Jozef Karika: Priepasť

Na slovenskom knižnom trhu je málo kníh, ktoré sú očakávané mesiace dopredu. Svojich čitateľov si vychoval hlavne Dominik Dán, ktorý nové knihy servíruje so železnou polročnou pravidelnosťou – jednu do dovolenkovej čítačky a druhú k vianočnému punču pri stromčeku.

Jozef Karika už čo-to popísal, jeho knihy sú bestsellermi, ale mám pocit, že až Priepasť dostala nálepku dlhoočakávanej novinky. Zaslúžil sa o to najmä Trhlinou, ktorá za mňa patrila k najlepším knihám roku 2016. Brutálny psychohoror, prečítaný za 1 večer, z ktorého som sa skoro pos.ala.

Karika je nielen nadaný autor, ale aj vlastný reklamný agent – jeden z mála si robí aktívne promo a nespolieha sa len na marketingové kanály svojho vydavateľstva. Nečudo, že chcel na úspechu Trhliny stavať. Už niekoľko mesiacov nás preto zásoboval malými sneak-peakmi o téme ďalšej hororovej knižky, ktorou mala byť legenda o skalnej plošine v Tatrách – vraj tam neznáma sila núti ľudí skákať do priepasti.

Osobne nie som extra milovník vysokohorskej turistiky, ale why not?

Kniha sa opäť rýchlo rozbieha. Adam, hlavná postava, sa stane svedkom záchranárskej práce pri tragickej smrti mladého Adriána Klimka v Slavkovskej doline. Karika vždy nechával svoje postavy žiť na pulze doby a využívať moderné technológie. Tu sa technickou hrdinkou stane GoPro kamera, z ktorej sa Adam dozvie záhadné okolnosti sprevádzajúce Adriánov pád do priepasti.

Vidieť také zábery by isto zamávalo s každým, no Adam má ideálnu predospozíciu, aby ho to úplne rozdžubalo – keď bol malý, jeho otec sám tragicky zahynul pri páde zo skaly. Odvtedy ako jeho syn, inak tiež talentovaný lezec, trpí panickou poruchou, ktorá ho straší už pri lezení na rebrík, nieto ešte po tatranských štítoch. No i tak ho niekto alebo niečo ťahá, aby mysterióznu smrť mladého chalana sám „preveril“.

To, že sa dej celkom nápadne podobá na Trhlinu, je snáď jasné už z týchto dvoch odsekov. Hlavný hrdina objaví niečo tajomné, čo ním zarezonuje a rozhodne sa to preskúmať. Minule v pohorí Tribeč, teraz v Tatrách. Záhadu podrobí aj detektívnemu pátraniu, aby vzbudil dojem reálnosti – knihy, internet i Tatier znalí potvrdzujú, že na každej bájke je kus pravdy. Na danom mieste prežije to, čo legenda opisuje – nechýbajú silné emócie z vnútorného prežívania, fyzické zranenie, obrovské psychické vypätie, prelínanie skutočnosti a predstáv, zásahy „nadprirodzena“. Priepasti nemožno uprieť, že je opäť majstrovsky napísaná – preniesť na stránky knihy takéto komplikované vnútorné rozpoloženie nie je vôbec hračka.

Ak sa vrátime k žánru hororu, jeho hlavným efektom by malo byť vyvolanie strachu. U mňa sa však v tomto prípade nedostavil. Neviem, či za to môže rámcová podobnosť s Trhlinou či staršou Tmou, alebo to, že takmer celý dej sa odohráva na niekoľkých metroch štvorcových a – v Adamovej hlave. Okrem toho, udržať pozornosť a záujem pri sledovaní (podobných a opakujúcich sa) myšlienkových pochodov na desiatkach strán bolo dosť náročné.

Karikova novinka teda nie je sklamaním, ale v porovnaní s už napísaným nie je ničím výnimočná. Raz darmo, vysoko nastavená latka sa ťažko prekonáva…

Na slovenskom knižnom trhu je málo kníh, ktoré sú očakávané mesiace dopredu. Svojich čitateľov si vychoval hlavne Dominik Dán, ktorý nové knihy servíruje so železnou polročnou pravidelnosťou - jednu do dovolenkovej čítačky a druhú k vianočnému punču pri stromčeku. Jozef Karika už čo-to popísal, jeho knihy sú bestsellermi, ale mám pocit, že až Priepasť dostala nálepku dlhoočakávanej novinky. Zaslúžil sa o to najmä Trhlinou, ktorá za mňa patrila k najlepším knihám roku 2016. Brutálny psychohoror, prečítaný za 1 večer, z ktorého som sa skoro pos.ala. Karika je nielen nadaný autor, ale aj vlastný reklamný agent - jeden z mála si…
Téma - 6.5
Dej - 6
Postavy - 5
Štýl - 7

6.1

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

You May Also Like