Vtipné komixy (nielen) o knihách

Aj vy sa na Goodreads zapájate do každoročnej reading challenge? Tak potom určite viete, že je niekedy problém plánované čísielko prečítaných kníh dosiahnuť. Úplnou náhodou som sa začiatkom roku dostala k niekoľkým, poväčšine obrázkovým jednohubkám – žeby tip na poctivý knižný boost?

Jaz: Oprásgy slovenckej historje (národná enciglopédija)

Slovenská verzia obľúbeného (v origináli českého) komixu, ktorá si berie na paškál rôzne historické postavy a situácie. Humor, ktorý je niekedy suchý, niekedy drsný a niekedy len cynicky nekoretný, nesedí každému. Rovnako ako kresby, ktoré sú také škaredé, až sú pekné.

Špecialitou je (naschvál) svojrázny pravopis a moderným slangom hovorí Cyril a Metod i český kráľ Žigmund, pardon, Zmikund. Tým, že sú vtipy založené na skutočných udalostiach, treba mať na ich pochopenie a ocenenie znalosť historického kontextu.

Priznám sa, že ja až taký prehľad nemám a preto nemôžem tvrdiť, že sa zasmejem na každom stripe. Komixu ale už od začiatku veľmi fandím a aj keď túto tenučkú knižočku môžete prebehnúť za pár minút, takýto skvost skrátka treba mať doma na poličke. Aj vďaka nemu vám budú všetky tieto dôstojné osobnosti našich dejín pripadať oveľa bližšie – a ľudskejšie.

Odporúčam pre: fanúšikov českých opráskov a igelitentného humoru

Tom Gauld: Pečeme s Kafkou

Niektoré z týchto komixových stripov ste už určite videli niekde na Facebooku – autor ich už niekoľko píše pre Guardian či New York Times. Najčastejšou témou v nich sú knihy, spisovatelia, čitatelia, literárne postavy, prípadne život na sociálnych sieťach a podobne.

Toto je podľa mňa knižka, ktorou potešíte každého čitateľa (a ak chodíte na môj blog, tak určite aj seba). Sú to len komixy, ale asi vás nebude baviť ich prečítať na jeden šup – sú to skôr také milé jednohubky, ktoré otvoríte počas toho, ako sa vám bude variť káva.

Aj tu sa stane, že narazíte na strip, ktorý nepochopíte (lebo ide o nejaké špeci americké reálie) alebo je taký suchý, až nie je vôbec vtipný. Typovo mi ale takýto humor vyhovuje a v spojení s knižným svetom je to top! (Schválne, ak poznáte niečo podobné, dajte mi vedieť.)

Odporúčam pre: knihomoľov so zmyslom pre suchý humor

Jen Campbell: Divné hlášky z kníhkupectví

Posledná z kníh, ktoré sa mi úplnou náhodou ocitli spolu na poličke takto začiatkom roka, patrí opäť literárnemu svetu. Na rozdiel od prvých dvoch je založená viac na textoch, aj keď aj tu nájdete zopár ilustrácií.

Už podľa názvu ide o nespočetné množstvo situácií, ktoré zažívajú denne kníhkupci so svojimi zákazníkmi. A opäť – niektoré sú naozaj vtipné, niektoré suché, niektoré meh, ale to zo mňa možno hovorí len profesionálna deformácia, lebo podobné veci sa stávajú aj nám (najmä kolegovia z Martinusu by vedeli rozprávať!)

Často je to pre nás vtipné až s odstupom času, ale inak je pravda, že takíto zákazníci sú veľkou výzvou na cvičenie trpezlivosti, asertivity a firemného ducha. Oveľa vtipnejšie to ale bude pre všetkých ostatných, takže ak ste milovník kníh, toto bude tiež výborný darček/knižka do zbierky na poličku.

Odporúčam pre: ľudí z knižného biznisu

François Boucher: Kniha, co tě naučí milovat knihy

Názov je trochu zavádzajúci – táto kniha vás v skutočnosti milovať knihy nenaučí, ale: ak ich už milujete, zaručene vás pobaví. Obsahuje veľa logických, ale aj bizarných dôvodov, prečo sú knihy super, a to je vlastne jej hlavná a jediná myšlienka. Treba vôbec niečo dodávať?

Odporúčam pre: všetkých knihomoľov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

You May Also Like
white and brown concrete building
prečítať

Franz Kafka: Povídky

Súbor poviedok pražského nemeckého spisovateľa židovského pôvodu Franza Kafku (1883 – 1924) obsahuje približne tú časť jeho diela,…
prečítať