George Orwell: Zvieracia farma

Zvieracia farma je politickou satirou na revolúciu, ktorá sa vymkla z rúk. Zvieratá sa zbavia nadvlády nenávidených ľudí a zavedú si svoj vlastný režim, v ktorom si všetci majú byť rovní. Z nádherných ideálov revolúcie sa však postupne stáva nočná mora. Prasce sa zmocnili koryta, a teda aj vlády, postupne si začali prispôsobovať zákony a legendárny slogan “Všetky zvieratá sú si rovné” sa čoskoro mení na “Všetky zvieratá sú si rovné, ale niektoré sú si rovnejšie”. Aby sa prasce udržali pri moci, zavedú teror, šíria strach a hrôzu, poštvú proti sebe zvieratá, zavedú kasty.

Toto je oficiálny opis knihy, ktorý nájdete v internetových kníhkupectvách, a tiež na prebale knihy. Ak ste si ho prečítali, máte už v podstate prečítanú celú knihu, pretože prezrádza v podstate všetko. Mala by som oveľa väčší zážitok z čítania, ak by som si predtým neprečítala tieto štyri vety… Nepopieram vôbec symboliku a alegóriu tejto novely, ale dielo, ktoré sa dá zhrnúť do 4 viet, nepokladám za nič extra výnimočné. Dobrý bodík a slávu za Zvieraciu farmu by som Orwellovi dala len kvôli tomu vizionárskemu duchu, ktorý sa prejavil aj v románe 1984.

Zvieracia farma je politickou satirou na revolúciu, ktorá sa vymkla z rúk. Zvieratá sa zbavia nadvlády nenávidených ľudí a zavedú si svoj vlastný režim, v ktorom si všetci majú byť rovní. Z nádherných ideálov revolúcie sa však postupne stáva nočná mora. Prasce sa zmocnili koryta, a teda aj vlády, postupne si začali prispôsobovať zákony a legendárny slogan "Všetky zvieratá sú si rovné" sa čoskoro mení na "Všetky zvieratá sú si rovné, ale niektoré sú si rovnejšie". Aby sa prasce udržali pri moci, zavedú teror, šíria strach a hrôzu, poštvú proti sebe zvieratá, zavedú kasty. Toto je oficiálny opis knihy, ktorý…
Téma - 8
Dej - 6
Postavy - 6.5
Štýl - 7

6.9

2 comments
  1. ako sa hovori, kolko ludi, tolko chuti. ale do podobnych 4 viet sa da mozno zhrnut obsah vacsiny knih, takze za meradlo kvality by som to nepovazoval.. :)
    ja osobne tuto knihu odporucam.

  2. Mne sa Zvieracia farma páčila, poukazuje na pokrytectvo režimu svojskou formou. Rozhodne táto kniha patrí k tým lepším, ktoré som čítal :)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

You May Also Like