Franck Thilliez: Syndróm E a Smrtící DNA + súťaž

Trošku nečakane sa dnes dostávam k recenzovaniu trošku starších kníh. Ide o detektívky od Francka Thillieza, ktoré som čítala už pred 3 rokmi. Prvý diel vydaný u nás, sa volal Syndróm E a druhý Gataca, v češtine však vyšiel pod názvom Smrtící DNA a ja som si ho v nádeji (a natešená), že ide o ďalšie pokračovanie série, vybrala na recenzovanie.

Až keď som sa do Smrtící DNA začítala, zistila som, že ide o Gatacu a keďže život je príliš krátky na to, aby som čítala (hoci dobré) knihy dvakrát, rozhodla som sa predstaviť vám ich v skratke spolu (k čomu som sa pred 3 rokmi nedostala) a zároveň venujem inkriminovanú knihu do súťaže, ktorú nájdete pod článkom.

Franck Thilliez je vo Francúzsku veľmi známy a obľúbený autor detektíviek. Len v sérii s komisárom Sharkom & poručíčkou Luciou Hennebelle ich vyšlo skoro 10. Na Slovensku jeho knihy vydalo Artfórum, čo je asi posledné vydavateľstvo, od ktorého by ste čakali detektívky. Aj to svedčí o fakte, že nejde o klasické súčasné bestsellery a štýl známy zo severu.

syndrom e smrtici dnaKompozične je to jednoduchý príbeh rozprávaný v dvoch dejových líniách (každá pre jednu postavu), ktoré sa v jednom momente stretnú. Čo nie je úplná samozrejmosť, lebo hoci je dielov so Sharkom & Hennebellovou viac, prvýkrát sa tak stane až pri tomto prípade. Možno aj ich stretnutie prispelo k tomu, že práve Syndróm E sa z celej série stal najúspešnejším titulom.

K ich postavám sa ešte dostanem, omnoho viac ma upútal totiž samotný dej knihy. Lucii sa ozve kamarát, ktorý oslepol pri sledovaní krátkeho starého filmu z 50. rokov. Pasáže, kedy popisuje jeho dej, pôsobia hrôzostrašne, groteskne a znepokojujúco (niečo podobné ako v už legendárnom Kruhu). Chvíľu si preto budete myslieť, že čítate horor, ale nebojte sa, nie je to len prvoplánové strašenie. Počas čítania sa teda dozviete všeličo o technike kinematografie, podprahovom vnímaní a neurovede. S odstupom času sa mi Syndróm E spojil aj s Nočným filmom.

Sharkova dejová línia je skôr brutálna a krvavá a tým trošku menej atraktívna, no keďže sa ukáže, že obaja vyšetrujú rovnaký prípad, bude sa to dať prežiť. Na Sharkovi je oveľa zaujímavejšie to, že je to schizofrenik. A aj keď sa dosť rieši, či by diagnostikovaný schizofrenik mohol pracovať na polícii (a ešte v pozícii komisára), ako literárnu postavu ho to robí oveľa príťažlivejším.

Aby to nebolo málo, Sharko s Luciou sa zapletú aj do seba osobne, preto okrem rozuzlenia prípadu zažijete vzrušujúci záver, kvôli ktorému budete chcieť okamžite čítať spomínané pokračovanie.

V Smrtící DNA sa stretnete už s novým prípadom, ktorý je (ako už názov napovedá) na tému genetiky, pre mňa osobne trochu menej zaujímavou. Ale keďže som sa do dvojice Sharko & Hennebellová zamilovala, veľmi dobre sa mi čítalo aj toto pokračovanie. Ak vás bavia témy ako DNA, vírusy, darwinizmus, lateralita či vývoj ľudstva ako taký, prídete si určite na svoje.

V recenziách, ktoré sa pri slovenských prekladoch nazbierali, je žiaľ dosť veľa negatívnych sťažností na preklepy v oboch knihách, hoci preklady robila výborná Aňa Ostrihoňová. No možno práve preto môžete siahnuť po českých vydaniach, o ktoré sa nedávno postaralo albatrosovské XYZ.

Suma sumárum – nebojte sa (u nás) neznámeho autora, nebojte sa netradičných tém, nebojte sa staršieho vydania – za tieto knihy dávam obe ruky do ohňa a aj pod recenziou ich hodnotím ako jeden celok – výborne.

Pozitíva • Koho budú knihy baviť?

  • tých, ktorých nebaví čítať len aktuálne letiace severské detektívky
  • komu sa páčil Nočný film alebo Kruh
  • majú radi hororové prvky

Negatíva • Nekupujte si knihy, ak:

  • sa neradi bojíte
  • nemáte radi krvavé scény
  • vám nič nehovorí psychológia, kinematografia či genetika

Súťaž

Ako som sľúbila, knihu Smrtící DNA venujem aj do súťaže. Zapojiť sa môžeš jednoducho: nechaj pod článkom komentár s odpoveďou na otázku: Aký je tvoj obľúbený horor? (môže ísť o knihu alebo film) Súťaž končí 15. 10. o 23:59.

Aktualizácia 16.10.: K výhre gratulujem Jarke :) Dúfam, že sa bude kniha páčiť :)

Trošku nečakane sa dnes dostávam k recenzovaniu trošku starších kníh. Ide o detektívky od Francka Thillieza, ktoré som čítala už pred 3 rokmi. Prvý diel vydaný u nás, sa volal Syndróm E a druhý Gataca, v češtine však vyšiel pod názvom Smrtící DNA a ja som si ho v nádeji (a natešená), že ide o ďalšie pokračovanie série, vybrala na recenzovanie. Až keď som sa do Smrtící DNA začítala, zistila som, že ide o Gatacu a keďže život je príliš krátky na to, aby som čítala (hoci dobré) knihy dvakrát, rozhodla som sa predstaviť vám ich v skratke spolu (k…
Téma - 9.5
Dej - 9
Postavy - 9
Štýl - 9

9.1

9 comments
  1. Karikova Tma. Podla mna to ma hororové prvky az strach. Aj ostatne jeho knihy. A musim súhlasiť aj s komentarom vyššie ze Čierny kocúr je tiez vynorny

  2. Geraldova hra od Stephena Kinga. Dobre si spomínam, ako sa mi v čase, keď som ju čítala, raz v noci snívala nejaká skomolená pasáž z knihy. Naraz som sa v spánku vyrútila z postele, raketovou rýchlosťou vyhodila zákrutu zo spálne a prebrala sa udýchaná, vyplašená a dezorientovaná uprostred vedľajšej izby. Chvíľu mi trvalo, kým som sa učlovečila, vrátila naspäť do postele a nesmelo zhasla svetlo. :-)

  3. Kniha/film Shining. A este filmy ako napr. Sirotinec, It follows, The Others… dobrych hororov nikdy nie je dost. :-D

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

You May Also Like