iPhone 5: cesta k dokonalosti?

Ak vás zaujíma dianie vo svete IT, určite ste si už prečítali zopár článkov o tom, v čom je nový iPhone 5 lepší, v čom zaostáva za konkurenciou a videli ste v priemere 20 vtipných obrázkov s metrovým iPhone 20. Do toho sa miešajú filozofické články o tom, že Apple bez Stíva nie je to, čo bývalo a že celkovo to ide dole vodou. Vraj nuda.

Keď som pred štyrmi rokmi prešla na Mac, situácia bola skutočne iná. Svoj prvý boom zažíval Macbook Air, nebola žiadna retina, žiadny iPad a poznala som osobne jedinú domácnosť, ktorá fičala na Macoch. Za tie štyri roky sa postupne objavilo práve to, čo Applu posunulo z role minoritnej IT firmy niekam vyššie, všetko to, na čo sme už teraz všetci zvyknutí, že tu je – iPhone s vyspelým operačným systémom (prvé verzie napr. pre iPhone 3G ešte stále mali čo doháňať), iPad – hoci nie papierovo najlepší, ale najpoužívanejší tablet, MacBooky, iMacy, iCloud, iTunes Store, a to všetko pekne prepojené, snažiace sa spolu čo najlepšie fungovať.

Aj ja, ktorá som kedysi sedávala napäto pred monitorom a čakala na one more thing, som v stredu len pokojne sledovala na Engadgete prebiehajúci media event a v hlave si odklikávala, čo všetko som už vlastne vedela. Žiadna revolúcia sa nekonala, je tu nový telefón, ktorý prirodzene nahradí môj už dosluhujúci iPhone 4. Necítila som žiadne pocity eufórie z toho, čo by mohlo prísť a ani sklamania z toho, že sa vlastne nič také nestalo. Lebo viete čo?

Ja revolúciu nepotrebujem. (Pokojne ma nazvite aj Apple ovcou, vypovedá to len o vašej obmedzenosti a jednostrannom pohľade.) iPhone 5 dostal kozmetické vylepšenia, kam počítam väčší displej, tenšiu hrúbku a novú kombináciu použitých materiálov. Dostal lepší foťák (teším sa na panorámy), nové slúchadlá a potom také tie veci, ktoré majú asi logický význam – nový konektor, nový formát sim.

Najväčšou zmenou na iPhone je snáď len ten väčší displej. Ostatné veci sú len zdokonalením toho, čo tu už bolo. Takže viem, že keď vymením svoj telefón za iPhone 5, dostanem všetko tak, ako som na to zvyknutá – opäť o čosi rýchlejšie, lepšie, (subjektívne) dokonca krajšie. Najväčšou nepríjemnosťou bude čakať tých pár minút, kým sa mi záloha preklopí do nového zariadenia. A potom ho môžem používať ďalej tak, ako som zvyknutá.

Čakať od Applu revolúciu každý rok a s každým produktom je zbytočné. Apple sa očividne vydal na cestu postupného zdokonaľovania všetkých svojich produktov (hoci ten nový iPod Nano je, obávam sa, krok späť). Priemerný používateľ Applu má 2-3 zariadenia (nejaký Mac, iPhone + prípadne iPad). Je len logické, že najväčšie úsilie vynakladajú na to, aby tieto kombinácie zariadení spolu čo najlepšie fungovali. Aby v konečnom dôsledku nezáležalo na tom, s čím pracujem, ale aby všetko bolo pripravené v stave, aký potrebujem (svoje účty, dáta, nastavenia).

Pretože stroje majú slúžiť ľuďom. Nie naopak. Týmto pozdravujem internetové hejterské levy.

P. S.: Akurát čítam, že nové iPhony sa vypredali v predpredaji za hodinu. 20x rýchlejšie ako tie staré. Hm, asi sa niekomu tie nerevolučné zariadenia predsa len páčia…

Ak sa vám článok páčil, môžete zaň zahlasovať na vybrali.sme.sk.

11 comments
 1. Mám rad dianie vo svete IT a aj keď som absolútne nebol zvedavý na applácke statusy, predsa len sa ku mne dostali linky na staronový iPhone.

  Nový format nano SIM karty podľa mňa nie je absolútne logický význam. Ľudia budú celkom nemilo prekvapení, keď si pôjdu k operátorovi vymeniť SIM a dostanu poplatok.

  Krajšie zariadenie? Veď je rovnaký ako 4. Okrem toho, že mu dali čierne boky a vybrúsili hrany, by som ani nevedel, že ide o nový model. A podľa mňa nový model by sa mal líšiť od toho starého. Je to tak v dizajne áut, ostatných normálnych smartfónoch a všade. Dokonca aj konzervatívne značky, ktoré si držia roky svoj štýl, majú nové modely iné. Veď kto by chcel nový model za vyššiu cenu s rovnakým dizajnom ako bol ten starý? Asi iba iPhone fanúšik.

  Ťažko hodnotiť, keď som ho nemal v ruke ale jasný dôvod si ho ísť pozrieť mi jeho predstavenie nedalo. Keď som nebol spokojný s iPhone 4, tak 5ťka to určite nezmení. Obmedzenosť appláckych operačných systémov a ich cena mi na tom všetkom prekáža najviac.

  A ešte sa musím sarkasticky pousmiať na titulke “najtenší smartfón na svete” :) veď tým je predsa už pár mesiacov Op­po Fin­der :) a identickú váhu má GS2 už poriadne dlho.

  Takže to podľa mňa nemal byť iPhone s označením nového čísla 5, ale len facelift 4-ky.

