Markus Zusak: Posol

Skôr ako začnem o sebe, mali by ste vedieť niekoľko faktov:
Bob Dylan v devätnástich rokoch pravidelne vystupoval v newyorskom Greenwich Village.
Salvador dalí mal v tom veku za sebou už niekoľko výnimočných malieb aj prejavov rebélie.
Jana z Arku bola v devätnástich najhľadanejšou ženou na svete po tom, čo sa vzoprela Angličanom.
A teraz som tu ja, Ed Kennedy, takisto devätnásťročný…
Pred prepadnutím v banke som sa práve zamyslel nad vlastným životom.
Som taxikár – aj to len preto, že som zatajil skutočný vek. (Na riadenie taxíka musíte mať dvadsať.)
Žiadna kariéra ma nečaká.
Nikto ma neberie vážne.
Mám holý zadok.

Tohto autora poznáte možno vďaka jeho prvej knihe Zlodejka kníh, o tom, ako malé dievčatko Liesel v malom nemeckom mestečku prežíva prvú svetovú vojnu. Keďže sa Zlodejka kníh stala bestsellerom (mne sa osobne veľmi páčila), tešila som sa na ďalšie dielo od tohto autora. Posol vyšiel v Ikare už minulý rok, ale poznáte to – nie hneď sa dostanete ku knihe, ktorú si chcete prečítať.

Devätnásťročný Ed Kennedy – ako väčšina mladých ľudí na predmestí – sa živí ako taxikár, hoci vzhľadom na vek porušuje austrálske zákony. Voľný čas trávi popíjaním s priateľmi a nekonečným kartovaním. Miluje dievča, ktoré ho má príliš rado, aby mu lásku opätovalo, a psa, nadšeného kávičkára. Na rozdiel od súrodencov to Ed nikam nedotiahol, je na najlepšej ceste skončiť ako jeho otec alkoholik. Jedného dňa sa stane svedkom prepadnutia v banke. Po tom, čo lupičovi prekazí plán, stane sa na krátky čas mediálnym hrdinom. Už sa nevie dočkať, kedy sa veci vrátia do zabehnutých koľají, keď v poštovej schránke objaví tajomnú zásielku: kárové eso, na ktorom sú napísané tri adresy. Edov život sa čoskoro otrasie v základoch. Mení sa na posla dobrých i menej príjemných správ, vstupuje do života neznámym ľuďom a prehodnocuje vlastnú minulosť. Už len zistiť, kto rozdáva karty v tejto zvláštnej hre – priatelia, príbuzní, či dokonca mŕtvy otec?

Keďže som čítala autorovu prvú knihu, porovnávaniu sa nevyhnem. Posol je písaný úplne iným štýlom, ako Zlodejka kníh. Omnoho jednoduchším, ľahším, ani nebudete vedieť ako, a pár kapitol budete mať za sebou. A to je práve problém knihy – ak si radi knihy vychutnávate a hľadáte za nimi aj niečo viac, ako len dej, budete mať pocit, že hoci ste očakávali šampanské, kúpili ste si len sekt. Ani hlavná postava nie je veľmi sympatická, je to taký posero, čo nič v živote nedokázal a pohybuje sa len vo svojom maličkom svete.

Našťastie sa s rozbehnutým dejom kniha Posol stane zaujímavejšou. Dokonca ma poslednou vetou prekvapí a zrazu všetko krásne do seba zapasuje. Z knihy, ktorej by som nedala viac ako 2 z 5 hviezdičiek, sa vykľuje dielo, ktoré vám teraz odporúčam a knihu práve požičiavam ďalej.

Skôr ako začnem o sebe, mali by ste vedieť niekoľko faktov:Bob Dylan v devätnástich rokoch pravidelne vystupoval v newyorskom Greenwich Village.Salvador dalí mal v tom veku za sebou už niekoľko výnimočných malieb aj prejavov rebélie.Jana z Arku bola v devätnástich najhľadanejšou ženou na svete po tom, čo sa vzoprela Angličanom.A teraz som tu ja, Ed Kennedy, takisto devätnásťročný…Pred prepadnutím v banke som sa práve zamyslel nad vlastným životom.Som taxikár - aj to len preto, že som zatajil skutočný vek. (Na riadenie taxíka musíte mať dvadsať.)Žiadna kariéra ma nečaká.Nikto ma neberie vážne.Mám holý zadok. Tohto autora poznáte možno vďaka jeho prvej…
Téma - 8.5
Dej - 8
Postavy - 7
Štýl - 8.5

8

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

You May Also Like
prečítať

Nápad za milión

Bez ohľadu na to, či pracujete v reklame, public relations, marketingu, alebo v neziskovej organizácii, či ste manažér,…
prečítať