4 aplikácie pre Mac, ktoré sa (ne)oplatí vyskúšať

Hneď na začiatok priznávam, že 3 zo 4 aplikácií, ktoré budem v tomto článku spomínať, som dostala na recenziu, čiže som si ich sama nekúpila. Ak ma už trochu poznáte, viete, že to ničím neovplyvní moju objektivitu, ale v rámci našich vzťahov sa mi zdalo dobré na to hneď upozorniť.

Nič iné tieto appky spoločné nemajú, teda sa môžeme od zbytočného úvodu posunúť rovno k ich hodnoteniu.

CleanMyMac 3

CleanMyMac je isto najlepšou a najhodnotnejšou aplikáciou v tomto výbere. Myslím, že aj najznámejšou, už číslo 3 napovedá, že ide o tretiu verziu programu (prvá vyšla v 2009).

Keď som prešla na Mac ja (to je už tiež pekných pár rôčkov – konkrétne v roku 2008), všetci strašne tvrdili, že na ňom netreba používať žiadne čistiace programy a že Mac sa vlastne čistí sám. To je síce pravda, ale len do istej miery. Ak by ste si naň nikdy nenainštalovali žiadny iný program a celý čas používali len Safari, iWork a iTunes, čiže programy od Applu.

Druhá vec je, že samotný systém má zabudované čistiace skripty, tie však tiež upratujú len v rámci systému. To sa dá prirovnať k tomu, keď vaša mama má poriadok v kuchyni, ale vy v izbe brajgel – a pri náhlej túžbe po čistote tá v kuchyni pre váš životný priestor znamená len veľmi málo.

Výhodou oproti Windowsu je, že tam, kde bolo potrebné používať viacero drobných programov, alebo bol jeden komplexný, ktorý vám ale všetko rozdžubal, CleanMyMac je jeden nástroj, s ktorým urobíte všetko, ale pritom máte úplnu kontrolu nad celým upratovaním.

V ľavom paneli je veľa rôznych položiek, celkovo by som ale fungovanie programu rozdelila do 3 praktických častí: čistenie, odinštalovanie programov a údržba systému. Zvyšné funkcie týkajúce sa súkromia, rozšírení a skartovania súborov osobne vôbec nepoužívam.

Samotné čistenie sa rozdeľuje do 6 častí podľa toho, aká časť sa čistí – či systém, fotky, maily, itunes, kôš alebo všeobecne veľké súbory. Keďže preventívne chceme poriešiť všetko naraz, na to slúži Smart Cleanup, ktorým nám program preskenuje všetko, a my to zase jedným klikom upraceme. No skoro ako doma!

1

Ak ste paranoidní, kliknutím na ikonku si zobrazíte, čo vlastne vymazávate.

2

Keď všetko prečistíte, zisíte, koľko miesta ste ušetrili. Pri 500 GB disku úspora nejakých 1-2 GB isto nepocítite, ale dlhodobo to dáva zmysel, o Macbookoch (Air) ani nehovoriac.

3

Veľké súbory vám aplikácia samozrejme automaticky nezmaže, ale upozorní vás najskôr, aby ste si ich pozreli. Väčšinou mi to ukáže rôzne inštalačky, priečinky s fotkami alebo videom či filmy. Je potom na vás, aby ste vyhodnotili, čo chcete skladovať a čo môžete pokojne povyhadzovať.

4

V nastaveniach si môžete určiť, ako často vám má aplikácia pripomenúť, aby ste svoj stroj prebehli týmto softvérovým vysávačom.

Ďalšia funkcia, kvôli ktorej budete program spúšťať asi častejšie, je možnosť odinštalovania aplikácií. Nie, nestačí len appku hodiť do koša. Technicky áno, ale ostalo by vám po nej veľa smetí. Tu je to vymyslené super – aplikácie môžete odinštalovať cez CleanMyMac (aj hromadne), ale ak na to zabudnete a nejakú len hodíte do koša, CleanMyMac bežiaci v pozadí vás upozorní na to, aby ste ho otvorili a dokončili odinštalovanie pomocou neho. A pozrite, koľko bordelu by ostalo len z neho:

5

Skripty systémovej údržby tu nájdete tiež pohodlne pohromade, netreba kvôli nim spúšťať terminál ani diskovú utilitu. Ak jednotlivé položky nepoznáte, nemusíte sa ich báť, ani toho, že sa vám počas spustenia tejto funkcie nachvílu spomalí počítač.

6

Poslednou drobnosťou (ktorá mohla byť aj prvá) je dashboard v pravom hornom rohu, kde si môžete pozrieť základný náhľad, ako na tom váš stroj je a skúsiť si uvoľniť nevyužívanú pamäť.

7a 7b

CleanMyMac sa dá aj vyskúšať obmedzenou free verziou. Momentálne stojí necelú dvacku tento týždeň, inak dvakrát toľko. Málokto si kupuje drahé programy, ale za akciovú cenu sa to určite oplatí.

