Elena Krásnohorská je pseudonym, pod ktorým píše jedna mladá žena. Miluje ľudové zvyky, kroje, piesne, štýl života. Priznám sa, že ja k týmto veciam nemám vôbec extra vzťah, ale je to originálne, tak prečo nie?
Jej prvej knihe Na kopci za dedinou som držala palce. Na prvý pohľad jednoduchý príbeh Ely a Michala – ona jednoduchá a zakomplexovaná, on moderný mačo. Ona chodí hrabať seno a zvážať drevo, on chodí s kamošmi a pipinami na mesiac na more. Jasné, že sa dajú dokopy, ale bude vás baviť čítať to – pre rozdielnosť pováh, pre rozdielnosť pohľadov muža a ženy, pre rozdielnosť ich svetov. Toto vždy účinkuje, o to viac, že je to naše slovenské a neodohráva sa to niekde v no name americkom meste.
Na pôjde za krosnami ide presne v tejto línii. Bola som zvedavá, ako bude autorka pokračovať a či bude rozvíjať príbeh Ely a Michala ďalej. Ale nie, príbeh je o Alžbete a Martinovi. Veľmi podobný a pritom úplne iný, opäť rozdielne povahy i svety, opäť rovnaká dedina, dokonca sa tu mihnú ako ich kamaráti aj Ela s Michalom, no pritom prežívajú opäť niečo iné a iným spôsobom.
Alžbeta má otca alkoholika, Martin žije sám s mamou a sestrou – úplne reálne a (žiaľ) časté situácie. Alžbeta vie tkať na krosnách aj zvládať prácu redaktorky, postavy medzi sebou esemeskujú, četujú aj skajpujú, nezabúdajú na ľudové zvyky i na tradičnú vieru. Znovu všetko prežívame na striedačku z pohľadov muža i ženy a výborné a realistické dialógy dopĺňajú ľudové piesne, lebo áno, v Turci sa to dnes všetko mixuje. Do takýchto kníh patrí aj trocha erotiky – pre konzervatívnejších síce viac ako trocha, ale žiadne 50 shades vulgárnosti tu nehľadajte.
Po prvom dieli som bola s pochvalami ešte opatrná, no po prečítaní druhého dielu série Z turčianskej záhradky sa už nebránim nadšeniu. Literárne (v rámci žánru) je to naozaj skvost, a to sa bavíme o úplne neznámej autorke. Dovolím si tvrdiť, že z takejto knihy by mohol byť pokojne bestseller, ak by sa jej ujalo vydavateľstvo s väčším rozpočtom na reklamu.
Pozitíva • Koho bude kniha baviť?
- fanúšikov slovenského folklóru
- mladé ženy a dovolím si tvrdiť, že aj mužov
- skeptikov k slovenskej literatúre
Negatíva • Nekupujte si knihu, ak:
- –