Ženy a Apple: Prečo by mala každá žena chcieť Mac?

O značke Apple už určite počul každý. Pred niekoľkými rokmi bola na Slovensku úplne neznáma a počítače Apple používalo len niekoľko nadšencov a zopár profesionálov. Nebola tu veľká možnosť niečo také vidieť, takže ľudia nevedeli, prečo by to mali chcieť a keď to nikto nechcel kupovať, tak to nechcel ani nikto predávať.

Boom zažil Apple na Slovensku až v rokoch 2007 – 2008, keď predstavil svoj koncept smartfónu – iPhone, ktorý sa najskôr neoficiálne, no neskôr aj oficiálne dostal ku nám cez našich operátorov. Spolu s iPhonom ako hríbiky po daždi vykukovali všetky iPody a Macbooky, začala sa rozrastať komunita a dnes je už Apple obchod bežnou súčasťou veľkých nákupných centier. Tak sa stala značka Apple prístupná širokým masám a tu je niekoľko dôvodov, prečo by ju mali pri kúpe nového PC zvážiť práve ženy (a kúpiť si Mac).

Mýty, ktoré by mohli brániť ženám kúpiť si Mac

Niekoľko mýtov, ktoré by mohli brániť ženám kúpiť si Mac:

1. Je strááášne drahý – jasné, ako prvé pozeráme na cenu. Je pravda, že Mac vyjde (ak počítame bežnú cenu z obchodu) na min. 1000 €, za čo sa dajú kúpiť 2 notebooky s Windowsom. Takému obyčajnému notebooku ale po roku klesne cena na polovicu, a po dvoch rokoch ho môžete jedine niekomu darovať za fľašu vína. Mac si svoju cenu drží, a pokiaľ je v dobrom stave, tak ho aj po dlhšom čase predáte za 50 – 75 % ceny. Alebo ho nepredáte a budete ho jednoducho používať. Veľa rokov.

2. Je na tom niečo iné ako Windows a neviem to používať – áno, je tam iný operačný systém. To je to vnútro, vďaka ktorému počítač vyzerá a pracuje tak ako treba. Na prvý pohľad to vyzerá pekne, inak a pre niekoho možno zložito. No približne po dvoch týždňoch si každý zvykne (číselný údaj je založený na mojich pozorovaniach).

3. Sú tam iné programy – niektoré programy sa používajú výhradne na Macu, no niektoré sú obojpohlavné :) a dajú sa používať aj tam aj tam. Či už ide o internetové prehliadače (Firefox, Opera, Chrome), kancelárske balíky (Microsoft Office, Open Office), prehrávač hudby (iTunes), grafické balíky (Adobe), programy na komunikáciu (Skype, rôzne messengery).

Niekoľko dôvodov, prečo by mali ženy chcieť Mac:

Rýchlosť

Priemerná žena chce stráviť za počítačom čo najmenej času. Resp. strávený čas chce využiť čo najlepšie: zapnúť, urobiť čo treba, vypnúť a ísť sa venovať niečomu zaujímavejšiemu (alebo potrebnejšiemu). Chlapi sa radi stále v niečom “šparkajú”, skúšaju ako to funguje, menia, nastavujú… vlečie sa to s nimi ešte od čias, kedy sa hrávali s Legom a opravovali pokazené autíčka. My ženy sa tomu nerozumieme. Potrebujeme hlavne, aby to fungovalo.

Funkcie

Sú ľudia, ktorým strašne prekáža, že Mac OS v každej kategórii neponúka taký výber programov ako Windows. Nechápem prečo. Prečo vyberať zo 100 programov pre napaľovanie, počúvanie hudby atď., keď ja potrebujem len jeden? Iste, nejaký výber musí byť, pretože nevyhovuje každému všetko a každý má aj iné nároky na ich funkcie. Vo väčšine prípadov platí, že v jednoduchosti je krása, a týmto heslom sa riadia aj v Apple. Preto k systému pribalili niekoľko jednoduchých, ale pritom použiteľných programov.

Dizajn

Prakticky tou najnepodstatnejšou, ale pre nás ženy veľmi lákavou vychytávkou Applu je dizajn. Je založený na detailoch, ale zároveň platí — v jednoduchosti je krása. A ženy sú špecialistky v tom, že by si aj auto najradšej vybrali podľa toho, ako vyzerá ;). Mac OS X je nielen kvalitný, ale aj čo do dizajnu krásny systém. Ikonky, okná či animácie sú také efektné, že vyzerajú dobre aj vytlačené čiernobielo na novinovom papieri. Hoci tu ešte viac platí — sto ľudí, sto chutí, dizajn výrobkov Apple, či už vonkajší alebo vnútorný, je tiež jedným z veľkých plusov a v konečnom dôsledku aj podnetom ku kúpe.

Stabilita a spoľahlivosť

Pri pohľade na plochu váš pohľad určite upúta rad ikoniek dole. Môžeme si doň vložiť ikonky programov, ktoré používame najčastejšie a tiež sa tu objaví ikonka každého programu, ktorý je momentálne spustený. To, ktorý program beží, vieme podľa nenápadnej svetlej bodky pod ikonkou. Mac zvláda pracovať s množstvom aplikácii naraz, štandardne sa programy nevypínajú, ale bežia v pozadí. Práca s nimi je to preto nielen rýchlejšia, ale vďaka správe pamäte sú programy stabilnejšie a spoľahlivejšie.

Takže ešte raz v skratke: rýchlosť, spoľahlivosť, stabilita, funkcie a dizajn. To je nielen 5 dôvodov, pre ktoré by mala každá žena chcieť Mac. Takisto by to mohlo byť 5 dôvodov, prečo by mal chcieť Mac ktokoľvek. Pretože je to 5 pilierov Applu, na ktorých vybudoval svoju značku. Filozofiou Applu je ponúknuť systém, ktorý síce nebude pracovať za vás, ale ani vy za neho (neustálym nastavovaním, čistením, ladením, defragmentovaním a preinštalovávaním). Apple hovorí: “pracuj, užívaj si a nestaraj sa”.

A preto: Think different. Get a Mac. A môžeš svoj počítač volať Macko…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

You May Also Like