 2. Ja si naopak myslím, že sa vytvorila bublina, kde každý kopíruje každého, bez nejakej vízie alebo odvahy na progres. Každý hráč na poli mobilných telefónov sa drží iba toho, čo je overené, úspešné a nepúšťa sa do žiadnych experimetov. Vychádza mi z toho jedno: Časom sa trh nasíti a ten, kto príde s revolúciou, vyhrá. Tak ako pred pár rokmi firma Apple, keď odstavila také firmy ako Nokia alebo Sony Ericsson na druhú koľaj.

 3. Logickosť menšej simky vidím v tom, že každý milimeter vnútra je premyslene využitý. Tá simka je tam už “len” na to, aby sa z iPhonu dalo telefonovať. Pokiaľ stačí, že bude taká pidi, prečo neušetriť miesto a dopriať ho napr. baterke alebo procesoru?

  Krajšie zariadenie – ako som napísala, bolo subjektívne. Jop, je to stále väčšia iPhone 4. Mne sa však použitie kombinácie s hliníkom veľmi páči.

 4. Prednedávnom sa na displeji môjho – s radosťou používaného iPhone 4 začal objavovať žltý fľak. Keďže záruka už nebola a viazanosť u operátora skončila, tak som ho s očakávaním ďalšej generácie predal, tešiac sa na nástupcu. S odstupom času a po 2 – týždňovom používaní superhlúpeho telefónu SE K810i ľutujem svoje unáhlené rozhodnutie a zvažujem, že sa po nástupcovi poobzerám v radách momentálne stále aktuálneho modelu 4S.

  Dôvod? Súhlasím s tým, čo napísal istý prispievateľ do jedného “IT” fóra: ,,iPhone 5 by sa v motoristickom svete nedal nazvať ako facelift, ale maximálne ako verzia combi”. Nečakám 36 MPx fotoaparát, dokonalú AI pre SIRI, či retinu na druhú, ale zmeny, ktoré sa udiali nepovažujem za revolučné ako ich s obľubou označuje marketingové oddelenie Apple. Design je pekný, nárast na 4″ je jednoznačne plusom (aj keď pomer strán 3:2 mi bol bližší), ale to je tak všetko. Fotoaparát v podstate rovnaký, LTE ma necháva vzhľadom k dostupnosti a pokrytiu chladným, slúchadlá používam BT, lighting – nevyhnutná evolúcia a microSIM – WTF? To hlavné, kvôli čomu nedám dopustiť ako na iPhone, tak na iPad, je v iOS a AppStore a tam vykonané zmeny sú viac či menej dostupné aj pre staršie zariadenia.

  Napriek množstvu leakov som do konca konferencie dúfal, že niečo inovatívne, čo by skutočne stálo za zmienku, zostalo zahalené tajomstvom. Bohužial. Nič, čím by Apple dokázal zdôvodniť v súčasnosti už známu – vyššiu cenu. Možno to mohlo byť podľa Phila nepotrebné NFC, kde sa mohol práve Apple pričiniť o jeho rozšírenie medzi masy v spojení s Pasbookom alebo rozšírenie možností pre iCloud.

  Nebudem nadávať na Apple a nebudem vravieť, že bez Stíva to už neni ono (nikdy som ho nemal moc rád). Jednoducho napriek tomu, že iPhone 5 bude nepochybne skvelé zariadenie a lámač čísel v predajoch, tak ja budem véééľmi zvažovať jeho kúpu, ktorá bude musieť byť navyše motivovaná “určite štedrou” dotáciou pomarančového operátora, lebo pýtať 789€ (v prípade 32GB verzie ,ktorú požadujem – oficiálna SK/CZ cena sa pravdepodobne o moc líšiť nebude) za skôr malé než podstatné inovácie je viac než prehnané. Nehovoriac o nie práve ľudových cenách za redukcie a príslušenstvo.

  Keď to tak na záver – suma sumárum vezmem, tak za dôležitejšiu vec, než príchod nového iPhonu, považujem vývoj iOS a jeho skutočne “user friendly” prostredie a to, že vlastne všetko funguje tak ako má…

 5. Inovácia tohto roka podľa mňa je jednoznačne Windows 8. Prepojenie počítača aj mobilných zariadení s rovnakým systémom je podľa mňa veľmi dobrý nápad a správny smer. (Dokonca si viem predstaviť aj takú fičúrku, ako “dotyková fólia”, ktorú bude možné natiahnuť na obrazovky notebookov a počítačov.)

  Nokia síce maká jak čierna, robí dobré veci, ale ide na to marketingovo zle. Nemôže urobiť prezentáciu nového ppč telefónu a zároveň ho nezačať okamžite predávať. To je fail. Kým oni dajú telefón dopredaja, Apple a Samsung so svojimi novými telefónmi dávno zaplnia trh.

 6. Nie cesta k dokonalosti ale cesta k neslobode, podpora absurdnych patentovych zakonov. Uz teraz nie je mozne napisat akykolvek software bez hrozby multimilardoveho patentoveho sporu. Preto sa hovori, ze iovce, lebo pocuvate ako ovce. Je to podobne ako s ficom.. Vas iphone nevlastnite, nemate ho pod kontrolou ani teoreticky.

 7. Nechcem ti brať žalúzie, ale sledujú ťa všetci. Myslieť si, že Android od Googlu je bez spy softvéru, je tiež naivita. Ak by si v dnešnej dobe chcel byť neviditeľný, musel by si žiť ako bezdomovec.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

You May Also Like