tak dlho a potreboval na to zo 3 reštarty. Nevadí, veď sa to nainštaluje len raz, hlavne aby to potom bežalo, nie?

Inštalácia
Inštalácia

Používanie

Zatiaľ som stihla nainštalovať len zopár základných programov (office, firefox a podobne), horšie to už bolo, keď som si pre svoje pobavenie chcela nainštalovať nejakú hru. Virtuálna mechanika sa v Microsofte asi stále považuje za hlavný nástroj pirátstva, preto o nejakom integrovanom nástroji nemôže byť ani reči. Nakoniec som Sims 3 rozbehala, s Need For Speed sa mi to už nepodarilo. (v mac os by to bola otázka jedného kliknutia…). Ďalším problémom bola inštalácia už osvedčeného antivírusu Eset, ktorý systém vyhodnotil ako nekompatibilný, rovnako ako zopár ďalších programov, ktoré síce fungovali, ale podľa systému neboli nainštalované správne.

Čo sa týka rozhrania, na vynovenú spodnú lištu si treba zvyknúť. Nehovorím, že je to nešťastne vymyslené, ale treba si zvyknúť. Problém to bude hlavne pre tých najobyčajnejších používateľov, ktorých je stále ešte veľa… To je snáď najciteľnejšia zmena. Ostatné sú už len kozmetické úpravy, aj keď ich podrobnejším preskúmaním by sme prišli na to, že sa za nimi niečo skrýva (hudobná či obrázková knižnica vraj zlepšuje indexáciu a pod.), na prvý pohľad sú to ale len drobné úpravy.

Pohľad na plochu Windows 7

Viste bolo veľmi vyčítané aj obmedzovanie používateľa a otravovanie neúnavnými hláškami, ktoré nás varovali pomaly pred každou “prkotinkou”. Toto sa vraj malo zlepšiť, mne sa ale zdá, že je tu rôznych bezpečnostných opatrení ešte viacej. Hlavne ak chcete preskúmať celý ovládací panel, pripravte si tak hodinku času, lebo toľko nastavení hádam neponúka ani Photoshop :). Nastavenia máme radi, ale potom keď človek chce niečo rýchlo nájsť, nevie, kde to hľadať a musí kliknúť skoro na všetko, kým to nájde. To považujem za negatívum (a opäť zvyk z mac os, kde sú všetky nastavenia na jednom mieste a prístupné na jeden klik).

Otázka, či je lepšia Vista alebo Windows 7, už bola veľakrát zodpovedaná v rôznych článkoch a diskusiách na (nielen) IT fórach, a odpoveď znie v prospech sedmičky. Vraj je rýchlejší systém, práca v ňom, a vlastne všetko. Máloktorý OS od Microsoftu bol takto s napätím očakávaný. To je oblasť výkonu a spracovania. Ale čo financie?

Windows 7 Home Premium (základná verzia) bude stáť približne  200 €, čo je dosť. Povedzme, že za nový OS to nie je veľa. Ale sedmička nie je novým OS. Je to naozaj len vylepšená Vista, o tom ma nikto nepresvedčí. Ak to pre niekoho nie je veľa, prosím, ale už len pre početnú skupinu študentov to bude veľký zásah do peňaženky (pre mňa by to bolo zaplatených 5 mesiacov intráku). Opäť len na porovnanie: Apple vydáva na jeseň tiež nový OS, ktorý je podobne ako Win 7 k Viste len akýmsi upgradom, oni sami ho tak nazývajú. Ten bude ale prístupný za cca 30 €, čo je “skoro zadarmo”.

Microsoft by chcel, aby všetci prešli na Windows 7, aj preto tá masívna kampaň s ponukou bezplatnej RC verzie v duchu: “vyskúšaj a už nevymeníš”. Som však skeptická voči tomu práve kvôli vysokej cene, ktorá pravdepodobne odradí veľa PC používateľov od kúpy “vylepšenej Visty”.

A čo vy, aký je váš názor?

3 comments
 1. Dnes jsem si naistaloval Win 7, trvalo to asi týden :( ne ale teď vážně zapnul jsem ho nejaká hlaška že se něco nastavuje (5min.) ale nevím přesně co protože ethernet jsem musel nastavit, zvukovku a zobrazení taky. Pak ovladací panel ja tam nemohl nic najít :D jsem byl jak poprvé u počitače. No zahral jsem si karty (nejoblíbenější aplika ve win) a vypnul je. Ale nechám si tam ty “sedmicky” až si budu v osx na něco stěžovat tak si je zepnu a zase vypnu, abych věděl jaká je minulost :D

 2. Cena je možno nadštandardná,ale oplatí sa.Win 7 som rozbehal v pohode aj s ovládačmi.Čo sa týka hier,treba nainštalovať “Ultra iso”
  Jediný ovládač, ktorý som inštaloval bol sis900na sieťovú kartu.ovládače na zvukovku, grafiku a tlačiareň si stiahol sám z wupd.V pohode som nainštaloval nera 8,adobe 8,open office 3,power dvd 8 atd.Žiadny problém. To čo bolo hlavnou výčitkou u visty a to pomalosť a veľké hardwarové nároky ,s tým sa 7-čka vyrovnáva naozaj slušne.

