Benedict Wells: Na konci samoty

Zase som urobila rovnakú chybu. Od knihy Na konci samoty prešli už tri týždne, ja som medzitým prečítala 3. diel Neapolskej ságy a rozčítala ďalšie dve knihy, no k recenzii sa opäť dostávam až teraz.

Možno je to aj preto, lebo vo mne vyvolala rozporuplné pocity a nevedela som ich hneď v sebe spracovať. Minimálne do polovice som si ju v duchu pre seba hodnotila max. 3 hviezdičkami, lebo som sa pri čítaní celkom nudila a hlavný hrdina mi bol úplne nesympatický.

Jules začína svoj príbeh ako malý chalan spomienkami na detstvo, svoju rodinu a výlety do Francúzska. Jeho pohľad kalí akási predtucha niečoho, čo potom poznačí celý jeho život. Že to je autonehoda oboch rodičov, sa dozvieme už pomerne skoro. Že to bude mať Jules potom ťažké, je jasné – hoci má troch súrodencov a všetci idú študovať na rovnakú internátnu školu.

Na konci samoty

Dovtedy živý a sebavedomý chalan, ktorý prežíval v podstate šťastné detstvo sa mení na utiahnutého, uzavretého a zakomplexovaného chudáčika. Čo ma veľmi neupútalo, v takýchto depresívnych knihách sa veľmi nevyžívam. A ako správny hrdina by mal byť predsa niečím výnimočný, nie? Dokonca mu to nevyšlo ani s „kamarátkou“ Alvou, hoci som verila, že ho z jeho samoty konečne vyseká.

No a potom sa to rozbehlo.

Možno vďaka posunu v deji, možno vďaka tomu, že sa jeho postava posunula ďalej, možno tým, ako to celé dopadlo. Uvedomila som si, že hoci toto nie je „môj šialok kávy“, kniha má v sebe niečo, čo sa na prvý pohľad nedalo uchopiť a že aj tie nudné a depresívne pasáže mali svoj zmysel.

Na konci samoty síce nevnímam ako pre mňa zásadnú knihu, no na konci ašpirovala na 5 hviezdičiek, ktoré som nedala už len kvôli jej slabému rozbehu. Ale hneď som ju požičala ďalej, čo je viac ako akékoľvek online hodnotenia.

Pozitíva • Koho bude kniha baviť?

  • introvertov a ľudí, ktorí majú radi depresívne knihy (áno, aj takí sú! a nie je to urážka)
  • kto prežíva ťažké chvíle – strata blízkeho, pocit samoty
  • kto má rád knihy plné hlbokých myšlienok

Negatíva • Nekupujte si knihu, ak:

  • hľadáte veselšie čítanie
  • ste typický extrovert
  • nemáte radi samotu
Zase som urobila rovnakú chybu. Od knihy Na konci samoty prešli už tri týždne, ja som medzitým prečítala 3. diel Neapolskej ságy a rozčítala ďalšie dve knihy, no k recenzii sa opäť dostávam až teraz. Možno je to aj preto, lebo vo mne vyvolala rozporuplné pocity a nevedela som ich hneď v sebe spracovať. Minimálne do polovice som si ju v duchu pre seba hodnotila max. 3 hviezdičkami, lebo som sa pri čítaní celkom nudila a hlavný hrdina mi bol úplne nesympatický. Jules začína svoj príbeh ako malý chalan spomienkami na detstvo, svoju rodinu a výlety do Francúzska. Jeho pohľad…
Téma - 8
De - 7
Postavy - 7
Štýl - 9

7.8

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

You May Also Like