You are PC. And I’m a Mac. I. časť: Úvod

Včera som po 4 dňoch sťahovania z torrentov nainštalovala (snáď) poslednú testovaciu verziu nového operačného systému Mac OS X s označením 10. 6 alebo – Snow Leopard. Doteraz je oficiálne ešte stále aktuálnym operačným systémom pre Apple Mac OS X Leopard. Tým, pre ktorých je to všetko španielska dedina, je určený práve tento článok.

Rozhodla som sa urobiť trošku Apple osvetu medzi vami všetkými, ktorí ma poznáte, ktorí k svojmu životu potrebujete a využívate počítače, či už kvôli práci, škole, alebo len tak pre zábavu a komunikovanie s ostatnými. Chcem vám predstaviť svet Apple (svet, nie raj), kde ľudia používaju počítače presne na tie isté účely, ako vy, ale nepredstavujú pre nich nutné zlo ani dôvod na infarkt.

P. S.: Tento článok nie je výzva na battle medzi Win & Mac – berte to skrátka ako šírenie apple osvety… :).

Nakusnuté jablko

Možno ste ma už videli pobehovať s mojím macbookom (to je ten biely notebook s nakusnutým jablkom v strede), mám tú česť používať ho od začiatku decembra 2008. Možno ste sa divili, možno ste závideli, možno vám to bolo jedno, možno ste si nemysleli nič. Ale možno ste si pomysleli: “má niečo iné”. Áno, svet Apple je naozaj niečo iné. Samozrejme, je to obrovský biznis. Ale biznis by nebol biznisom, keby nebolo niečo, čo vyvolalo a stále vyvoláva obrovský úspech u miliónov ľudí na celom svete. Hlavou tejto megaúspešnej filmy je vizionár (kľudne ho tak nazvime) Steve Jobs. (Pozn.: Pre dôkladné oboznámenie sa s jeho zmýšľaním a postupmi si môžete prečítať knihu Ako uvažuje Steve Jobs). Jobs je taký dôležitý, že akcie Applu rapídne klesli, keď sa svet dozvedel o tom, že je vážne chorý. Keď pracuje, zaoberá sa všetkým, o všetky technológie, hardware, software, predaj, ale aj o vzhľad svojich produktov, ich balenie, rozmiestnenie apple predajní či čokoľvek, čo s tým súvisí. Steve je jednoducho detailista. Dáva si záležať na maličkostiach, na dizajne, ale predovšetkým na kvalite. A to, čo platí pre neho, platí pre celý Apple.

Think different

Treba povedať, že Apple nie sú len počítače a notebooky. Apple sú aj iPody, iPhony, monitory, rôzne zariadenia a ich príslušenstvo. Je to takmer kompletná ponuka toho, čo človek môže v rámci IT potrebovať a používať. Čo je však najlepšie, toto všetko spolu úžasne funguje. Je obrovský rozdiel, ked si dáte poskladať PC s Windowsom, takže každá časť bude od iného výrobcu, alebo aj ked si kúpite notebook s Windowsom, kde notebook robila iná firma a Win je produktom Microsoftu. Apple vyrába všetko, hardvér aj softvér, a preto všetko funguje tak ako má, pretože je jedno pre druhé vyladené. To má obrovský vplyv na stabilitu systému. Nestalo sa mi ešte ani raz, že by mi mac “padol” (že zamrzol a bolo potrebné ho reštartovať) len tak, ak sa to stalo, tak vždy len mojou vinou, že som mu veľa naložila a potreboval čas to spracovať. A ja som bola príliš nervózna, aby som čakala :D.

Veľa z vás si možno myslí, že Apple nie je pre obyčajných ľudí. Dôvodov býva niekoľko, najčastejšie sú tieto:

  1. vysoká cena
  2. rozdielne ovládanie

1. Vysoká cena

Dlho to bolo tak, že počítače Apple boli cenovo v úplne inej kategórii, že si ich mohli dovoliť iba ľudia, ktorí ich ku svojej práci naozaj potrebovali (hlavne grafici), a boháči, ktorí ich nepotrebovali, ale mohli si ich dovoliť. Dnes sú tieto stroje omnoho viac cenovo dostupné. Starší notebook si môžete kúpiť za 400-500 €, najnovší za 1000 €. Samozrejme, sú aj oveľa drahšie modely, ale tie sú naozaj určené pre profesionálov, pretože ich potenciál by bežný človek nevyužil. Pri windowsových PC platí, že keď si dnes kúpite notebook strednej triedy, približne za tých 1000 €, o rok-dva už bude starý, a keby ste sa ho chceli zbaviť, tak normálne ho nikto nekúpi. Pri Macoch úplne v pohode predáte svoj stroj aj o niekoľko rokov, pretože obvykle mu nie je nič, kvôli čomu by sa nedal ďalej využívať. Dôvodom k predaju býva väčšinou potreba novšieho modelu u ľudí, ktorí na svojich notebookoch seriózne pracujú, a tak ich predávajú “nováčikom”, ktorí si na začiatok kúpia starší model, vstúpia s ním do Apple sveta a potom už podľa svojich možností a potrieb kupujú aj iné veci.

