Ava McCarthy: Mŕtve tajomstvo

Tento mesiac tu máme ďalšiu knihu od Ikaru z edície Svetový bestseller. Skoro by sa zdalo, že dnes už ani nekúpite knihu, ktorá by nebola označená týmto honosným titulom alebo páskou upozorňujúcou na iné ocenenie či úspech. Najmä pri novinkách je to celkom úsmevné. Vy však určite viete, že v prípade prekladovej literatúry to znamená vysoké umiestnenie v svetových/zahraničných rebríčkoch predajnosti. Aj keď to môže tiež znamenať čokoľvek.

Mŕtve tajomstvo je kniha pre nás neznámej autorky Avy McCarthy, ktorá napísala zatiaľ len priemerne úspešnú trilógiu. Novinka pritom nie je štartom novej série. Dejovo ide o uzavretý príbeh a hlavnou hrdinkou je úplne obyčajná žena a matka Jodie. Stretávame sa s ňou v situácii, kedy sa pripravuje na vraždu svojho manžela, zodpovedného za chladnokrvnú vraždu ich malej dcérky Abby. Jodie do toho ide s vedomím, že jej na živote už nezáleží. Keď po nevydarenej samovražde skončí vo väzení, dostaneme sa do prostredia ako v Orange is the new black.

Oveľa zaujímavejšia je druhá polovica knihy. Tam sa to celé zamotáva a z banálneho príbehu ako vystrihnutého zo Súdnej siene sa stáva celkom napínavá, pomerne nepredvídateľná a veľmi nebezpečná jazda.

Nemožno povedať, že iby išlo len o úplne priemernú knihu, Ava má však nešťastie v šťastí, kedy som jej knihu čítala v období vydania nového Nesba. Hoci je každá kniha trošku iný žáner, pri hodnotení knihy ako celku kopú každý za inú ligu. Štandardne pri knihách hodnotím tému, dej, postavy a štýl. Pri Nesbovi dávajú všetky 4 kritériá dohromady originálnu symfóniu. Mŕtve tajomstvo ťahá len dej, aj to až od polovice knihy.

Téma rodinných patálií, vraždy člena rodiny a z toho vyplývajúcich problémov sa určite nedá považovať za originálnu, resp. originálne spracovanú. Postavy sú len načrtnuté, autorka pri nich nejde vôbec do hĺbky, aj keď je otázne, nakoľko sa to na takom malom priestore môže podariť. No úplne najpriemernejší je štýl autorky, ktorý nenesie žiadnu jedinečnosť a pokojne by som ho vedela zameniť za iných autorov „svetových bestsellerov“.

Aby som nebola veľmi zlá a nekompromisná, nie je to žiadny prepadák, pri ktorom budete prevracať očami. Je to ale typ knihy, ktorá by vás pobavila počas dlhej cesty našimi železnicami alebo v čakárni u lekára. Teda hocikde, kde je aj priemerná zábava lepšia ako nudiť sa. Ale ak by som sa mala rozhodovať, siahla by som buď po osvedčených autoroch alebo originálnejších spracovaniach.

Internetové kníhkupectvo BUX.sk

Tento mesiac tu máme ďalšiu knihu od Ikaru z edície Svetový bestseller. Skoro by sa zdalo, že dnes už ani nekúpite knihu, ktorá by nebola označená týmto honosným titulom alebo páskou upozorňujúcou na iné ocenenie či úspech. Najmä pri novinkách je to celkom úsmevné. Vy však určite viete, že v prípade prekladovej literatúry to znamená vysoké umiestnenie v svetových/zahraničných rebríčkoch predajnosti. Aj keď to môže tiež znamenať čokoľvek. Mŕtve tajomstvo je kniha pre nás neznámej autorky Avy McCarthy, ktorá napísala zatiaľ len priemerne úspešnú trilógiu. Novinka pritom nie je štartom novej série. Dejovo ide o uzavretý príbeh a hlavnou hrdinkou…
Téma - 6
Dej - 7.5
Postavy - 7
Štýl - 5

6.4

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

You May Also Like
prečítať

Jo Nesbo: Smäd

Od recenzie na poslednú holeovku uplynuli takmer presne 3 roky. S Políciou som uzavrela jednu kapitolu svojho života,…
prečítať