Konečný verdikt: rozhodne odporúčam

iDocument Plus

Druhou aplikáciou, ktorú som chcela otestovať a zrecenzovať, je iDocument Plus. Bolo to asi v nejakom návale upratovacej mánie, keď som mala pocit, že neviem, kde čo mám a túžila som po nástroji, ktorý mi pomôže vniesť do chaosu viacej poriadku.

Program som si nainštalovala, ale viac som ho nepoužila. Už neviem, či ma vtedy demotivovali tie tisícky súborov, ktoré sa odvšadiaľ vytvorili a žiadali o moju pozornosť… to je asi najpravdepodobnejší scenár.

Idea programu je ale dobrá – zobrať všetky dokumenty, ktoré sa vám niekde v počítači povaľujú a urobiť z nich prehľadný katalóg. Asi ako keď otvoríte veľkú skriňu, v ktorej máte všetky papiere a snažíte sa v nej vyznať. Problém je, že každý z nás má svoj bordel faktor, teda mieru neporiadku, v ktorom sa vyzná. Asi aj tí najväčší neporiadkomilovníci majú minimálne povytvárané priečinky pre rôzne účely, v lepšom prípade projekty.

Z praxi ale vieme, že nie všetko sú hodnotné dokumenty a občas treba skladovať aj veci, ktoré slúžia ako rôzne podklady, poznámky, verzie, atď. Preto je ťažké, ak sa vám objaví zrazu niekoľko tisíc súborov, s ktorými treba niečo urobiť – a vy viete, že hodnotu má možno stovka. Tam nepomôže ani motivácia tešenia sa na budúci poriadok. (Možno by sa hodilo previesť používateľa na začiatku niekoľkými krokmi, ktoré ho navnadia na vytvorenie si svojho systému. Prípadne články o produktivite, ktoré budú teóriou pre praktické využitie programu.)

Ďalšou nevýhodou je cena – je mi jasné, že ide o komplexný nástroj, ale momentálne cenovka 50 dolárov (po zľave zo 70!) je pre bežného človeka nereálna. Ostatne, cieľovka programu je asi niekde inde – hlavne v biznis sfére. Otázka je, či majú páni manažéri čas a chuť na to, na čo nemám ani ja :(.

Konečný verdikt: odporúčam, iba ak naozaj potrebujete tento typ programu

typeface

Používam ho síce len zo 2 týždne, ale som s ním zatiaľ spokojná, preto ho chcem aspoň spomenúť. Typeface je taký polovičný font manažér. Niečo ako v minulosti Fontcase alebo FontExplorer, prvý už zakapaný, druhý stále prežívajúci.

Appka je sympatická tým, že je oveľa jednoduchšia a do istej miery využíva vstavaný Font Book. Využijete ju, ak aspoň rekreačne pracujete s fontami (kvôli grafike, sadzbe) a umožňuje vám mať prehľad vo svojich fontoch, ktoré sa dajú prehliadať, porovnávať a triediť. To sa do istej miery dá aj vo Font Booku, ale len veľmi nekomfortne.

Za 10 eur nie je čo riešiť a podľa aktualizácií to vyzerá na celkom zaujímavú budúcnosť. Výhodou je, že ak by ste program prestali používať, používanie triedenie do kolekcií vám ostane zachované v rámco Font Booku.

Konečný verdikt: odporúčam

Tap Forms

Pri svojej práci potrebujem program, v ktorom môžem tvoriť pokročilé databázy (ľudí, vecí, projektov). Jednoduchší človek by všetko pracne evidoval v Exceli, ale ja mám rada svoje nervy, a preto som hľadala špecializovaný program – ako inak – pre Mac.

Kedysi bol na tieto účely populárny FileMaker alebo jednoduchšie Bento, a Tap Forms by sme mohli považovať za ich nasledovníkov.

Môžete tu vytvárať zoznamy čohokoľvek, pričom každá položka obsahovať veľa rôznych dát. Ak by išlo len o čísla, asi by som si vystačila aj s tým Ecelom, ale tu môžete priradzovať polia rôzneho typu – cez texty, obrázky, dátumy až zaškrtávacie políčka. Zorganizovať takto môžete nielen domácu knižnicu či filmotéku, ale aj zoznamy klientov či výdavky.

Vlastne je to celkom dobrý nápad až na to, že v roku 2016 už máme pre rôzne účely úplne iné a na mieru prispôsobené appky a CRM systémy, z toho väčšinu pre mobily. Neviem, či niekto túži mať zoznam receptov pohromade s telefónnymi číslami klientov.

Okrem toho, existuje alternatíva v podobe online služby Airtable, ktorá je dokonca pri bežnom použití zadarmo. Pre porovnanie – Tap Forms stojí vyše 40 dolárov.

Konečný verdikt: skôr neodporúčam

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

You May Also Like