A ešte jedna dôležitá vec. Od prvého spustenia je v Macu kopec softvéru, ktorý sa dá používať. Kto nie je náročný na Windowse, vystačí si aj s win príslušenstvom. Ale ruku na srdce, kto toto robí? Možno v Ballmerových snoch. Každý automaticky inštaluje Nera, nejaký antivírus, prehrávač filmov, hudby… a to je len úplné minimum.

V Macu netreba inštalovať antivír. Napaľovací nástroj, ak potrebujete lepší ako je ten integrovaný, je zadarmo a nezahltí vám polovicu disku (ako stále novšie verzie Nera). Mac má svojho e-mailového klienta, IM klienta (icq, gmail, facebook, jabber… podporuje asi všetky protokoly, takže v jednom programe máte takmer všetky svoje kontakty). Má veľa ďalších programov, ktoré popíšem nabudúce. A okrem nich je súčasťou inštalácie aj kompletný balík programov na správu fotiek, tvorbu webu, strihanie videa, vytváranie efektných dvd… No a tie klasické programy, ktoré používate na wine, poväčšine bežia aj tu. Opera, Firefox, VLC, Thunderbird… V podstate platí, že ak win program nie je dostupný pre mac, je zaň adekvátna náhrada.

2. Rozdielne ovládanie

Keď som dlhé roky obdivovala efektnosť Mac OS X, aké je to všetko pekné, rýchle a úžasné :D, nikdy by mi nenapadlo, že raz aj ja budem mať možnosť používať mac. No keď prišla tá chvíľa, a ja som vybalila macbook z krabice, tak som bola ako “ryba hodená do vody, ktorá nevie plávať”. Nemala som nikoho, kto by mi spravil poldňový kurz a všetko mi vysvetlil, a tak som mala z toho trochu nervy, hlavne keď som potrebovala hneď comp plnohodnotne využívať. Tento stav trval pár dní, potom som si nejako zvykla a po dvoch týždňoch som si povedala, že sa už ani za svet k Windowsom nevrátim. A všetko som sa naučila postupne. Ale na ovládanie sa dá rýchlo zvyknúť, pretože je veľmi intuitívne. V podstate všetko funguje podobne, ale lepšie :).

Možno sa vám stáva, že máte otvorených asi 10 okien, neviete nič nájsť a máte z toho nervy. A teraz treba niečo rýchlo nájsť, rýchlo sa prepnúť inde. Ak vidíte názvy súborov, ktoré máte otvorené, ste na tom lepšie, ale stačí pár okien naviac, a už vidiet len ikonky. A keď máte otvorené 3 dokumenty Wordu, 5 zložiek, prehrávač hudby, prehliadač a ešte neviem čo, tak sa rýchlo stratíte. Ja som v tomto strašná, nechce sa mi zatvárať okná, tak ich nechávam otvorené. Lenže keď potrebujem niečo nájsť, nemusím sa preklikávať cez všetky okná, či všetko minimalizovať a maximalizovať, kým to nenájdem. Iba spravím myšou taký ladný pohyb smerom k pravému hornému rohu, a uvidím všetky okná, ktoré mám práve otvorené. Aha, takto (treba kliknúť na obrázok pre zväčšenie):

all windows mac

Potom už stačí iba nájsť, čo hľadám, kliknúť, a automaticky sa okno presunie do popredia. Celá akcia trvá asi sekundu. Toto je vec, ktorá mi na Windowse strašne chýba, pretože to veľmi urýchľuje prácu.

Pre dnešok skončím, pretože o Apple a o Macoch by sa dalo rozprávať veľmi veľa. Ak sa vám môj článok páčil, môžete ho zdieľať ďalej. Prípadne sa pýtajte, čo vás zaujíma, a prispôsobím tomu obsah ďalších článkov.

Na záver sprievodné video s ukážkami práce v systéme Mac OS X:

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

You May Also Like