M. J. Arlidge: Na koho to slovo padne

Minule som sa sťažovala, že mnohé dobré detektívky sa nedočkajú pokračovania, hoci by si ho zaslúžili. A aha ho, teraz som sa dostala práve k druhému pokračovaniu série, kde som prvú časť naopak prehliadla (a podľa anotácie by ma určite dosť bavila). Nevadí, skúsme to brať ako prvé plus do dnešnej recenzie.

Zápletka druhého dielu je jednoduchá – niekto vraždí klientov prostitútok. A to úplne brutálne – vyreže im srdce ešte zaživa a pošle ho v krabici domov/do práce. Čoskoro polícia zistí, že vrahom je prostitútka, ktorá si hovorí Anjel. Je veľmi známa v internetových vodách a jej klienti a fanúšikovia o nej svorne tvrdia, že nechá so sebou robiť všetko…

Ako to v správnej detektívke býva, okrem samotného vyšetrovania sa pozeráme aj na osobné životy hlavných vyšetrovateľov. Kto čítal prvý diel, opäť sa stretne s Helen Grace. Netočí sa ale okolo nej celá kniha, veľa priestoru dostáva aj kolegynka Charlie alebo seržant Tony. Tomu sa celkom teším, lebo samotná Helen mi nie je zrovna najsympatickejšia kvôli svojej zvláštnej, hm, zaľúbe.

na_koho_to_slovo_padne-arlidgeNa koho to slovo padne určite odporúčam čitateľom, ktorým neprekážajú brutálne a zvrátené scény, tých je tam viac než dosť. Mne to síce nič nerobí, ale svet drog, prostitúcie a násilia by som pokojne vymenila skôr za sériových vrahov či pomätencov z blázinca. Áno, znie to divne, ale oveľa viac ma baví nazerať do myslí zločincov ako pozerať na ich činy v priamom prenose.

Napriek tomu by som túto detektívku označila skôr za oddychovku – číta sa rýchlo, ľahko a napomáhajú tomu aj kratučké kapitoly. Ak by som mala mať nejakú výhradu, tak asi to, že už od začiatku som tušila, kto je vrah – teda nie konkrétne, ale typovo. Keďže mali skoro všetky obete spoločné to, že sa hrali na milučkých a dobručkých manželov a otcov rodín, určite by som pátrala po niekom, kto má motív zabíjať práve takéto postavy.

Ale už som ticho, aby som neprezradila viac, ako treba :).

Chcete túto knihu vyhrať v súťaži?

Napíšte do komentárov jednu detektívku, ktorá sa vám v poslednej dobe veľmi páčila a jednu, ktorá si vás vôbec nezískala. Súťaž končí 18. septembra o 23:59.

Aktualizácia k 20.9.: Ďakujem za všetky komentáre :) Výherkyňou sa stáva Aneta – gratulujem! :)

Internetové kníhkupectvo BUX.sk

Minule som sa sťažovala, že mnohé dobré detektívky sa nedočkajú pokračovania, hoci by si ho zaslúžili. A aha ho, teraz som sa dostala práve k druhému pokračovaniu série, kde som prvú časť naopak prehliadla (a podľa anotácie by ma určite dosť bavila). Nevadí, skúsme to brať ako prvé plus do dnešnej recenzie. Zápletka druhého dielu je jednoduchá - niekto vraždí klientov prostitútok. A to úplne brutálne - vyreže im srdce ešte zaživa a pošle ho v krabici domov/do práce. Čoskoro polícia zistí, že vrahom je prostitútka, ktorá si hovorí Anjel. Je veľmi známa v internetových vodách a jej klienti a…
Téma - 6
Dej - 7.5
Postavy - 6
Štýl - 8.5

7

34 comments
 1. Mne sa páčila kniha Volanie Kukučky od Roberta Galbraitha a na druhej strane ma až tak nedostala kniha Na smrť od Jozefa Kariku.

 2. Veľmi sa mi páčil Neviditeľný múr od Henninga Mankella a vôbec mi nesadla kniha Trikrát Gregory a Yvonna od Jana de Hartog.

 3. Páčila sa mi kniha nočný film od Marisha Pessl a naopak kniha Viedenské bratsvo od Fredrik Beier na ktorú som sa veľmi tešila bola sklamanie roka…

 4. Páčila sa mi kniha Hodvábnik od Roberta Galbraitha a nezaujala ma, resp. trošku sklamala kniha Ohrožení od Felixa Francisa.

 5. Mne sa zatiaľ najviac páčila trilógia Milénium od Stiega Larssona, aj keď to už nie sú žiadne novinky. A naopak kniha Cestujem Sama od Samuela Bjorka ma veľmi nezaujala, pravdupovediac ešte stále ju mám rozčítanú a nemôžem sa premôcť ju dočítať…Verím, že po prečítaní zmením názor :)

 6. V poslednom čase ma zaujala trilógia s prokurátorom Saczkim od Miloszewského, a zároveň ma aj sklamala kvôli svojmu zvláštnemu, nemastnému-neslanému koncu.

