Cilla Börjlind, Rolf Börjlind: Temný úsvit

Nedávno som dočítala knihu, ktorú považujem za jednu z top kníh tohto roka. Volá sa Podvolení, napísal ju Michel Houellebecq a (úplnou náhodou) vyšla práve v deň útokov na parížsku redakciu Charlie Hebdo. Jej hlavnou témou je opis toho, ako sa raz z Francúzska stane islamský štát. Nebudem o nej písať osobitnú recenziu – netrúfam si na to – ale zaoberá sa otázkou, ktorá v tejto dobe v spoločnosti veľmi rezonuje: utečenci, prisťahovalci, náboženstvá, multikulturalizmus. A kým v Podvolení sa na túto tému pozeráme skôr filozoficky, v Temnom úsvite tvorí pozadie detektívky.

Tá sa začína v Arilde, kde je brutálne zavraždené 3-ročné dievčatko Emelie. O niekoľko dní neskôr rovnakou smrťou zahynie 7-ročný Aram. Spája ich to, že sú obaja farební, a preto sa pozornosť polície začne logicky upierať na extrémistov, ktorí už kujú pikle o vyhladení buriny z povrchu švédskeho. No nejde len o obyčajnú naháňačku hlúpych náckov. Karty zamieša aj tajomná ostrovná komunita, ktorá pripomína náboženskú sektu. Autori síce nemajú čas rozoberať tému rasizmu a jeho šírenia na internete do detailov, no to sa od detektívky ani nedá očakávať.

temny_usvitAk ste čítali predchádzajúce diely série s Oliviou a Tomom Stiltonom, Temný úsvit je jednoducho ďalšie pokračovanie rozohranej partie. Staré známe postavy sa výrazne nemenia, ale jeden rozdiel sa zbadať dá. Kým v prvom dieli bola Olivia len študentka policajnej akadémie a Tom bezdomovcom, obaja sa k policajnej profesii čoraz viac pripútavajú. Trošku sa obávam toho, že v 4. časti budú už obaja plnohodnotnými súčasťami štokolmskej kriminálky a tým celá séria, založená na netradičných vyšetrovateľoch, trochu zovšednie. Ale nepredbiehajme.

Od dobrej recenzie sa očakáva aj odporučenie, či knihu kúpiť alebo nie. Rozhodne áno platí v prípade, že ste čítali prvé dve časti: sklamaní nebudete. Ak vám spisovateľské duo Borjlindovcov nič nevraví, odporúčam začať od začiatku. Môžete to brať aj ako tip na vianočný darček: celá doterajšia séria nie je síce uzavretou trilógiou, no zabezpečí poriadny náklad dobrého čítania minimálne na vianočné prázdniny a dovolenky, keď naň máme všetci viac času.

Nedávno som dočítala knihu, ktorú považujem za jednu z top kníh tohto roka. Volá sa Podvolení, napísal ju Michel Houellebecq a (úplnou náhodou) vyšla práve v deň útokov na parížsku redakciu Charlie Hebdo. Jej hlavnou témou je opis toho, ako sa raz z Francúzska stane islamský štát. Nebudem o nej písať osobitnú recenziu - netrúfam si na to - ale zaoberá sa otázkou, ktorá v tejto dobe v spoločnosti veľmi rezonuje: utečenci, prisťahovalci, náboženstvá, multikulturalizmus. A kým v Podvolení sa na túto tému pozeráme skôr filozoficky, v Temnom úsvite tvorí pozadie detektívky. Tá sa začína v Arilde, kde je brutálne zavraždené…
Téma - 9
Dej - 7.5
Postavy - 8.5
Štýl - 9

8.5

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

You May Also Like