Celeste Ng: Stačí škrtnúť zápalkou

My knižní blogeri máme niekedy ťažké povolanie. Každý obyčajný knihomoľ sa môže po prečítaní dobrej knihy na chvíľu ponoriť na okamih do nostalgie a vzápätí vyťahovať ďalší kúsok z poličky. Nás však ešte čaká milá povinnosť sprostredkovať svoj zážitok čitateľom blogu.

Niekedy to ide ľahko a recenzia sa v podstate píše sama. Lenže niekedy je to problém: týka sa to hlavne kníh, ktoré zanechajú dobrý dojem a akékoľvek ďalšie vŕtanie sa v nich je skôr na škodu vlastnej čitateľskej spomienky.

Bezpochyby je to aj prípad druhej knihy Celeste Ng. Obe jej knihy vyšli najskôr v češtine (Vše, co jsme si nikdy neřekli a Ohníčky všude kolem) a začiatkom tohto roku vyšla práve druhá menovaná aj v slovenčine. Chystala som sa na ne už v českom vydaní (ale poznáte to, toľko dobrých kníh a tak málo času na čítanie), preto ma veľmi potešila (zatiaľ jedna) slovenská verzia.

Je to tak dobre komplexne napísaná kniha, že hodnotiť ju dokážem len rozdelením na menšie dieliky. Stolička má 4 nohy, ale táto kniha až 5 oporných bodov, preto si pokojne sadnite, nezrýpete sa.

1. Miesto

Predstavte si všetkých horlivých účastníkov domových schôdzí a občianskych aktivistov, ktorí sa zasadzujú celým svojím životom o bezproblémový život svojej komunity. Shaker Heights sa skladá len z takýchto ľudí a pozor, nejde o žiadnu paródiu. Ruku na srdce: kto by nechcel žiť v harmonickom a fungujúcom meste? (Minimálne každý, kto už niekedy závisláčil na hre Sims.)

Pravidlá, obmedzenia a poriadok sú potrebné, aby sme udržali našu komunitu jednotnú a krásnu, uisťovali sa obyvatelia navzájom.

2. Postavy

Je logické, že keď na takéto miesto príde niekto, kto sa do konceptu nehodí, vyvolá to okamžite napätie. Mia a Pearl sú úplným opakom usporiadanej rodiny čoby základnej bunky shakerheightskej komunity. Slobodná matka (!), umelkyňa na voľnej nohe (!!) s dcérou žije kočovným životom (!!!) – putujú po celej krajine, občas sa niekde zastavia, pustia kotvy a po relatívne krátkom čase odchádzajú za novou inšpiráciou. Mii tento spôsob úplne vyhovuje, Pearl si naň zvykla. Ale keď sa tentoraz zhodnú, že ostanú, je nadšená – konečne bude mať rovnakých spolužiakov dlhšie ako pár mesiacov.

Tvoria krásny protipól usporiadanej rodine Richardsonovcov – matka novinárka, otec právnik a 4 krásne, zdravé, šikovné a úspešné deti navštevujúce miestnu školu rovnako ako Pearl. Až sa čudujem, že sa p. Richardsonová rozhodla pre takéto nájomníčky, ktoré potom prevrátili jej život hore nohami.

Pán Jang bol presne ten typ nájomníka, akého pani Richardsonová chcela – láskavý človek, ku ktorému mohla byť aj ona láskavá a ktorý to ocenil.

3. Dej

Jedine Liz Richardsonová sa zdá byť čiernou ovcou rodiny Richardsonovcov – ale jej výstredné správanie všetci tolerujú. Až kým nepodpáli (dobre počujete) vlastný dom, čím sa kniha začína a dej končí. Liz našťastie nie je len nejaká bezprizorná rebelka. Jej skutok má dôvod – a ten budete postupne objavovať v celom príbehu.

Pamätaj, povedala Mia, niekedy treba spáliť všetko do tla a začať odznova. Po požiari je pôda úrodnejšia a môže na nej rásť nová zeleň. Aj s ľuďmi je to tak. Začnú odznova. Nájdu cestu.