 3. Na Win7 som skočil niekedy v novembri, dovtedy som používal len WinXP (Vistu som raz skúsil a ďalší deň mazal). Inštalácia prebehla hladučko, dokonca rýchlejšie ako u XP. Po prvom spustení som zapol aktualizácie a na moje príjemné prekvapenie sa automaticky stiahli aj všetky potrebné drivery, čiže inštalovať som musel už len ATiCCC a Správcu pre zvukovú kartu -> pre vlastnú potrebu. Systém ma začal mákať za antivírus, čo som svižne vyriešil inštalom NOD32ky a Spybotu S&D, potom okamžite sklapol a bol spokojný. Po reštarte som si za 5-10 minút upravil veľkosť ikon a pár drobností. Keď som sa dal do inštalovania ostatných programov ma začal Win7 otravovať rovnako ako Vista blbými otázkami…ale tu som zbadal malý odkaz na nastavenie zobrazovania upozornení – milé prekvapko ktoré som hneď použil a vypol upozornenia (svoj software si znám tak viem čo je bezpečné inštalovať). Win7 naozaj prestal otravovať, ostatné inštalácie prebiehali hladko, niekedy systém pripomenul že moja staršia verzia programu nemusí ísť 100% hladko na systéme, čo u 80% vyriešilo stiahnutie aktuálnejšej verzie. Internet Explorer 8 integrovaný do Win7 je rovnaký shit ako predošlé verzie, takže šup dnu Operu(fakt odporúčam), nainštalovať AdobeFlash Player pre zobrazovanie roztomilých reklám na stránkach a bol som pripravený aj na prehliadanie internetu. Potom ako som nainštaloval codeky som vyskúšal WinMedia Player. Celkovo zapôsobil dobrým dojmom, ale aj tak som ostal pri Media Player Classic Home Cinema(áno, propagujem tu svoje obľúbené programy a áno, som si toho vedomý). Photoshop, Adobe Reader, uTorrent a kopa iného softu beží hladko, hry mi idú všetky(používam Daemon). Potom som sa ešte troška venoval nastaveniam Win7ky(áno, som chlap a áno, rád sa špáram v nastaveniach) a systém ready…steady…GO!

  Ešte trocha k maličkostiam -> osobne sa mi nový taskbar páči, zvykol som si naň asi za 3 minúty (len som dal malé ikony, veľké ma rušili). Naďalej sa mi páči možnosť skryť všetky malé ikonky programov ako Skype, ICQ atď. do jedinej šikovnej šípky, kde sa v okienku pekne zašijú a vylezú len keď chcem. Pravdaže, dá sa nastaviť aj ktoré chceme vidieť stále, a ktoré nie. Zase vec čo ma milo prekvapila bolo miniatúrne tlačítko “Zobraziť plochu” na pravom konci, keďže v iných Windowsoch som musel túto ikonu mať stále v paneli rýchleho spustenia. Gadgety som si stiahol z netu a pár ich spustil (fungujú aj tie pre Vistu) fungujú dobre a ukážu na ploche moderne a štýlovo.

  K výkonu -> urobil som pár benchmarkov s WinXP pred prechodom na Win7 a v sedmičke, pravdaže s tými istými nastaveniami. Presné výsledky síce neuvediem, ale verte, že ak neboli výsledky lepšie, neboli o nič horšie ako u XPčka.

  Hodnotenie:

  Výhody sú rýchlosť, design, pohotovosť a absencia mnohých negatív Visty. XPčko s vytuneným výkonom a výzorom lepším ako Vista…tak prečo nie?
  Nevýhody sú hlavne cena, nemožnosť upgradu z XPčka na 7ku, nie 100% kompatibilita s niektorými programami a pre ľudí s malým HDD – plná verzia iba aktualizovanej a inak “čistej” Win7 vám zožerie kľudne +15GB.

  Moje PC:
  OS: Windows 7 Ultimate 32bit CZ
  Matičká d.: Gigabyte GA-MA790X-UD4
  Processor: AMD Athlon 64 X2 6000+
  RAM: 2x Kingston 2GB DDR2-800 SDRAM
  HDD: Seagate Baracuda 1TB
  Grafická k.: Sapphire Radeon HD 3870 512MB GDDR4

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

You May Also Like