 7. Čítam veľa detektívok, v poslednej dobe sa mi úplne najviac páčila kniha Snehuliak od Nesba (bola to aj moja prvá kniha od neho a zatiaľ pre mňa zostáva naj). Kniha, ktorá ma vôbec neoslovila, je Digitálna pevnosť od Dana Browna. Sklamanie.

 8. Mna v poslednej dobe zaujala lisa gardner a viacere jej knihy. Jej styl mi velmi sedi. Zato ohromnym sklamanim bol mankellov muz, ktory sa usmieval. Az tak, ze neviem, ci mu dam este niekedy druhu sancu(autorovi.tej knihe urcite nie) Mozno dnk2017? :)

 9. V poslednej dobe sa mi najviac pačila kniha Pancierové srdce Jo Nesbo a naopak sklamala ma kniha Nežná fatamorgána Dominik Dán

 10. Veľmi sa mi páčila kniha Dievča vo vlaku ( Hawkins Paula) a naopak neoslovila ma kniha Čierne hra- Vláda mafie. ( Karila Jozef )

 11. Včera som dočítal super detektívku Peklo je otvorené ( Gard Sween ) , kniha ktorá ma sklamala tak to je : Šachové figúrky ( Peter May )- Detektívky – tak to je moje od knihy sa neviem odtrhnúť.:)

 12. Mne sa zatial najviac pacila detektivka od J.Nesbo – Bohyna pomsty (ten zvrat!!!) a zatial najslabsi pribeh (ako to uz bolo u niektorych spomenute) Digitalna pevnost od Browna

 13. Mojou obľúbenou detektívkou je kniha Stratení od dánskeho autora Michaela Katza Krefelda. Na knihe sa mi páčil zložitý, poprepletaný príbeh, rôzne časové obdobia z pohľadov viacerých postáv. Strateních som nedokázala pustiť z ruky, knihu som čítala so zatajeným dychom.
  Na druhej strane, neoslovila ma detektívka Sestra od slovenských autoriek K. Ježovičovej a E. Hraškovej. Bola to moja prvá skúsenosť so slovebskou detektívkou, ale žiaľ ma neoslovila, nedokázala som sa vžiť do postáv, do deja knihy.

 14. Naposledy ma najviac zaujala trilógia Havranie dievča – čo by som miestami považovala až za hororové..ale bol to napínak do poslednej knihy. Vrelo odporúčam komu nevadia násilné knihy. Dosť ma naposledy sklamala kniha od Jo Nesba (od ktorého inak knihy milujem) Snehuliak.

 15. ja milujem Dominika Dána, mám doma skoro všetky jeho knihy, rád sa k nim vraciam, aj film podľa jeho knihy bol úžasný, naopak sklamal ma Hodvábnik, ktorého som ani nedočítal

 16. Posledný prípad kapitána Čontoša ma oslovil, čítal som ho na pláži v Chorvátsku a bol som príjemne prekvapený
  sklamal…ani nič, v každej knihe si viem nájsť to svoje, čo je fajn, ale i to, čo sa mi nepáči

 17. Jeden musí z kola von bola super knižka a rada by som vlastnila vo svojej knižnici aj druhú časť.
  zmiešané pocity som mala z knihy Tichý výkrik, na to, aké mala ohlasy, mne sa nie veľmi páčila

 18. teraz momentálne čítam Larsa Keplera Hypnotizér a teda na to,aké mala kniha zlé anotácie, som nadšený, je výborná a každý večer sa nútim ísť spať a každé ráno už sa teším na večer, keď otvorím knihu
  nepáčila sa mi kniha Zoznam zákazov…dočítal som ju, ale mám pocit, že mi nič nedala

 19. Dedičstvo kostí a Posledný strážca, to boli 2 fantastické knižky…čítam veľmi veľa a málokedy sa mi kniha nepáči, ale toto som si povedala pri Prípad kormorán

 20. Sklamal ma Lars Kepler – Ihrisko, veľmi zvláštna kniha a iná ako jeho ostatné a páčila sa mi kniha Náboj, mala zaujímavý príbeh

 21. Lezim si v nemocnici a citam Na koho to slovo padne. Si vravim: prva cast super, druha bude tiez, nie? Pride mi mail, ze sutaz. Tak reku idem. A co sa tu ja docitam? Polku knihy mozem prelistovat :-D K “anjelovi” som sa este nedostala :-O Taktiez suhlasim s nazorom, ze Helen prekaza asi aj jej vlastny tien. Ale aby som sa temy drzala. Srdcova kniha (fakt len jedna?!) Hmmmm Vazka, Budes tam?!, Pastier (samozrejme aj Keplerovci, King, ale az sa knizne tipy neopakuju..) .. a co som nemohla preluskat bola volajaka Zelinova a taktiez hluposti od Nesba..

 22. zaujala ma v poslednej dobe Joy Fieldingova ako spisovatelka, ma vyborne knihy, napr. jej Potok tienov bol bozsky a sklamal ma Tichý výkrik, na to, ako bola kniha ospevovana

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

You May Also Like