4. Témy

Čo robí ženu matkou? Je to výlučne biológia alebo láska?

Trošku filozofická, trošku psychologická, trošku právnická a 100 % babská téma. Aj preto si myslím, že toto je kniha najmä pre ženy, dokonca aj pre také, ktoré rolu matky zatiaľ nezažili. Keď si priateľka p. Richardsonovej chce adoptovať čínske bábo – a skomplikuje sa to – ako to už býva, vyjdú na povrch veci, ktoré by inak chceli ostať skryté.

Bebe Chowová bola zlá matka; Linda McCulloughová je dobrá matka. Jedna sa držala pravidiel, druhá nie. Pri pravidlách však ide o to, premýšľal, že hovoria, čo je správne a čo nesprávne. V skutočnosti to bol len spôsob videnia, ani jeden nebol celkom správny, ani celkom nesprávny, nič vám nehovorilo s istotou, na ktorej strane stojíte.

5. Štýl

Ak hovorím o štýle, nemám na mysli žiadny špeciálny rukopis autorky, podľa ktorého by ste ju spoznali medzi inými. Mne sa oveľa viac páčilo to, ako všetky spomenuté piliere knihy (miesto, dej, postavy a témy) dokázala skombinovať tak perfektne, že sa dajú komplexne hodnotiť len veľmi ťažko. A to je hlavný dôvod, prečo sa dobre čítala – je to ten pocit, keď pri každej vete cítite, že tam má svoje miesto a ako v sudoku dáva zmysel z každej strany.

Teraz sa Izzy pokúšala predstaviť si, že sa vráti k životu, aký žila predtým v ich krásnom, dokonale usporiadanom, výstavne zariadenom dome, pred ktorým vždy bol pokosený trávnik, opadané lístie odhrabané a nikde na dohľad nijaký odpad. K životu v ich bezchybne usporiadanej štvrti, kde na každom trávniku rástol strom, ulice sa tak kľukatili, aby nikto nemohol ísť rýchlo, a každý dom harmonicky ladil so susedným. K životu v ich krásnom, perfektne usporiadanom meste, kde všetci spolu dobre vychádzali a všetko muselo byť navonok úžasné a výnimočné, nech panoval vnútri akýkoľvek chaos. Nemôže predstierať, že sa nič nestalo. Mia v nej otvorila dvere, ktoré sa už nedali zatvoriť.

Škoda, že MDŽ je už za nami – ak by som mala odporučiť kvalitné ženské čítanie (bez akéhokoľvek ironického podtónu) napríklad na tento deň, bola by to určite kniha Stačí škrtnúť zápalkou. Neurobíte chybu, ak si to vynahradíte ktorýkoľvek iný deň v roku. Viac ako deň-dva totiž na čítanie nebudete potrebovať.

Pozitíva • Koho bude kniha baviť?

  • ženy alebo aspoň dievčatá, ktoré už vyrástli z young adultoviek, matky (a dcéry)
  • umelecké duše
  • máte radi príbehy so zaujímavými postavami

Negatíva • Nekupujte si knihu, ak:

  • ste chlap
  • máte radi akčnejšie príbehy
  • nemáte pochopenie pre malé (nikdy nie čiernobiele) životné drámy
My knižní blogeri máme niekedy ťažké povolanie. Každý obyčajný knihomoľ sa môže po prečítaní dobrej knihy na chvíľu ponoriť na okamih do nostalgie a vzápätí vyťahovať ďalší kúsok z poličky. Nás však ešte čaká milá povinnosť sprostredkovať svoj zážitok čitateľom blogu. Niekedy to ide ľahko a recenzia sa v podstate píše sama. Lenže niekedy je to problém: týka sa to hlavne kníh, ktoré zanechajú dobrý dojem a akékoľvek ďalšie vŕtanie sa v nich je skôr na škodu vlastnej čitateľskej spomienky. Bezpochyby je to aj prípad druhej knihy Celeste Ng. Obe jej knihy vyšli najskôr v češtine (Vše, co jsme si…
Téma - 8.5
Dej - 8
Postavy - 9
Štýl - 10

8.9

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

You May Also Like